شهرخبر

ورود دفاع مقدسی اوج به جشنواره فجر/ «موقعیت مهدی» تکرار می‌شود؟

ورود دفاع مقدسی اوج به جشنواره فجر/ «موقعیت مهدی» تکرار می‌شود؟

تجربه ساخت و نمایشِ «موقعیت مهدی» نشان داد که آثاری به این سبک، در فضایِ جشنواره‌ای و سینمایی کشور، طرفداران پروپاقرصی دارد؛ باید دید زندگی کدام سرداران، «غریب» با محوریت زندگی شهید بروجردی را در جشنواره فیلم فجر همراهی می‌کند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، یکی از اتفاقاتِ خوب این روزها، استقبال از «تنهاتر از مسیح» در بوستان ولایت است که در دو سانس اجرا می‌شود و سبکی تازه از روضه‌خوانی برای حضرت سیدالشهداء به شمار می‌رود.  

پیگیری‌ها نشان می‌دهد از 22 شهریور نمایش میدانی «محشر» در شیراز اجرا خواهد شد که مبتنی بر آیات و روایات است و گوشه ای از عقوبت اعمال را به نمایش می‌گذارد.

شهر قم هم بزودی میزبان نمایش بزرگ «فصل شیدایی» می‌شود که از هبوط حضرت آدم تا ظهور امام زمان(عج) را روایت می‌کند. این‌ها تنها بخشی از فعالیت‌های صحنه‌ای سازمان هنری-رسانه‌ای اوج در این ایام است.

اوج سال‌های قبل هم «تنهاتر از مسیح» را روی صحنه داشت و این روزها داستان «عشق کوفی» را هم جلوی دوربین دارد که به ماجراهای کربلا می‌پردازد و به زودی قرار است ساختِ «شاهچراغ» را هم شروع کند که درباره زندگی و زمانه‌ حضرت شاهچراغ، پسر ارشد امام موسی کاظم(ع) است.

در بحثِ سریال‌سازی این روزها، فصلِ دوم «مستوران» را هم در حال ساخت است. اما نامِ‌ چند اثر بیش از هر اتفاقِ دیگر، در ویترین کاری این سازمان رسانه‌ای، می‌درخشد. کاری که در چند هفته اخیر همراه با عکسِ بابک حمیدیان در نقشِ شهید بروجردی، بسیار وایرال شده است.

چرا که تجربه ساخت و نمایشِ «موقعیت مهدی» نشان داد که این نوع کارها بسیار در فضایِ جشنواره‌ای و سینمایی کشور، طرفدارِ پروپاقرص دارند.

ساختِ «غریب» از طرفی دیگر بازگشت اوج به عرصه سینمای مقاومت و دفاع‌مقدس است.  فیلم سینمایی «غریب» شرحی بر احوالات درونی شهید محمد بروجردی، شیوه فرماندهی و تلاش او برای ایجاد اتحاد در غرب کشور در دوران دفاع مقدس است. این فیلم به نویسندگی و تهیه کنندگی حامد عنقا و کارگردانی محمدحسین لطیفی در حالی وارد فاز تولید شده که سال‌هاست خبرهایی مبنی بر ساخت اثری درباره شهید بروجردی به گوش می‌رسد.

آن پروژه‌ها راه به جایی نیافتند و حالا مقطعی از زندگی این فرمانده شاخص در فیلم «غریب» به تصویر کشیده خواهد شد. بابک حمیدیان در این فیلم ایفاگر نقش شهید محمد بروجردی است و براساس نشانه‌ها و سابقه سازندگان می‌توان به اثری درخور امیدوار بود. «غریب» بازگشت محمدحسین لطیفی به سینمای دفاع مقدس پس از 16 سال محسوب می‌شود؛ کارگردانی که «روز سوم» او با موضوع مقاومت مردم خرمشهر، اثری ممتاز است که تحسین خاص و عام را نیز برانگیخت.

در این میان نامِ آثار دیگری هم به گوش می‌رسد. سازمان اوج سه فیلم دیگر درباره شهدای شاخص دوران دفاع مقدس برای جشنواره چهل و یکم در دست تولید دارد: شهید محمدابراهیم همت، سردار علی هاشمی و شهید مهدی زین‌الدین.

جزئیات ساخت این آثار رسانه‌ای نشده است اما طبق شنیده‌ها توسط سه کارگردان مطرح تولید خواهند شد. آنچه روشن است زندگی و منش شهیدان همت، هاشمی و زین‌الدین از ظرفیتی بالا برای تبدیل به اثری ماندگار برخوردارند.

شنیده‌ها حاکی از آن است که فیلم زندگی شهید علی هاشمی در اوایل مهرماه تکلیفِ ساخت خود را روشن می‌کند. از این شهید با نام سردار هور، سردار خیبر و خط‌شکن یاد می‌کنند. فرماندهی سپاه حمیدیه، فرماندهی سپاه ششم امام جعفر صادق (ع) و فرماندهی قرارگاه سری نصرت از جمله فعالیت‌های سردار شهید علی هاشمی در دوران دفاع مقدس بود.

نامِ شهید همت هم در این لیست دیده شد؛ شهیدی که هنرمندانِ بسیاری متقاضی بازی در نقشِ او هستند؛ حتی سال‌ها قبل نامِ‌ رضا میرکریمی هم برای نویسندگی فیلمنامه این سردار بزرگ مطرح شد. یک بار این پروژه با محمدحسین مهدویان و همراهی حبیب والی‌نژاد تا مرزِ کلید خوردن پیش رفت که به هر دلیلی این اتفاق نیفتاد و باید دید این بار نامِ چه کارگردانی برای ساختِ این فیلم مطرح خواهد شد؟

مهدی زین‌الدین شهید دیگری است که شنیده‌ها حاکی از شروع تولید آن در مهرماه دارد. باید دید آیا فیلمِ این سرداران، «غریب» محمدحسین لطیفی را در جشنواره چهل و یکم فیلم فجر همراهی خواهند کرد یا خیر؟

پیش از این فیلم «منصور» توسط سازمان اوج ساخته شد و مورد استقبال قرار گرفت. کاری که روایتگر زندگی شهید ستاری بود. یا همچنین «آبادان یازده 60» درباره ماجرای مقاومت کارکنان نفت ملی آبادان و یا «23 نفر»، «به وقت شام»، «تنگه ابوقریب»، «بادیگارد»،‌ «ایستاده در غبار» که هر کدام موج بزرگی در فضای سینمایی-رسانه‌‌ای کشور به راه انداختند.

البته سازمان اوج کارِ «آسمان من» با موضوع روایت تلاش سربازان گمنام برای ایجاد امنیت در پروازها، «مینو» با موضوع مقاومت خرمشهر و سریال کمدی «پایتخت5» که روایتگر سبعیت داعش بود را در کارنامه خودش دارد.

انتهای پیام/