شهرخبر

تغییرات پی در پی مالیات علی الحساب واردات؛ از دژپسند تا خاندوزی/ واحدهای تولیدی هم در گمرک باید مالیات بدهند

تغییرات پی در پی مالیات علی الحساب واردات؛ از دژپسند تا خاندوزی/ واحدهای تولیدی هم در گمرک باید مالیات بدهند

در حالی که بر اساس مصوبه هیئت مقررات زدایی، واحدهای تولیدی از مالیات علی الحساب دو درصدی معاف شده‌ بودند، حالا بر اساس بخشنامه جدید گمرک، همه کالاها مشمول مالیات علی الحساب دو درصدی شدند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،  اخیرا علی وکیلی مدیر کل واردات گمرک ایران بخشنامه‌ای را به استناد مکاتبه اول شهریور ماه رئیس دفتر وزیر اقتصاد به گمرکات اجرایی ابلاغ کرده  که بر این اساس مالیات علی الحساب واردات کلیه کالاهای وارداتی مشمول مالیات علی الحساب 2 درصدی خواهند بود.  به طور کلی نرخ مالیات علی الحساب واردات 4 درصد است که بر مبنای بخشنامه زیر و بر اساس موافقت وزیر اقتصاد نرخ مالیات علی الحساب کلیه کالاهای وارداتی از 4 به دو درصد کاهش یافته است.

گفتنی است، چندی قبل داود منظور در مکاتبه‌ای با وزیر اقتصاد خواستار اصلاح  مصوبه مالیاتی در خصوص وصول مالیات علی الحساب واردات شده بود. در این مکاتبه آمده، بازگشت به نامه 15 تیرماه در خصوص کاهش نرخ مالیات علی‌الحساب واردات کالا، از 4 درصد به 2 درصد،  حسب اطلاعات دریافتی، وصول مالیات علی‌الحساب از واردکنندگان کالا به تفکیک کالای مصرفی و غیرمصرفی با معاذیر اجرایی متعددی مواجه شده است. خواهشمند است در صورت موافقت عبارت کالاهای غیرمصرفی در نامه فوق‌الاشاره به کالاهای وارداتی تغییر نماید.

خاندوزی: مالیات علی‌الحساب واردات "مواد اولیه تولید" نصف شد
موافقت خاندوزی با نصف شدن مالیات علی‌الحساب "همه" کالاهای وارداتی

جزئیات اصلاحات تحریری بخشنامه کاهش نرخ مالیات علی الحساب واردات  در ادامه قابل مشاهده است. در مصوبه قبلی تنها مالیات علی الحساب برخی اقلام وارداتی نصف شده بود و حالا این موضوع به تمام کالاها تسری یافته است.

 

ماجرای یک بخشنامه دردسرساز مالیاتی/ این‌بار مالیات علی الحساب همه کالاهای وارداتی نصف شد

لازم به ذکر است، در حالی که بر اساس مصوبه هیئت مقررات زدایی، واحدهای تولیدی از مالیات علی الحساب  معاف شده‌ بودند، حالا بر اساس بخشنامه جدید گمرک و سازمان مالیاتی همه کالاها مشمول مالیات علی الحساب دو درصدی شدند.

گفتنی  است، از حدود 2 سال قبل با توجه به مصوبه هییت مقررات زدایی (تصویر زیر) و با امضای وزیر وقت اقتصاد، بخشنامه اعطای معافیت از پرداخت مالیات 4 درصد علی الحساب واردات ابلاغ شده بود.

بر  اساس  مصوبه هیئت مقررات زدایی که تصویر آن در بالا قابل مشاهده است، فرمول اخذ مالیات علی الحساب واردات تغییر کرده بود و  کالاهای اساسی از پرداخت 4 درصد مالیات علی الحساب واردات معاف شدند. واحدهای تولیدی  دارای پروانه معتبر، سازمانهای دولتی و تعاونی های مرزنشینان، کالاهای وارداتی معاف از پرداخت حقوق ورودی ماده 119 قانون امور گمرکی مشمول پرداخت مالیات علی الحساب 4 درصد نمی شدند. به این ترتیب مبنای محاسبه مالیات علی الحساب، 4درصد واردات برای اقلام مذکور از مجموع ارزش گمرکی و حقوق و عوارض ورودی به ارزش گمرکی مندرج در اظهارنامه تقلیل  یافت.

گفتنی است، چندی قبل اختلاف نظرهایی در باره نسخه اولیه  این بخشنامه مالیاتی مطرح شده بود تا جایی که سازمان مالیاتی نیز مجبور به توضیح در این خصوص شده بود. بر این اساس تیر ماه امسال معاون حقوقی و فنی سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه برخی مودیان مالیاتی خوش‌حساب از نظر سازمان امور مالیاتی با یک ارتباط سامانه‌ای که بین سازمان مالیاتی و گمرک برقرار شده بود، از پرداخت این مالیات علی‌الحساب مستثنی شده بودند، گفت: اما طیف وسیعی از واردکنندگان که از منظر سامانه مالیاتی جزو خوش‌حساب‌ها قرار نمی‌گرفتند، این مالیات علی‌الحساب را پرداخت می‌کردند.باتوجه به افزایش قیمت‌های جهانی کالاها و همچنین اصلاح نرخ ارز محاسباتی، برای اینکه وزارت اقتصاد به نقدینگی واردکنندگان کمک کند، مالیات علی‌الحساب 4 درصدی واردکنندگان را به 2 درصد کاهش داد و با این کار میزان مالیات علی‌الحساب پرداختی به نصف کاهش می‌یابد.

انتهای پیام/