شهرخبر

وزارت بهداشت و نظام پزشکی علت مهاجرت پزشکان را بررسی کنند

وزارت بهداشت و نظام پزشکی علت مهاجرت پزشکان را بررسی کنند

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس با تاکید بر اینکه تنها ۵ تا ۱۰ درصد پزشکان درآمد بالایی دارند و متاسفانه جامعه گمان می‌کند تمامی پزشکان با این درآمد زندگی می‌کنند، گفت: کمیسیون بهداشت به دنبال اجرای برنامه پزشک خانواده است تا اقشار مختلف پزشکی جایگاه خود را پیدا کرده و دستمزد به حق خود را بگیرند.

به گزارش بهداشت نیوز، رضا آریان عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در برنامه تلویزیونی"کشیک سلامت"  به بررسی علل افزایش مهاجرت پزشکان و خالی ماندن برخی از رشته‌های پزشکی در کشور پرداخت.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در این برنامه، گفت: مهاجرت پزشکان تا حدودی با سایر رشته‌ها متفاوت است. رشته پزشکی، در عرصه بین‌المللی خواهان دارد و برای همین رقابت در آن نیز زیاد است و باید درک کنیم که حفظ نیرو در چنین شرایطی دشوار است با این حال ما در کشور به جای اینکه در برابر این مکش بایستیم، جوانان را به سمت مهاجرت سوق می‌دهیم و فضای موجود علیه پزشکان، انگیزه کادر درمان برای ماندن در ایران را از بین می‌برد.

آریان‌پور با اشاره به بحث دستمزدها به عنوان عامل مهم مهاجرت، افزود: ۵ تا ۱۰ درصد پزشکان درآمد خوبی دارند متأسفانه جامعه همین اقلیت را می‌بیند و گمان می‌کند تمامی پزشکان با این درآمد زندگی می‌کنند؛ در حالی‌که یک پزشک متخصص در منطقه محروم شاید حدود ۱۰ میلیون تومان دریافتی داشته باشد.

نماینده مردم مینودشت، کلاله، مراوه تپه و گالیکش در این برنامه در پاسخ به پرسشی درباره اینکه مجلس چه برنامه‌ای برای جذب نیروی پزشکی به جای دفع آن دارد، گفت: آموزش پزشکی زیر نظر علوم و تحقیقات است و تحت نظر بخش ما نیست و در این زمینه چالش‌هایی وجود دارد و درباره دو نوع مهاجرت، یعنی رفتن از بیمارستان دولتی به خصوصی و رفتن از ایران، به وزارت بهداشت به عنوان سیاستگذار تذکر داده شده است.

وی با اشاره به مخالفت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با افزایش ظرفیت پزشکی دانشگاه‌ها، افزود: مجلس فقط کمیسیون بهداشت و درمان نیست و متأسفانه به دنبال راحت‌ترین راه‌حل برای رفع مشکل کمبود پزشک هستند ما به دنبال اجرایی شدن برنامه پزشک خانواده هستیم و اگر این اتفاق بیافتد، اقشار مختلف پزشکی جایگاه خود را پیدا کرده و دستمزد به حق خود را می‌گیرند.

آریان‌پور تصریح کرد: بهترین راهکار جلوگیری از مهاجرت، تزریق امید است و وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی دو سیاستگذار عرصه پزشکی هستند که باید درباره علل مهاجرت تحقیق کنند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به نبود متقاضی در رشته جراحی قلب و اینکه امسال تنها دو فارغ‌التحصیل متخصص اطفال داشتیم، گفت: باید دوران تحصیل برای اخذ تخصص را کوتاه کنیم تا پزشکان به دلیل روند فرسایشی، اقدام به مهاجرت نکنند.