شهرخبر

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله عنوان کرد؛

جزئیات خدمت پزشکان به زائران اربعین/ انجام ۱۰۰ جراحی سرپایی

جزئیات خدمت پزشکان به زائران اربعین/ انجام ۱۰۰ جراحی سرپایی

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله(عج)، جزئیات خدمت رسانی موکب های درمانی این دانشگاه به زائران حسینی را تشریح کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، ابراهیم متولیان گفت: از سال ۹۷ تصمیم گرفته شد به زائران حسینی خدمات درمانی ارائه شود و در همان سال نیز عتبه علوی به متفاوت بودن خدمت رسانی پزشکان ایرانی به زائران تاکید کردند.

وی با عنوان این مطلب که موکب‌های درمانی بقیه الله صرفاً با کمک‌های مردمی اداره می‌شود، افزود: در این سال‌ها حتی یک ریال از دولت بابت ارائه این خدمات درمانی هزینه نشده و تمامی هزینه‌های این خدمت رسانی توسط خیرین پرداخت شده است.

متولیان با بیان اینکه خدمت رسانی پزشکان ایرانی امسال نیز از تاریخ ۱۵ شهریور آغاز شده و تا روز شنبه ۲۶ شهریور (اربعین حسینی) ادامه خواهد داشت، گفت: در این بازه زمانی حدود ۵۰۰ نفر پزشک (عمومی و متخصص جراحی، زنان، اطفال، چشم، عفونی، اورولوژی، دندانپزشکی و…)، پرستار و کادر درمان در سه موکب به زائرین حسینی خدمت ارائه کردند.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) ادامه داد: موکب درمانی بقیه الله در صحن حضرت فاطمه (س) در ضلع غربی حرم امام علی (ع)، موکب حضرت امام حسن مجتبی (ع) در پشت تل زینبیه و موکب امام رضا (ع) دقیقاً در میانه راه در عمود ۷۰۷ احداث شده است.

متولیان با اشاره به استقبال زائران حسینی از خدمات درمانی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) در موکب‌های درمانی، عنوان کرد: در یکی از این موکب ها، ۲ هزار نفر و در موکب دیگر ۳۷۰۰ بیمار تنها در یک روز ویزیت شدند. علاوه بر این تنها در یک روز در یک موکب به ۲۵۰۰ نفر صرفاً خدمات دارویی ارائه شده است.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله، همچنین از انجام ۱۰۰ جراحی سرپایی در این سه موکب درمانی خبر داد و با بیان اینکه پزشکان به صورت کاملاً داوطلبانه و رایگان در این موکب ها حضور پیدا کردند، بیان کرد: نه تنها به پزشکان خدمت رسان به زائرین حسینی هزینه‌ای پرداخت نشده بلکه آنها نفری حدود ۳ میلیون تومان برای پوشش هزینه‌های دارویی پرداخت کردند و حتی برخی از آنها بلیط برگشت‌شان به کشور را خودشان تهیه کردند.

متولیان افزود: در این موکب ها فارغ از ملیت از هیچ زائری اعم از ایرانی، افغانستانی، پاکستانی، عراقی و … هزینه‌ای برای درمان و خدمات دارویی دریافت نمی‌شود و تمامی هزینه‌ها از محل کمک‌های کادر درمان و خیرین پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: علاوه بر کمک مالی بیش از دو میلیاردی خیرین و کادر درمان، برخی از پزشکان حاضر در عراق برای حضور در این موکب ها و خدمت رسانی به مردم اعلام آمادگی کردند.

قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) عنوان کرد: باتوجه به شرایط خاص اربعین امسال عراق و گرمای بالای ۴۰ درجه، و ابتلای زائران به ویژه اطفال به گرمازدگی، بیماری‌های گوارشی و التهابات پوستی، بخشی جهت درمان اطفال در موکب درمانی درمانگاه امام رضا (ع) راه اندازی شد.