شهرخبر

مجلس گزارش تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه را به دستگاه قضائی ارسال نکرده است!

مجلس گزارش تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه را به دستگاه قضائی ارسال نکرده است!

دادستان کل کشور در جلسه شورای عالی قضائی اعلام کرد؛ گزارش تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه از سوی مجلس به دستگاه قضائی ارسال نشده است.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، در بخش دوم جلسه امروز شورای عالی قوه قضائیه، حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای با اشاره به گزارش رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح پیرامون اقدامات صورت گرفته جهت جابجایی پاسگاه شهید مدنی شهرستان مهریز استان یزد در راستای رفاه حال مردم آن منطقه که از مصوبات سفر اخیر استانی هیئت عالی قضائی به یزد بود، ضمن قدردانی از اقدامات صورت گرفته تا این مرحله، تأکید کرد: ضرورت دارد پیگیری این موضوع تا حصول نتیجه قطعی و ساماندهی کامل موضوع استمرار یابد و این تداوم در پیگیری‌ها در خصوص سایر مصوبات سفر استانی به یزد نیز انجام گیرد.

رئیس قوه قضائیه در ادامه با اشاره به توضیحات دادستان کل کشور در خصوص عدم ارسال رسمی گزارش تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه از سوی مجلس به دستگاه قضائی علی‌رغم پیگیری‌های مدام به عمل آمده، گفت: از ابتدای طرح و پخش غیررسمی موضوع تحقیق و تفحص مجلس از فولاد مبارکه، من تأکیدات لازم را در راستای اِعمال دقت و سرعت در روند رسیدگی به این موضوع انجام دادم و پیگیری‌های مقتضی را برای وصول این گزارش به صورت رسمی از ناحیه مجلس به دستگاه قضائی ترتیب دادم.

رئیس دستگاه قضا با اشاره به حواشی ایجاد شده به واسطه پخش غیررسمی گزارش تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه گفت: با پیگیری‌های به عمل آمده و علی‌رغم اقدامات صورت گرفته از ناحیه دستگاه قضائی از جمله مکاتبات انجام گرفته، هنوز گزارش تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه به قوه قضائیه به صورت رسمی ارسال نشده است.

رئیس عدلیه ضمن صدور دستور به مسئولان ذی‌ربط قضائی برای پیگیری ارسال گزارش تحقیق و تفحص فولاد مبارکه از مجلس، تأکید کرد: حتماً پیگیر موضوع ارسال گزارش تحقیق و تفحص فولاد مبارکه از مجلس به قوه قضائیه هستم و این موضوع را با ریاست مجلس مطرح خواهم کرد.

گفتنی است؛ دادستان کل کشور در این جلسه اظهار کرد؛ تا کنون دو بار به صورت مکتوب و 5 بار هم به صورت تلفنی پیگیری کردیم، اما مجلس هنوز گزارش تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه را ارسال نکرده است و آنچه پیش از این رسیده است نسخه غیر رسمی تحقیق و تفحص است که برای اقدام قضائی نیاز به ارسال گزارش رسمی است.

وی افزود: در صورت واصل شدن گزارش رسمی تحقیق و تفحص از فولاد مبارکه، دادستانی تهران رسیدگی به آن را به صورت جدی و سریع در دستور کار قرار خواهد داد.

در ادامه حجت‌الاسلام محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه با اشاره به اهتمام دستگاه قضائی در امر حمایت از تولید داخلی و اشتغال‌زایی و جلوگیری از تعطیلی واحدهای صنعتی، به دستور خود خطاب به دادستان کل کشور برای پیگیری رفع مشکلات یک کارخانه قدیمی در شیراز اشاره کرد و پس از توضیحات ارائه شده از ناحیه دادستان کل کشور، بر اهتمام و مداومت جهت پیگیری رفع مسائل این واحد تولیدی تأکید کرد.

حجت‌الاسلام منتظری، دادستان کل کشور نیز در این جلسه اظهار کرد: پیرو نامه مشترک استاندار و رئیس کل دادگستری استان فارس به رئیس قوه قضائیه در رابطه با مشکلات کارخانه آی‌تی‌آی و ارجاع این نامه از سوی رئیس عدلیه به دادستان کل کشور، هفته گذشته در راستای پیگیری مشکلات این کارخانه و همچنین بررسی سایر مسائل قضائی استان فارس، سفری به استان فارس داشتیم و با افراد ذی‌سهم در کارخانه اعم از دستگاه‌ها و اشخاص، جلساتی را برگزار کردیم.

وی با اشاره به تعطیلی 16 ساله کارخانه آی‌تی‌آی و مسائل و مشکلات فراوان و پیچیده‌ای که این کارخانه با آنها مواجه است، گفت: در حال حاضر کارخانه آی‌تی‌آی به میزان قابل توجهی بدهکار است و بانک‌ها نیز برخی از اموال این کارخانه را توقیف کرده‌اند.

دادستان کل کشور با اشاره به بررسی 5 راهکار جهت حل مشکلات کارخانه آی‌تی‌آی و تصویب یکی از این راهکارها گفت: مقرر شد که در اولین فرصت، حسابرسی‌ها و کارشناسی‌ها در مدت زمان معین با نظارت اداره بازرسی، دادستانی، استانداری و سایر بخش‌های مرتبط در استان فارس برگزار و این کارخانه به مزایده گذاشته شود؛ لازم به ذکر است که شرط انجام این مزایده و واگذاری «عدم تغییر کاربری کارخانه» است.

وی افزود: همچنین در راستای جلوگیری از ایجاد وقفه در حل مشکلات کارخانه آی‌تی‌آی «زمانبندی» برای انجام امور تصویب شده لحاظ و مسئول هر بخش نیز معین شد.

منتظری خاطرنشان کرد: مقرر شد که سرنوشت این کارخانه تا پایان سال روشن شود.

حجت‌الاسلام پورخاقان، رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح نیز در این جلسه با اشاره به دستور اخیر رئیس قوه قضائیه در راستای ضرورت جابجایی پاسگاه شهید مدنی شهرستان مهریز استان یزد جهت رفاه حال مردم و رفع دغدغه‌های آنها، به ارائه گزارشی از اقدامات صورت گرفته و جلسات برگزار شده در راستای عملیاتی‌سازی این دستور پرداخت و گفت: در حال حاضر با مساعدت‌های صورت گرفته از جانب استاندار یزد و دستگاه‌هایی از جمله از جمله سازمان حفاظت محیط زیست، مقرر شد که بخشی از محل جدید استقرار این پاسگاه تا پایان شهریور یعنی 10 روز دیگر تحویل داده شود.

انتهای پیام/