شهرخبر

چالش‌های فراوان در پیش روی نخست وزیر جدید انگلیس/ قیمت بالای انرژی بزرگترین مسئله در بریتانیا

چالش‌های فراوان در پیش روی نخست وزیر جدید انگلیس/ قیمت بالای انرژی بزرگترین مسئله در بریتانیا

لیز تراس، که امروز رسما سکان نخست وزیری انگلیس را بر عهده خواهد گرفت با چالش‌های فراوانی روبرو بوده و قیمت بالای انرژی را می‌توان بزرگترین مسئله پیش رو برای وی ارزیابی کرد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "تاگس شاو" آلمان در مطلبی نوشت: جانشین بوریس جانسون، نخست وزیر مستعفی انگلیس مشخص شده و لیز تراس نخست وزیر جدید بریتانیا می شود. وزیر امور خارجه انگلیس در رای گیری درون حزبی علیه ریشی سوناک، وزیر دارایی سابق، پیروز شد. حالا مسائل و مشکلات زیادی در انتظار تراس است.

لیز تراس، وزیر خارجه سابق انگلیس، جانشین بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا خواهد شد. حزب محافظه کار، این زن 47 ساله را به عنوان رهبر جدید خود و در نتیجه به عنوان رئیس بعدی دولت انتخاب کرد.

تراس پس از پیروزی در انتخابات از جانسون، نخست وزیر مستعفی تشکر کرد. وی گفت که جانسون برگزیت را خاتمه داد، معرفی سریع واکسن کرونا را تضمین کرد و با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه مخالفت کرد.

وی ابراز اطمینان کرد که اکثریت بریتانیایی ها از اهداف حزبش حمایت خواهند کرد. به گفته او، حزب محافظه کار در انتخابات عمومی برنامه ریزی شده برای سال 2024 پیروز خواهد شد. اما نظرسنجی‌ها در حال حاضر نشان می‌دهند که حزب کارگر مخالف به وضوح پیشتاز است.

تراس به جناح راست حزب محافظه کار نزدیک است. او که زمانی مخالف سرسخت برگزیت بود، مدت‌هاست که بر مزایای خروج از اتحادیه اروپا تاکید می‌کند. در مبارزات انتخاباتی درون حزبی، وی به ویژه با برنامه خود برای کاهش فوری مالیات ها با وجود تورم بسیار بالا نظرات را به خود جلب کرد.

وی همچنین در میان اعضای حزب که به طور قابل توجهی مسن‌تر، مردتر و ثروتمندتر از میانگین جمعیت بریتانیا هستند - با موضع تقابل‌آمیز نسبت به اتحادیه اروپا و اظهارات پوپولیستی در مورد پناهندگان، چپ‌گرایان، فعالان محیط ‌زیست و اقلیت‌های اجتماعی امتیاز کسب کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: تراس نیز مانند جانسون ظاهراً در حال بررسی خروج یکجانبه از پروتکل ایرلند شمالی در توافق برگزیت است. این یکی از بحث برانگیزترین موارد در روابط لندن با اتحادیه اروپا است.

با این وجود، کمیسیون اتحادیه اروپا اکنون امیدوار برای «شروعی تازه» با انگلیس است. اریک مامر، سخنگوی کمیسیون در بروکسل گفت: هر چیزی که روابط ما با بریتانیا را بهبود بخشد، بسیار استقبال می‌شود. مامر تاکید کرد که اتحادیه اروپا همچنان از لندن انتظار دارد که توافقات برگزیت و پروتکل ایرلند شمالی را به طور کامل اجرا کند.

در ادامه این گزارش آمده است: حالا قیمت بالای انرژی بزرگترین چالش برای نخست وزیر منتخب انگلیس است. تراس اقدامات سریعی را برای کاهش هزینه ها اعلام کرد. وی در این باره گفته است: من با پرداختن و کمک به قبوض انرژی مردم، و همچنین با رسیدگی به مسائل تامین انرژی درازمدت، بحران انرژی را حل خواهم کرد.

تراس و سوناک در هفته‌های اخیر مورد انتقاد شدید قرار گرفته بودند، زیرا از ارائه راه‌حل‌هایی برای بحران انرژی قبل از پایان فرآیند انتخاب داخلی حزب خودداری کردند. سقف قیمت انرژی دولتی در بریتانیا اخیراً به میزان قابل توجهی افزایش یافته است و از اکتبر آینده سالانه 3549 پوند (بیش از 4200 یورو) برای یک خانوار متوسط ​​خواهد بود. بر اساس پیش بینی ها این روند صعودی همچنان ادامه خواهد داشت.

بیم آن می رود که میلیون ها خانوار بریتانیایی برای پرداخت قبوض برق و گاز خود در زمستان امسال با مشکل مواجه شوند. علاوه بر این، بانک مرکزی انگلیس انتظار دارد تورم در ماه اکتبر به 13.3 درصد برسد - بالاترین سطح در 42 سال گذشته - و نسبت به خطر رکود طولانی مدت هشدار داده است.

کیر استارمر، رهبر اپوزیسیون از حزب کارگر در این باره گفت که سیاستمداران مخالف بلافاصله پس از انتخاب تراس به او حمله کردند. وی افزود: ما از او درباره کاهش مالیات شرکت‌ها بیشتر شنیده ایم تا در مورد تسهیلات برای خانوارهای خصوصی. این نشان می دهد که او نه تنها گوشه گیر است، بلکه در کنار کارگران هم نیست. وی از تراس خواست تا با بحران هزینه های زندگی، سیستم بهداشتی بیمار و جرم و جنایت مقابله کند.

"اد دیوی"، رئیس حزب لیبرال دموکرات بریتانیا، نیز از انتقاد خود دریغ نکرد. دیوی در توییتر نوشت: از لیز تراس بیش از بحران ها و هرج و مرج هایی که قبلاً بوریس جانسون به ارمغان آورده است بیشتر نمی توان انتظار داشت. وی افزود: زمان برگزاری انتخابات جدید فرا رسیده است.

اولین واکنش نیکولا استورجن، نخست وزیر اسکاتلند تا حدودی مثبت تر به نظر می رسید. او در پیامی نوشت: "به لیز تراس تبریک می گویم. اختلافات سیاسی ما زیاد است، اما من سعی خواهم کرد رابطه کاری خوبی با او داشته باشم (...)".

امروز سه شنبه، ملکه الیزابت دوم رسما تراس را به عنوان نخست وزیر جدید منصوب می کند. این امر وی را به سومین زنی تبدیل می کند که پس از مارگارت تاچر و ترزا می، دولت بریتانیا را رهبری می کند.

همچنین امروز سه‌شنبه، جانسون برای آخرین بار به عنوان نخست‌وزیر قبل از برکناری توسط ملکه از سمت خود در میان مردم سخنرانی خواهد کرد.

جانسون در توییتر از حزب خود خواست تا پشت تراس جمع شود. وی تاکید کرد که او برنامه درستی برای مقابله با بحران انرژی و تورم و متحد کردن حزب دارد. جانسون گفت: اکنون زمان آن فرا رسیده است که همه محافظه کاران 100 درصد از او حمایت کنند.

انتهای پیام/