شهرخبر

رئیسی: سازمان شانگهای در مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا نیازمند اتخاذ تدابیر ویژه است/ چند جانبه گرایی اقتصادی و سیاسی مورد تهدید جدی قرار گرفته است

رئیسی: سازمان شانگهای در مقابله با یکجانبه گرایی آمریکا نیازمند اتخاذ تدابیر ویژه است/  چند جانبه گرایی اقتصادی و سیاسی مورد تهدید جدی قرار گرفته است

رئیس‌جمهور در سازمان شانگهای گفت: سازمان همکاری شانگهای در مقابله با یکجانبه‌گرایی و تحریم‌های ظالمانه نیازمند اتخاذ راهکارهای نوین و تدابیر ویژه است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری برنا، رئیس جمهور در سخنرانی خود در اجلاس شانگهای گفت: در ابتدا خرسندی خود را از حضور در شهر زیبا و تاریخی سمرقند ابراز می‌دارم و مایلم مراتب قدردانی خود را از جناب آقای شوکت میرزایف رئیس جمهور محترم ازبکستان، دولت و مردم این کشور به‌ خاطر استقبال گرم و میهمان نوازی صمیمانه و برگزاری خوب این نشست اعلام نمایم. 

وی افزود: سمرقند و بخارا و خوارزم شهرهایی باشکوه و فرهنگ‌ساز بوده‌اند که همواره چون ستاره‌هایی درخشان در تمدن و شعر پارسی می‌درخشند و به درستی به نمادهای فرهنگ تدبّر، دوستی، دانش‌پروری، و جوانمردی شناخته می‌شوند.

رئیس‌جمهور ادامه داد: قدرت در کنار فروتنی و دست‌گیری از دیگران، از ویژگی‌های بارز این تمدن است که الهام‌بخش اخلاقیاتی متعالی برای قدرت در جهان کنونی، و پایه‌گذار نوع جدیدی از روابط بین‌الملل می‌باشد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بزرگترین ظرفیت ما برای صلح‌سازی، ظرفیت تمدنی ماست، گفت: اینکه این قاره کهن دوباره سربرآورده باید بار دیگر تمدن‌ساز گردد. سازمان همکاری‌های شانگهای که نماد این "خانواده بزرگ تمدنی" است اکنون در جایگاهی ایستاده است که می‌تواند بر پایه ویژگی‌های منحصربفرد خود مانند عدالت، معنویت، و احترام به کرامت انسانی، می تواند افق‌های جدیدی از همگرایی منطقه‌ای و همکاری‌های امنیت‌ساز را بنا نهد.  

رئیسی خاطرنشان کرد: "تعامل و پیوستگی حداکثری" با کشورهای منطقه از جمله کشورهای عضو سازمان شانگهای و حضور موثر در ترتیبات منطقه‌ای و بین‌المللی، در کانون سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

وی افزود: علاوه بر نقش آفرینی در جهت تضمین ثبات و امنیت در منطقه به ویژه در مقابله با تروریسم تکفیری و افراط‌گرایی، ‌قاچاق مواد مخدر و سایر اشکال جرایم سازمان‌یافته بین‌المللی و همچنین میزبانی از میلیون‌ها تن از آوارگان کشورهای همسایه، جمهوری اسلامی ایران راهبرد "تعمیق چندجانبه‌گرایی اقتصادی" را در دستور کار خود دارد.

رئیسی خاطرنشان کرد:  توجه جمهوری اسلامی ایران به ترتیبات مهمی همچون سازمان همکاری شانگهای و بریکس بیانگر اهتمام ما به شرکت در تلاشهای کشورهای همسو برای پی‌ریزی یک نظام بین المللی عادلانه، متعالی و مبتنی بر مشارکت است. این رویکردها در کنار توانمندی‌های گسترده جمهوری اسلامی ایران، حرکت آینده سازمان شانگهای را سرعت می‌بخشد و تسهیل می‌کند. 

وی افزود: در سال‌های اخیر چندجانبه‌گرایی اقتصادی و سیاسی مورد تهدید جدی قرار گرفته و دولت آمریکا با قلدرمآبی تمام در صدد تحمیل خواسته‌ها و قوانین داخلی خود بر نظام بین‌الملل و کشورهای دارای حاکمیت و استقلال برآمده و استفاده گسترده از اهرم "اجبار" را در دستور کار خود قرار داده است. بدون تردید،‌ یکجانبه‌گرایی آمریکا، به دنبال عقب نگه‌داشتن کشورها از مسیر توسعه مستقل خود است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: سازمان همکاری شانگهای در مقابله با یکجانبه‌گرایی و تحریم‌های ظالمانه نیازمند اتخاذ راهکارهای نوین و تدابیر ویژه است؛ از آن جمله شکل‌دهی به تجارت پایدار میان اعضای این سازمان است که خود نیازمند توسعه مشترک زیرساخت‌ها در حوزه مبادلات مالی، تبادلات کالایی و مبادله داده‌ها میان کشورهاست.

ادامه دارد ..