شهرخبر

ائتلاف ۱۴ فوریه بحرین ممانعت آل خلیفه از پیاده‌روی اربعین را محکوم کرد

ائتلاف 14 فوریه بحرین ممانعت آل خلیفه از پیاده‌روی اربعین را محکوم کرد

ائتلاف۱۴ فوریه بحرین با صدور بیانیه‌ای ممانعت رژیم آل خلیفه از حضور زائران بحرینی در پیاده‌روی اربعین را محکوم کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، جنبش ائتلاف 14 فوریه  بحرین در بیانیه‌ای اقدام رژیم آل خلیفه در ممانعت از مردم این کشور برای حضور در پیاده‌روی اربعین را محکوم کرد.

جنبش ائتلاف 14  فوریه  بحرین در بیانیه‌ای اعلام کرد: رژیم آل خلیفه مانع حضور بسیاری از مردم بحرین، علما، روحانیون و شخصیت‌های علمی  و فرهنگی در پیاده‌روی اربعین می‌شود که این اقدام بسیار مذموم و ناپسند است.

این جنبش در ادامه تاکید کرد: در حالی که ما ممنوعیت سفر زائران بحرینی  به عراق توسط رژیم  آل خلیفه را  محکوم می‌کنیم، به هزاران بحرینی عاشق امام حسین علیه السلام که موفق شدند با سربلندی و با بی‌اعتنایی به محدودیت‌های این رژیم خود را به کربلا برسانند ، درود می‌فرستیم.

جنبش مذکور در ادامه از ملت و دولت عراق برای میزبانی از میلیون‌ها زائر که در ایام اربعین خود را به این کشور رساندند، تقدیر و تشکر کرد.

جنبش ائتلاف14  فوریه  بحرین افزود: رژیم آل خلیفه مانند سایر رژیم‌های طاغوتی در طول تاریخ تلاش می‌کند تا ملت را از انجام شعائر دینی خود باز دارد؛ اما ملت بحرین هرگز از اعتقادات خود دست نخواهند کشید.

بحرین از 14 فوریه سال 2011 میلادی شاهد انقلاب مردمی علیه رژیم آل خلیفه است. مردم خواهان آزادی، برقراری عدالت و رفع تبعیض و روی کار آمدن نظامی منتخب در کشورشان هستند. ناآرامی‌های بحرین تاکنون ده‌ها کشته و هزاران زخمی برجای گذاشته و رژیم آل خلیفه همچنین صدها بحرینی را نیز سلب تابعیت کرده است.

رژیم بحرین از آغاز ماه محرم مانع از برگزاری مراسم ماه محرم شده است. لازم به ذکر است سالانه صدها شهروند شیعه در ایام عاشورا و اربعین  برای شرکت در مراسم عاشورا  و اربعین در کربلای مطهر به عتبات عالیات می‌روند.

با آغاز ماه محرم رژیم آل خلیفه محدودیت‌های خود را علیه شیعیان تشدید کرد. اخیرا حساب کاربری «نیزک» اعلام کرد که سندی از وزرات کشور بحرین به بیرون درز کرده که چگونگی محاصره سخنران و خطبای دینی در خلال احیای مراسم عزاداری محرم و صفر از سوی مقامات رژیم آل خلیفه نشان می‌دهد.

 

نام رژیم آل خلیفه که از سال 1975 بر بحرین حکومت می‌کند همواره به عنوان یکی از ناقضان فاحش حقوق بشر در کنار عربستان سعودی ذکر می‌شود و نقطه مشترک این دو رژیم سرکوب شدید شیعیان در کشورهای آنهاست.

طبق منطق قبیله‌ای نظام سیاسی در بحرین و نیز بر اساس واقعیت‌ها و آمار و ارقام، شهروندان شیعه که یکی از مؤلفه‌های اصلی جامعه بحرین هستند، در معرض تبعیض سیستماتیک و محرومیت از جانب رژیم آل خلیفه قرار گرفته‌اند.

آنچه ناراحتی و نارضایتی بحرینی‌ها را عمیق‌تر می‌کند، اخبارروزانه‌ای است که توسط رسانههای رژیم آل خلیفه مطرح می‌شود مبنی بر اینکه کشور به آزادی دینی اهمیت می‌دهد و اقداماتی مانند اجازه تأسیس معبدی برای هندوها، کلیسا برای مسیحیان و معبدی برای یهودیان صادر شده است.

در حقیقت وضعیت تبعیض در بحرین برعکس سایر کشورها است. سیاستها و اقدامات مربوط به تبعیض و محرومیت در همه کشورها معمولا در رابطه با اقلیت‌ها انجام می‌گیرد. اما تبعیض علیه شیعیان در بحرین درحالی صورت می‌گیرد که بیش از 75 درصد جمعیت این کشور را گروه شیعی تشکیل می‌دهد.

سرکوب شیعیان بحرین در سال جاری میلادی نیز به شدت دنبال می‌شود و طی هفته‌های گذشته خیابان‌های این کشور شاهد تجمعات و اعتراضات گسترده مردمی ضد سیاست‌های سرکوبگرانه آل خلیفه علیه شیعیان و زندانیان آزادی بیان بوده است.

به حاشیه راندن شیعیان در حوزه‌های سیاست، اقتصاد و فرهنگ درحالی از سوی رژیم صورت می‌گیرد که در کتاب‌های درسی هم باورهای مذهبی آن‌ها هدف قرار گرفته است و چیزی از آن گفته نمی‌شود. هم‌زمان شخصیت‌های مذهبی ارشد شیعه مورد آزار و اذیت قرار گرفته و دهها روحانی در زندان به سر می‌برند و با انواع توهین‌ها و شکنجه‌ها روبرو هستند.

در حالی که شیعیان بحرین مانند صدها سال پیش خود را برای برگزاری مراسم محرم، عاشورا و اربعین آماده می‌کردند و پرچم‌های سیاه را در معابر عمومی نصب می‌کردند، مقامات این کشور دشمنی خود با این شعائر را آشکار کرده‌اند و به آن‌ها اجازه برگزاری این مراسم را نمی‌دهند.

انتهای پیام/