شهرخبر

پرویز پرستویی: علمدار نذری فرهنگی است

پرویز پرستویی: علمدار نذری فرهنگی است

موسیقی نمایش «علمدار» به کارگردانی حسین پارسایی و تهیه‌کنندگی و روایت پرویز پرستویی این روزها در تالار وحدت به روی صحنه می‌رود. پوریا خادم آهنگساز، بردیا کیارس رهبر ارکستر، محمدرضا کوهستانی نویسنده و پوریا اخواص خواننده این اجرا هستند. خبرنگار خبرگزاری برنا به این بهانه با پرویز پرستویی گپ‌وگفتی داشته که در ادامه می‌خوانید.

به گزارش خبرنگار گروه فرهنگ و هنر برنا؛ «علمدار»، موسیقی دست‌هاست، دست‌هایی که ساز آب و آبرو را می‌نوازند، دست‌هایی که با چوب، جانفشانی‌ها را رهبری می‌کنند. علمدار آوا است. آوایی که از عاشورا و علم می‌خواند، آوایی که از مشتاقان به درگاه معشوق می‌گوید... علمدار کربلاست. کربلایی که امروز با صدای پرویز پرستویی روایت می‌شود، کربلایی که با دستان توانمند پوریا خادم به رشته تحریر در می‌آید و با چوب رهبری بردیا کیارس و صدای پوریا اخواص در قالب نمایش و موسیقی تجسم می‌شود. موسیقی نمایش علمدار از قمر بنی هاشم می‌گوید که این روزها پس دو سال مجدد به روی صحنه‌ می‌رود. 

به بهانه «علمدار» با پرویز پرستویی، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون که ضمن روایت‌گری، تهیه‌کنندگی افتخاری موسیقی- نمایش «علمدار» را هم بر عهده دارد گفت‌وگویی داشته‌ایم. او در خصوص محل تلاقی موسیقی و نمایش در «علمدار» و ارتباط آن‌ دو با یکدیگر به خبرنگار گروه فرهنگ و هنر برنا می‌گوید: علمدار ایده‌ی پوریا خادم است. در ابتدا موسیقی و براساس آن نمایش و روایت نوشته شده است بنابراین ذهنیتی که پشت این کار نشسته کاملا مشخص است. در این اثر همه‌چیز به یکدیگر مرتبط است و زنجیروار و با برنامه‌ای صحیح پیش‌ می‌رود‌. 

او در خصوص این اجرا و عوایدش که برای خیریه هزینه می‌شود توضیح داد: علمدار نذری فرهنگی است. دو سال پیش هم موسیقی نمایش علمدار را با همین نیت در تالار وحدت روی صحنه بردیم و همه‌ی درآمدش را برای مردم مناطق محروم و نیازمند هزینه کردیم. 

+موسیقی+نمایش+علمدار (1)

این بازیگر ادامه داد: فکر یاری‌رسانی به مردم نیازمند سیستان و بلوچستان، از طریق اجرای این نمایش ایده‌ی دکتر رسول خادم بنیان‌گذار موسسه فرهنگی-هنری حضرت علی‌ابن‌ابی‌طالب (ع) بود. البته ما پیش از این هم مدام به مناطق محروم سر می‌‌زدیم و همه‌ی تلاش خودمان را برای کمک‌رسانی می‌کردیم اما این بار تصمیم گرفتیم که با اجرای نمایش چندین هدف را با هم پیش ببریم. 

+موسیقی+نمایش+علمدار

پرستویی با اشاره به اهداف و محتوای این اثر عنوان کرد: سوای کمک‌رسانی به مردم، شناساندن موسیقی، پیام نمایش و روایت وقایع عاشورا از مهمترین هدف‌های ما برای اجرای علمدار است.

او در پایان گفت: امیدوارم‌ مخاطب علاوه بر تماشای نمایش و کنسرت آنچه در وسع دارد کمک کند تا ما به عنوان نماینده‌ بتوانیم این پول‌ها را به دست مردم مناطق محروم برسانیم.

خبرنگار: تبسم کشاورز

انتهای پیام/