شهرخبر

راه‌اندازی مهدهای سالمندی در کشور

راه‌اندازی مهدهای سالمندی در کشور

مدیرعامل موسسه خیریه کهریزک از راه‌اندازی مهدهای سالمندی در سراسر کشور خبر داد.

 به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، صبح امروز علی کامیار دادستان دیوان محاسبات کشور به همراه حمید قبادی دانا مدیرعامل موسسه خیریه کهریزک، حسین نحوی‌نژاد مدیر موسسه خیریه کهریزک، یوسف رضایی معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران از بخش‌های مختلف آسایشگاه کهریزک بازدید کردند.

حمید قبادی دانا در حاشیه بازدید از این مجموعه با اشاره به اینکه 1859 پرسنل اعم از مادریار، کودک یار، خدمات و ... در آسایشگاه کهریزک فعالیت دارند، گفت: این افراد با توجه به شرایط و نوع کارشان بار سختی روبرو هستند اما با تمام توان به مددجویان خدمت‌رسانی می‌کنند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر 1700 مددجو در آسایشگاه کهریزک از خدمات بهره می‌برند، تصریح کرد: آسایشگاه محلی است برای زندگی این عزیزان و تلاش شده که علاوه بر خدمات درمانی و توانبخشی، خدمات فرهنگی اجتماعی نیز به این عزیزان ارائه شود.

مدیرعامل موسسه خیریه کهریزک ادامه داد: تا پایان سال 1400 سرانه اقامت هر یک از مددجویان در آسایشگاه کهریزک حدود 10 میلیون تومان محاسبه شده است که با توجه به شرایط اقتصادی ما در برخی از هزینه‌ها شاهد افزایش 300 درصدی بوده‌ایم.

قبادی دانا با اشاره به اینکه در گذشته ماهیانه 5 میلیارد تومان هزینه پوشینه مددجویان آسایشگاه کهریزک می‌شد، گفت: این رقم در سال 1401 به حدود 15 میلیارد تومان در ماه رسیده است.

وی با بیان اینکه میانگین عمر سالمندان در آسایشگاه کهریزک قابل مقایسه با سایر مراکز نگهداری نیست، افزود: شعار ما در آسایشگاه کهریزک زندگی کردن برای این عزیزان است و این مسئله به خوبی محقق شده است.

مدیرعامل موسسه خیریه کهریزک همچنین با اشاره به موفقیت آسایشگاه کهریزک در ایام کرونا، خاطرنشان کرد: با اقداماتی که در آسایشگاه کهریزک در پیک‌های مختلف کرونا انجام گرفت، مرگ و میرها نسبت به سایر مراکز کمتر بود حتی به گونه‌ای بود که مرگ و میرهای ما نسبت به سنوات قبل کاهش پیدا کرد.

قبادی دانا همچنین به ارائه خدمات مجموعه درمانی خیریه جوادالائمه واقع در جنوب شرق تهران گفت: در این مجموعه نیز روزانه هزار نفر مراجعه می‌کنند و از خدمات مناسب و مختلف بهره می‌برند. به طوری که یکی از خدمات تخصصی درمانگاه جوادالائمه؛ خدمات چشم پزشکی است که در کنار این خدمات باید به بخش‌های ارتوپدی، آزمایشگاهی و ... اشاره کرد.

وی ادامه داد: در مجموعه آسایشگاه کهریزک علاوه بر نگهداری سالمندان، 120 بیمار MS نیز نگهداری می‌شوند ضمن اینکه در مرکز کهریزک کرج نیز بالغ بر 100 کودک و نوجوان مبتلا به اوتیسم نگهداری می‌شوند که با تلاش‌های صورت گرفته شده در سال گذشته تعدادی از آنها در مدارس عادی مشغول به تحصیل شدند.

مدیرعامل موسسه خیریه کهریزک با بیان اینکه هم‌اکنون ماهیانه 21 میلیارد تومان در قالب حقوق و دستمزد به 1850 پرسنل و همچنین حدود 20 میلیارد تومان در قالب مصارف عمومی در آسایشگاه کهریزک هزینه می‌شود، گفت: از این مبلغ بالغ بر 90 درصد توسط مردم تامین و کمتر از 10 درصد از منابع دولتی استفاده می‌شود.

قبادی دانا همچنین با اشاره به طرح ویژه آسایشگاه کهریزک مبنی بر راه‌اندازی مهدهای سالمندی در سراسر کشور گفت: با توجه به اینکه ما در آینده جمعیت سالمندی روبه‌رو هستیم راه‌اندازی مهدهای سالمندی می‌تواند بخش اندکی از مشکلات این حوزه را کاهش بدهد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر حدود 10 میلیون سالمند در کشور زندگی می‌کنند، گفت: طرح سالمندی ایده جدید آسایشگاه کهریزک است که البته ما اخیرا با بنیاد مستضعفان و شهرداری تهران در حال مذاکره هستیم تا با استفاده از فضاهای آنها بتوانیم این طرح را اجرا کنیم همچنین از شما و دادستانی و دیوان محاسبات کشور نیز درخواست می‌کنیم که در این زمینه مساعدت کنید.

 انتهای پیام/