شهرخبر

پوتین بیش از هر زمان دیگر به چین نیازمند شده است

پوتین بیش از هر زمان دیگر به چین نیازمند شده است

ولادیمیر پوتین پس از شکست هایش در جنگ با اوکراین، بیش از هر زمان دیگری به کمک شی جین پینگ نیاز دارد.

به گزارش خبرآنلاین شبکه خبری سی ان ان در تحلیلی به قلم لوک مکگی با توجه به تحولات اخیر جنگ اوکراین نوشت: روابط بین روسیه و چین از آغاز جنگ تقویت شده است و کارشناسان می گویند پوتین احتمالاً پس از شکست های خود در میدان جنگ، بیش از هر زمان دیگری روی پکن حساب خواهد کرد.

ولینا چاکارووا، مدیر موسسه اتریش برای سیاست اروپا و امنیت در وین گفت: روسیه به چین متکی است تا به جهان نشان دهد علیرغم تحریم های شدید غرب پیوند مستحکم آنها نماد انزوای ناموفق بین المللی است.

در زمانی که به نظر می‌رسد عزم غرب در برابر روسیه سخت‌تر می‌شود و با پیوستن کشورهای بیشتری به ناتو و کمک به اوکراین هر چه بیشتر جنگ ادامه یابد، طبیعتاً حمایت قدرتمندترین کشور ضدغربی جهان برای پوتین ارزش زیادی دارد. «حمایت چین به مسکو کمک می‌کند تا روایت‌های روسیه را بازتاب دهد؛ مانند مقصر دانستن تحریم‌های اتحادیه اروپا برای بحران غذایی، مقصر دانستن ناتو برای شروع جنگ. چاکارووا گفت: این یک وجه مشترک ایجاد می کند: نارضایتی از غرب به رهبری ایالات متحده و موارد مثبت برای روابط نزدیک تر با چین.

روسیه در روزهای اخیر از حمایت چین صحبت کرده است. هفته گذشته، لی ژانشو، قانونگذار ارشد چین، با رئیس دومای دولتی روسیه و دیگر قانونگذاران روسیه در مسکو دیدار کرد. به گزارش دوما، لی گفت: «چین روسیه را در مورد مسائلی که نشان دهنده منافع حیاتی آن است، به ویژه در مورد وضعیت اوکراین، درک می کند و از آن حمایت می کند... ما می بینیم که ایالات متحده و متحدانش در ناتو به طور جدی حضور خود را در نزدیکی مرزهای روسیه گسترش می دهند. این تهدیدی برای امنیت ملی و جان شهروندان روسیه است.

با این حال، این نقل قول ها در بازخوانی چینی این نشست وجود نداشت، که این سوال را ایجاد می کند که دقیقا چقدر چین به طور رسمی مایل به حمایت از روسیه است، زیرا تهاجم این کشور به اوکراین نشانه ای از پایان ندارد.

کری براون، استاد مطالعات چینی در کینگز کالج لندن، گفت: «بدیهی است که چین نمی‌خواهد روسیه از هم بپاشد و در یک دنیای ایده‌آل، رهبری پوتین باثبات را بر هر چیز دیگری می‌پذیرد. با این حال، او افزود که «اوکراین مشکلی نامطلوب خواهد بود که پکن ترجیح می دهد از بین برود. البته، چین به ناتو و غرب اعتماد ندارد، اما این بدان معنا نیست که بهترین دوست روسیه است. چین در نهایت به منافع خود فکر می کند و این بی ثباتی به هیچ وجه به چین کمک نمی کند.» نگاه کردن به حمایت چین از روسیه تا به امروز از دریچه نفع شخصی ممکن است نشان دهد که تفکر پکن در کجاست - به ویژه در آستانه نشست سیاسی بزرگ ماه آینده در پکن، جایی که انتظار می رود شی برای سومین دوره قدرت را در دست بگیرد و نقش خود را به عنوان قدرتمندترین رهبر چین در چند دهه تثبیت کند.

تجارت بین دو کشور در شش ماه اول سال ۲۰۲۲ با وجود جنگ افزایش یافت. چین تنها هفته گذشته موافقت کرد که پرداخت گاز روسیه را به یوان و روبل به جای دلار آغاز کند، و بسیاری از تحریم های اعمال شده بر صادرات انرژی روسیه را دور زد. این حمایت اقتصادی، همراه با مقصر دانستن ناتو و غرب برای جنگ، به نفع چین است. با این حال، آنچه کارشناسان می گویند کمتر به نفع چین است، ارائه کمک های نظامی است که به نظر می رسد روسیه در طول جنگ به آن نیاز دارد. دستاوردهای اوکراین در آخر هفته، تحریم‌های بین‌المللی، کنترل صادرات و اشتباهات استراتژیک مسکو آشکار کرده است که روسیه ممکن است مشکل تدارکات نظامی داشته باشد. هفته گذشته یک مقام آمریکایی به سی ان ان گفت که پوتین در حال خرید میلیون ها موشک و گلوله توپ از کره شمالی است.

جوزف دمپسی، دستیار پژوهشی در موسسه بین‌المللی مطالعات استراتژیک، به سی‌ان‌ان گفت: «این بدان معنا نیست که ذخایر لزوماً به اتمام رسیده است، اما می تواند منجر به درگیری های گسترده در آینده شود. حتی اگر امروز درگیری متوقف شود، ممکن است سال‌ها طول بکشد تا آنچه در اوکراین از دست رفته را جبران کند.» همانطور که از پول چین در مسکو استقبال می شود، هر چه جنگ طولانی تر شود، کمبود روسیه می تواند شدیدتر شود. کنترل‌های صادرات، واردات اسلحه را - همراه با ابزار ساخت آنها - سخت‌تر می‌کند. و برای نوع تجهیزات مورد نیاز روسیه، تعداد محدودی منبع وجود دارد. اگر چین قصد کمک نداشته باشد، گزینه های روسیه حتی کوچکتر می شود. دمپسی می گوید که ناامیدی بالقوه روسیه خطر ایجاد یک خطر دیگر را در پی دارد.

"البته نگرانی گسترده تر در مورد عرضه تسلیحات به روسیه چیزی است که روسیه ممکن است در ازای آن بپردازد، به ویژه در مورد ایران و کره شمالی - کره شمالی که تحت تحریم تسلیحاتی جامع سازمان ملل باقی مانده اند."

پس پوتین امیدوار است پس از دیدار با شی چه چیزی را اعلام کند؟ بدون شک تعهدات بیشتری در رابطه اقتصادی وجود خواهد داشت و بعید است که چین به طور ناگهانی لحن لفاظی خود در مورد غرب را کاهش دهد.

اما واقعیت برای پوتین این است که شی جین پینگ می‌تواند برای مقابله با اقدامی که غرب علیه روسیه انجام داده است، کاری انجام دهد. و پس از یک هفته تلفات عظیم در میدان نبرد، این باید مردی را نگران کند که زمانی معتقد بود جنگش در چند روز دیگر به پایان خواهد رسید.

۳۱۱۳۱۱