شهرخبر

چراغ سبز «پاشینیان» به «علی اف» برای برقراری روابط لجستیک

پاشینیان

نخست وزیر ارمنستان گفت که ایروان علاقه زیادی به از سرگیری ارتباطات لجستیکی با جمهوری آذربایجان دارد.

به گزارش مشرق، نخست وزیر ارمنستان در نشست عمومی هفتمین مجمع اقتصادی شرق در «ولادی‌ وستوک» در روسیه گفت که ارمنستان علاقه زیادی به از سرگیری ارتباطات حمل و نقل با جمهوری آذربایجان دارد.

به گزارش خبرگزاری «آرکا» «نیکول پاشینیان» نخست وزیر ارمنستان گفت که ایده پشت این پروژه این است که ارمنستان از طریق آذربایجان و آذربایجان از طریق ارمنستان به مسیرهای حمل و نقل دسترسی داشته باشند.

وی ادامه داد: «از نظر جهانی، این فرصتی برای باز کردن مسیرهای تجاری بین‌المللی جدید است. باید بگویم که ما بسیار به این امرعلاقه مندیم.»

پاشینیان گفت که این موضوع در آینده نزدیک با حمایت روسیه حل خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد که در حال حاضر پیشرفت‌هایی در کار کمیسیون سه جانبه ارمنستان، جمهوری آذربایجان و روسیه که برای رسیدگی به این موضوع ایجاد شده است.

این در حالی است که روز سه شنبه یک مقام ارشد ارمنستان گفت که هنوز موارد کلیدی منجر به توافق صلح بین دو کشور فراهم نشده است. «آرمان یگویان» مقام ارشد پارلمان ارمنستان گفت:« توافق بر سر نقاط اساسی هنوز حاصل نشده است.»

وی اظهار داشت: «توافق شده که وزرای خارجه دو کشور ماه نوامبر با یکدیگر دیدار کنند و این بدان معناست که هنوز جای کار بیشتر وجود دارد و می‌توان در این دو ماه مواضع را تا حدودی نزدیک‌تر کرد.»

«الهام علی اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان بعد از دیدار با « نخست‌وزیر ارمنستان در مصاحبه‌ای گفت که طی چند ماه امکان رسیدن به توافق صلح نهایی با ارمنستان و امضای آن وجود دارد.

اتحادیه اروپا نیر تاکنون چهار دور گفت‌وگوهای سه جانبه را با مقامات ارشد جمهوری آذربایجان و ارمنستان با هدف پیشبرد تلاش‌های صلح و برقراری مجدد خطوط حمل و نقل برگزار کرده است.

در جبهه نظامی نیز وزارت دفاع ارمنستان مدعی شد که یکی از نظامیان این کشور در یک پاسگاه جنگی در مرز شرقی با جمهوری آذربایجان با شلیک نیروهای این کشور کشته شد. وزارت دفاع جمهوری آذربایجان با رد ادعا ارمنستان را به «دروغ پردازی» متهم کرد.

منبع: فارس