آمریکا می‌تواند با یک مصوبه تمام مواضع ایران برای احیای برجام را بپذیرد

صباح زنگنه ، کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با افکارنیوز وضعیت اخیر مذاکرات هسته‌ای وین برای احیای برجام بین ایران و ۴+۱ را تحلیل کرد: غربی‌ها عادت دارند که در مذاکرات تا لحظه آخر به چانه زنی خود ادامه دهند و بهانه بتراشند.

 

وی یادآورشد که عمده این بهانه‌ها نیز به‌منظور کسب امتیاز بیشتر و ساکت کردن گروه‌های مخالف خودشان در داخل آمریکا یا خارج از کشور مثل رژیم صهیونیستی و سعودی‌ها است.

زنگنه افزود: در حالی که این روش‌ها برای آمریکا نتیجه‌ای در بر نخواهد داشت و باید واقعیت را قبول کنند و توافقی که می‌تواند به نفع تمام طرفین و کشورهای منطقه باشد را بپذیرند.

*آمریکا درحال محافظه‌کاری بیش از حد و بستن چشمانش در برابر حقیقت روشن برجام است

کارشناس مسائل بین‌الملل معتقد است که امروزه موضوعی که به عدم توافق دلالت کند وجود ندارد و غربی‌ها به خصوص آمریکا با یک مصوبه می‌توانند این توافق را نهایی و عملی کنند. ازطرفی باید این مسئله را درک کنند که توافق برای جمهوری اسلامی ایران یعنی توقف یک روند و پروسه که بسیار پرهزینه بوده و توقف آن هم قطعا پرهزینه خواهد بود.

آمریکا می‌تواند با یک مصوبه تمام مواضع ایران برای احیای برجام را بپذیرد

او ادامه داد: اما توافق برای آمریکایی‌ها یک مصوبه رئیس جمهور و پشتیبانی حزب دموکرات و جمهوری خواه در کنگره یا عدم مخالفت با آن را لازم دارد. پس به همین جهت تعلل آمریکا در پذیرش نظرات جمهوری اسلامی ایران یک نوع زیاده‌خواهی محسوب می‌شود و به نوعی محافظه‌کاری بیش از حد در برابر حقیقت روشن است.

زنگنه درانتها خاطرنشان کرد که اگر آمریکا می‌خواهد مذاکرات هسته‌ای نتیجه‌ای داشته باشد باید چشمانش را باز کند و به منظور درک متقابل جمهوری اسلامی ایران، گام بردارد. چراکه ایران فعلی، آن ایران سابق نیست و تمام پیچ و خم‌ها و ابزارهای فشار آن‌ها را می‌شناسد.