شهرخبر

منابع یمنی: ائتلاف متجاوز سعودی، ۱۵۰ بار آتش بس را نقض کرده‌ است

منابع یمنی: ائتلاف متجاوز سعودی، 150 بار آتش بس را نقض کرده‌ است

منابع نزدیک به انصارالله یمن با انتشار گزارشی اعلام کرد که ائتلاف متجاوز عربستان سعودی و نیروهای مزدور آن، طی ۲۴ ساعت گذشته بیش از ۱۰۰ بار آتش بس در یمن را نقض کرده‌‌اند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزازی تسنیم، یک منبع نزدیک به انصارالله یمن از ثبت  150 مورد نقض آتش‌بس از سوی ائتلاف متجاوز به یمن به سرکردگی عربستان سعودی و نظامیان تحت امر این کشور در یک روز گذشته خبر داد.

این منبع گفت: «ائتلاف متجاوز آتش بس را 34 بار با پرواز هواپیماهای جاسوسی در حریم هوایی استان‌های مأرب، تعز، حجه، الجوف، صعده، الحدیده، الضالع، البیضاء و جبهه‌های مرزی، نقض کرده است.»

به گزارش خبرگزاری سبا (متعلق به دولت نجات ملی)، منبع مذکور در ادامه به جزئیات بعضی از اقدامات متجاوزان اشاره کرد و گفت: چهار مورد نقض آتش بس رصد شده که شامل ایجاد استحکامات و موانع از سوی مزدوران متجاوز در شمال «حیس» واقع در استان الحُدیده و همچنین شامل تجمعات نظامی در «العنین» واقع در جبل حبشی در استان «تعز» است.

وی  همچنین حمله پهپاد جاسوسی مسلح مزدوران به پادگان «تیپ 31 حافظان إب»  را یکی دیگر از موارد نقض آتش بس برشمرد و تاکید کرد: این حملات هوایی منجر به شهادت «نعمان ناصر الرصاص»، معاون تیپ مذکور و مجروح شدن سرهنگ «صلاح یحیی مطهر»، فرمانده تیپ و تنی چند از سربازان به نام­‌های «عبده علی العزی الجاری»، «عبدالله علی عبدالله جمیل» و «محمد احمد مسعد السلطان» و جان باختن یکی از نیروهای خدمه پادگان شد.»

این منبع نظامی تایید کرد که 77 مورد نقض آتش بس به صورت تیراندازی به منازل شهروندان، مواضع ارتش و کمیته‌های مردمی در استان‌های مأرب، تعز، حجه، صعده، الضالیه، الحدیده و جبهه‌های مرزی ثبت شده است.

خبرگزاری سبأ در پایان گزارش خود به حملات شدید توپخانه‌ای متجاوزان به اکثر شهرهای یمن اشاره کرد و افزود: 33 مورد نقض آتش بس نیز به حملات توپخانه ای مزدوران متجاوز در استان‌های مأرب، تعز، حجه، صعده، الحدیده و جبهه های فرار مرزی (داخل خاک عربستان) مربوط است. 

بر اساس این گزارش، مزدوران با حملات شدید توپخانه­‌ای، مواضع ارتش و کمیته‌های مردمی یمن را در مناطق «البلق الشرقی»، «الروضه» و «ملعاء» در استان مأرب هدف قرار دادند.

منبع یمنی همچنین گفت که پایگاه‌های ارتش و کمیته‌های مردمی را در «التینه»، غرب «حرض»، «المزرق» و «بنی حسن» در استان حجه و «الصبه» در «الملاحیز» و «رازیه» در استان صعده مورد هدف قرار گرفت.

این منبع تصریح کرد: مزدوران ائتلاف متجاوز طی بمباران شدید توپخانه‌ای پایگاه‌های ارتش و کمیته‌ها را در استان‌های الحدیده، تعز و نجران و جیزان (دو منطقه واقع در خاک عربستان سعودی)  هدف قرار دادند.»

دولت نجات ملی یمن که انصارالله نیز بخشی از آن است، و دولت مستعفی مورد حمایت ریاض با نظارت سازمان ملل از سیزدهم فروردین ماه بر سر آتش بس انسانی و نظامی دوماهه قابل تمدید به توافق رسیدند. بر اساس این توافق که تاکنون سه بار تمدید شده، ائتلاف متجاوز سعودی در ازای توقف درگیری‌ها محاصره فرودگاه صنعاء و بندر الحدیده را کاهش داده و به حملات خود در یمن پایان می‌دهد. به رغم این آتش بس، نیروهای مزدور عربستان و امارات در چند استان همواره این آتش بس را نقض کرده‌اند.

انتهای پیام/