به گزارش اکوایران، در روزهای گذشته، دونالد ترامپ، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، طی سخنرانی کم سابقه ای در پنسیلوانیا، با حمله شدید علیه جو بایدن، او را «دشمن کشور» نامید. در میان عموم این سخنان واکنشی به اظهارات بایدن، رئیس‌جمهور کنونی این کشور تلقی شد که چند روز پیش از آن، او و هواداران جمهوری‌خواهش را متهم به تضعیف دموکراسی آمریکا کرده بود.

دیوید فروم، تحلیل گر سیاسی جمهوری خواه که سابقه نوشتن متن سخنرانی های جورج بوش پسر را در کارنامه خود دارد و از مخالفان سرسخت ترامپ محسوب می شود، با انتشار یادداشتی در روزنامه آتلانتیک با عنوان «بایدن طعمه گذاشت، ترامپ به دام افتاد» این مسئله را مورد بررسی قرار داده است.

دام پهن کردن برای احمق با یک توئیت

در سال 2016، هیلاری کلینتون هشدار داد که دونالد ترامپ احمقی است که می توان با یک توییت برایش طعمه گذاشت. پنجشنبه شب گذشته، در فیلادلفیا، جو بایدن در واقع این سوال را مطرح کرد: اگر رئیس جمهور سابق از طریق یک سخنرانی طعمه شود، چه کار احمقانه ای ممکن است انجام دهد؟ شنبه شب دنیا جوابش را گرفت.

در کارزار انتخابات 2022، جمهوری خواهان زیرک یک برنامه روشن و ساده داشتند: اجازه ندهید انتخابات به ترامپ گره بخورد. مباحث را حول قیمت بنزین، جرم و جنایت، مسائل مرزی، موضوع نژاد، آموزش جنسی یا هر چیز دیگری - هر چیزی جز ترامپ- سامان دهید. ترامپ در سال 2016 رأی عمومی را از دست داد. او در سال 2018 کنترل مجلس نمایندگان را از دست داد. او در سال 2020 ریاست جمهوری را از دست داد. او در سال 2021 هر دو کرسی سنا را در جورجیا از دست داد. جمهوریخواهان دلایل خوبی برای ترس از ویرانی ای داشتند که در صورت پیوستن او به مبارزه در سال 2022 ایجاد می کند.

بنابراین آنها از ترامپ درخواست کردند که از رقابت در سال 2022 دور بماند. یک قانونگذار جمهوری‌خواه در رقابتی نزدیک به سی‌ان‌ان در 19 اگوست گفت: «هیچ وقت اسمش را نمی‌آورم».

وقتی رئیس جمهور ترامپ را تحریک می کند

احتمالا چنین تقاضاهایی محکوم به شکست بودند. به ترامپ یک مرکز توجه را نشان دهید، او به سرعت خود را می رساند. با این حال جمهوری خواهان امیدوار بودند که ترامپ ممکن است این بار کمی خودانضباطی داشته باشد و به منافع و خواسته های شرکا و متحدانش توجه کند.

یکی از اهداف حمله بایدن در فیلادلفیا به جناح ترامپیست حزب جمهوری خواه، مطمئناً تحریک ترامپ بود. اقدامی که به خوبی کار کرد.  روز شنبه در ویلکی بار در پنسیلوانیا، ترامپ در یک گردهمایی ظاهراً در حمایت از نامزدهای جمهوری خواه در این ایالت سخنرانی کرد: مهمت اوز برای مجلس سنا و داگ ماستریانو برای فرمانداری ایالت. این اولین سخنرانی ترامپ در سال 2022 نبود. او در ماه جولای در آریزونا سخنرانی کرد. اما این یکی متفاوت بود: آنقدر افراطی، تندخو و کریه - و به وضوح تحت تحریک سخنرانی بایدن.

نمایش خودشیفتگی

ترامپ به طور مفصل درباره بازرسی اف بی آی  از خانه اش برای یافتن اسناد دولتی دزدیده شده صحبت کرد. او به اف بی آی حمله کرد و به بازرسان وزارت دادگستری با عنوان «هیولاهای شرور» حمله کرد. او از اف بی آی شکایت کرد که کمدهای او را برای اسناد دولتی دزدیده شده جستجو می کند، و سهواً به همه یادآوری می کند که اف بی آی در واقع اسناد دولتی دزدیده شده را در کمد او و همچنین در حمام او پیدا کرده است. ترامپ بایدن را «دشمن کشور» خواند. او از رهبر حزب خود در سنا به عنوان فردی که «باید شرمنده باشد» سوء استفاده کرد. او مدعی شد که آرای مردمی را در ایالت پنسیلوانیا به دست آورده ، در حالی که در واقع با اختلاف بیش از 80000 رای شکست خورده است.

فرمت گردهمایی به دو نامزد اصلی زمان کوتاهی می‌داد. پیام این گردهمایی همه در حول ترامپ بود. این یعنی رای جمهوری خواهان رای ترامپ است. و این یعنی رأی جمهوری خواهان رأیی برای تأیید دروغ در مورد انتخابات ریاست جمهوری 2020 است. و در واقع ما شاهد یک نمایش طولانی از خودشیفتگی بود که سخنرانی بایدن در فیلادلفیا برای برانگیختن آن طراحی شده بود.

احترام به سلسه مراتب سلطه

هر روز از زمان تفحص اف بی آی در مار-آ-لاگو می گذرد، شواهد جدیدی به دست می آید که نشان می دهد ترامپ همچنان بر حزب جمهوری خواه تسلط دارد. او حتی حمایت رقبای بالقوه ای مانند ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا، را هم به دست آورده است -نمایش از آیین تسلیم در سلسله مراتب حزبی که فقط به اعمال سلطه احترام می گذارد.

تظاهر به دوست داشتن ترامپ

رهبران جمهوریخواه کنگره ناامیدانه تلاش کردند تا از این خطر که انتخابات بعدی تبدیل به یک همه پرسی ملی دیگر در مورد رهبری ترامپ شود، جلوگیری کنند. علیرغم دروغگویی و لاف زدن ترامپ، سیاستمدارانی که می توانند تا 50 و 218 بشمارند - اعداد مربوط به اکثریت مورد نیاز در سنا و مجلس نمایندگان - باید هزینه های واقعی شکست های ترامپ را در نظر بگیرند. اما بایدن روانشناسی مرد محبوبش را خیلی خوب درک کرد.

بایدن به فیلادلفیا آمد تا زخمی بر نفس بی حد و حصر و در عین حال شکننده ترامپ وارد کند. ترامپ 48 ساعت بعد مجبور به یک فروپاشی وحشتناک خودساخته شد. و حالا حزب او جایی برای پنهان شدن ندارد. ترامپ در سال 2022 نام خود را در هر سطر جمهوری خواهان در هر برگه رای بازنویسی کرده است.

بایدن طعمه را آویزان کرد. ترامپ آن را چنگ زد - و تمام حزب خود را با آن درگیر کرد. رهبران جمهوری‌خواه چاره‌ای جز تظاهر به دوست داشتن او  ندارند.