شهرخبر

وزیر کشور: زائران به هیچ وجه به سمت مرزها حرکت نکنند | پلیس برای مسدود کردن مسیرها آماده است

جمعه ۱۸ شهریور ۱۴۰۱ - ۱۲:۵۵

وزیر کشور از زائران اربعین حسینی خواست: حتما حرکت خود را به سمت مرزهای غربی تا اطلاع ثانوی و رفع مشکل در طرف مرزهای عراقی به تاخیر بیاندازند.

احمد وحیدی - وزیر کشور دولت سیزدهم

به گزارش همشهری آنلاین، احمد وحیدی با بیان اینکه هم اکنون برای بازدید از مرزهای غربی در مهران حضور دارد، گفت: بدلیل اینکه عراق ظرفیت تخلیه زائران از پایانه های مرزی خود را با همان سرعت که از مرزهای ما خارج می شود ندارد. ظرف دیروز و شب گذشته حجم بسیار زیادی از زائران در مرزها باقی مانده و قادر به ورود به عراق نشده اند.

وزیر کشور با اشاره به اینکه هم اکنون در مرزها عده ای در حال خروج و عده دیگر در حال بازگشت هستند، افزود: وضعیت ما الان به این ترتیب است که با توجه به این که دیروز و دیشب حجم بسیار زیادی از مردم آمده بودند و دوستان عراقی ما هم ظرفیت ندارند که با سرعتی که ما زائرین را تخلیه می کنیم ، آن ها بتوانند تخلیه کنند و از مرز عبور دهند، زائران پشت مرزها و گیت های ورودی عراقی می مانند ، اذیت می شوند و هوا هم بسیار گرم است و صلاح نیست چنین تجمعات گسترده ای داشته باشیم.

وحیدی افزود: ما نگران آثار سلامتی این امر بر روی مردم بودیم بنابراین باید کار کاملا کنترل شده انجام شود و به همین دلیل هم از مردم خواستیم عزیزانی که از مبدا قصد حرکت دارند، راه نیافتند چون مرزها، بسیار پر ازدحام است ، و اگر توانستیم به موقع و به طور مطلوبی زائران را از مرز عبور دهیم و طرف عراقی این بستر را فراهم کرد که با سرعت زائران را عبور دهند و در آن سوی مرز هم به میزان کافی اتوبوس فراهم شد ، ما موضوع را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

وی در ارتباط اینترنتی با خبر ساعت ۱۱ شبکه خبر از مردم درخواست کرد: مردمی که هنوز راه نیافتاده اند حرکت نکنند.

وزیر کشور با اشاره به گرمای شدید هوا افزود: زائران دقت کنند که برای حفظ سلامتی ، حتما بچه های کوچک و عزیزان سالمند به زیارت مشرف نشوند چراکه این جا دمای هوا و رطوبت آن قدر زیاد است که جوانان و افراد میانسال هم دچار مشکل می شوند و طاقت شان تمام می شود.

وزیر کشور از آمادگی پلیس برای مسدود کردن مسیرها خبر داد و گفت: پلیس در همه نقاط تذکر می دهد و مجبور است آن هایی که خارج از استان های مرزی هستند را کنترل کند و خواهش کند که به مسیر خودشان ادامه ندهند.

وی از آمادگی سایر دستگاهها برای اعزام زائران اربعین خبر داد و گفت: همه این جا بسیج هستند، همه نیروها ، نیروهای انتظامی ، استانداری و هلال احمر پای کار هستند اما در هر حال جمعیت بسیار فراوان است . اما به محض اینکه طرف عراقی آماده و شرایط تسهیل شد ، ما اعلام خواهیم کرد که عزیزان دیگر هم به خیل زائران حسینی بپیوندند.