شهرخبر

۵۰ میلیون نفر در جهان گرفتار برده داری مدرن هستند

50 میلیون نفر در جهان گرفتار برده داری مدرن هستند

سازمان بین‌المللی کار اعلام کرد حدود ۵۰ میلیون نفر در سراسر جهان درگیر برده داری مدرن هستند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، سازمان بین المللی کار سازمان ملل متحد در گزارشی اعلام کرد حدود 50 میلیون نفر در سراسر جهان درگیر برده داری مدرن هستند.

براساس این گزارش، شمار افرادی که درگیر کار و ازدواج اجباری و بحران های دیگر همچون شیوع بیماری و درگیری های داخلی مسلحانه هستند، طی سال های اخیر پنج برابر شده و به حدود 50 میلیون نفر رسیده است.

این مطالعه که توسط سازمان بین‌المللی کار و موسسه واک فری انجام شده حاکی از آن است که تا پایان سال گذشته میلادی، بیش از نیمی از این افراد برخلاف میل خود کار اجباری انجام داده و باقی افراد نیز تن به ازدواج اجباری می دهند.

این بدان معناست که یک نفر از هر 150 نفر در دنیا گرفتار نوعی از برده داری مدرن است.

همچنین، تعداد زیادی از مردم به علت تهدیدها، خشونت ها، فریب خوردگی، سوءاستفاده از قدرت یا دیگر اشکال فساد، نمی توانند بردگی را ترک کنند.

سازمان ملل در نظر دارد تمام اشکال برده داری را تا سال 2030 ریشه کن کند اما تعداد افرادی که درگیر کار یا ازدواج اجباری هستند، طی سالهای 2016 تا 2021 به شکل چشمگیری افزایش یافته و به 10 میلیون نفر رسیده است.

این در حالی است که پس از همه گیری کووید 19 اوضاع بدتر شد و میزان بدهی های بسیاری از کارگران افزایش یافت و علاوه بر این، درگیری های مسلحانه و تغییرات آب و هوایی باعث فقیرتر شدن مردم و اجبار آنها به مهاجرت شد.

گای رایدر مدیر کل سازمان بین‌المللی کار در این باره اظهار کرد من تصور می کنم ما چشمان خود را بر روی پدیده کار اجباری بسته‌ایم. ما باید برای بهبود روش های بکار گرفته شده و روند بازرسی از مشاغل، تلاش کنیم.

وی افزود: در حال حاضر برخی قوانین تجارت همچون ممنوعیت تولید و واردات کالاهایی که نیروی کار اجباری آنها را ساخته است، زیر ذره بین اتحادیه اروپا قرار گرفته و این اقدام می تواند بسیار موثر باشد.

برده داری مدرن در حال حاضر در بسیاری از کشورهای جهان دیده می شود به طوری که بیش از نیمی از موارد کار اجباری و یک چهارم موارد ازدواج اجباری در کشورهایی با درآمد بالاتر از حد متوسط یا کشورهای مرفه دیده می شود.

براساس این گزارش، از این 50 میلیون نفر که درگیر برده داری مدرن هستند، بیش از 29 میلیون نفر در آسیا و اقیانوس آرام، حدود 7 میلیون نفر در آفریقا، بیش از 5 میلیون نفر در آمریکا، نزدیک به 2 میلیون نفر در کشورهای عربی و بیش از 6 میلیون نفر در اروپا و آسیای مرکزی زندگی می کنند.

سازمان بین‌المللی کار تصریح کرد زنان و کودکان در معرض بیشترین برده داری مدرن هستند. یک کودک از هر پنج کودک در جهان درگیر کار اجباری است و بیش از نیمی از این کودکان نیز درگیرسوء استفاده های تجاری جنسی هستند.        

این در حالی است که پیشتر سایت آمریکایی میدل ایست آی اعلام کرد که مقامات سعودی عامدانه یمنی‌ها را تحقیر و برده‌داری را به آن‌ها تحمیل می کننند.

این وب سایت در گزارشی اعلام کرد که یمنی‌ها در عربستان با تحقیر، اقدامات خودسرانه و اخراج اجباری و همچنین بردگی از طریق سیستم حمایتی روبرو هستند.

وب سایت مذکور در ادامه نوشت که صدها شهروند یمنی در کادر پزشکی، صاحبان مشاغل و کارکنان بیمارستان و دانشگاه توسط دولت عربستان اخراج می‌شوند.

انتهای پیام/