شهرخبر

در برنامه تلویزیونی کشیک سلامت مطرح شد؛

چگونه می توان از مهاجرت پزشکان جلوگیری کرد

چگونه می توان از مهاجرت پزشکان جلوگیری کرد

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ، در یک برنامه تلویزیونی به بررسی مسائل و مشکلات جامعه پزشکی پرداختند.

به گزارش خبرگزاری مهر، سید موید علویان رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ و رضا آریان‌پور دبیر کمیسیون بهداشت مجلس، در برنامه تلویزیونی "کشیک سلامت" به بررسی علل افزایش مهاجرت پزشکان و خالی ماندن برخی از رشته‌های پزشکی در کشور پرداختند.

رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ، با عنوان این مطلب که مهاجرت برای یک جامعه تهدید است و این موضوع خاص حرفه پزشکی نیست، گفت: یک سری از دلایل مانند مسائل اقتصادی و صنفی، عمومی است؛ اما عواملی مانند عدم حمایت‌های معنوی از پزشکان، تشدیدکننده هستند.

وی ادامه داد: البته نباید برای حل این معضل، نیروی کار و ظرفیت دانشگاه‌ها افزایش یابد، بلکه راه‌حل، ماندگاری نیروهای کنونی است.

در ادامه، دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: مهاجرت پزشکان تا حدودی با سایر رشته‌ها متفاوت است. رشته پزشکی، در عرصه بین‌المللی خواهان دارد و برای همین رقابت در آن نیز زیاد است و باید درک کنیم که حفظ نیرو در چنین شرایطی دشوار است. با این حال ما در کشور به جای اینکه در برابر این مکش بایستیم، جوانان را به سمت مهاجرت سوق می‌دهیم. فضای موجود علیه پزشکان، انگیزه کادر درمان برای ماندن در ایران را از بین می‌برد.

آریان‌پور با اشاره به بحث دستمزدها به عنوان عامل مهم مهاجرت، افزود: ۵ تا ۱۰ درصد پزشکان درآمد خوبی دارند. متأسفانه جامعه همین اقلیت را می‌بیند و گمان می‌کند تمامی پزشکان با این درآمد زندگی می‌کنند؛ در حالی‌که یک پزشک متخصص در منطقه محروم شاید حدود ۱۰ میلیون تومان دریافتی داشته باشد.

در ادامه برنامه کشیک سلامت، رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ، با اشاره به طرح افزایش ظرفیت پزشکی دانشگاه‌های علوم پزشکی، تاکید کرد: ما هم پزشک کم داریم و هم زیاد داریم. اگر نظام ارجاع نداشته باشیم، هر تعداد فوق تخصص تربیت کنیم مشکل کمبود نیرو حل نخواهد شد. نظام ارجاع و پزشک خانواده باید به طور کامل اجرایی شود و حمایت‌های مالی صورت بگیرد. اکنون پزشکان از درآمدشان راضی نیستند. از سوی دیگر، مردم و بیمه‌ها نیز راضی نیستند. وقتی همه ناراضی هستند، در نظام سلامت باید جراحی اتفاق بیافتد. برای مثال پزشک خانواده مستقر شود و پوشش بیمه‌ای افزایش یابد.

علویان در واکنش به این ادعا که حدود ۵۰ هزار پزشک طبابت را رها کرده اند، گفت: در کشور هدر رفت سرمایه در این خصوص صورت گرفته است. نمایندگان مجلس باید چاره اندیشی کنند و قبل از اینکه نظام پزشکی تحلیل رود، جراحی را انجام دهند. مهم‌ترین دلیل مهاجرت پزشکان، نظام پرداخت غلط و نداشتن امید به آینده است.

وی ادامه داد: وقتی پزشکی می‌بیند که به جای اصلاح برای خدمت‌رسانی، بی‌ثباتی وجود دارد، مهاجرت می‌کند. از سوی دیگر، تربیت نیرو اصول دارد و نمی‌توان بدون برنامه ظرفیت‌ها را افزایش داد.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پاسخ به پرسشی درباره اینکه مجلس چه برنامه‌ای برای جذب نیروی پزشکی به جای دفع آن دارد، گفت: آموزش پزشکی زیر نظر علوم و تحقیقات است و تحت نظر بخش ما نیست و در این زمینه چالش‌هایی وجود دارد. درباره دو نوع مهاجرت، یعنی رفتن از بیمارستان دولتی به خصوصی و رفتن از ایران، به وزارت بهداشت به عنوان سیاستگذار تذکر داده شده است.

وی با اشاره به مخالفت کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با افزایش ظرفیت پزشکی دانشگاه‌ها، افزود: مجلس فقط کمیسیون بهداشت و درمان نیست و متأسفانه به دنبال راحت‌ترین راه‌حل برای رفع مشکل کمبود پزشک هستند. ما به دنبال اجرایی شدن برنامه پزشک خانواده هستیم و اگر این اتفاق بیافتد، اقشار مختلف پزشکی جایگاه خود را پیدا کرده و دستمزد به حق خود را می‌گیرند.

آریان‌پور تصریح کرد: بهترین راهکار جلوگیری از مهاجرت، تزریق امید است. وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی دو سیاستگذار عرصه پزشکی هستند که باید درباره علل مهاجرت تحقیق کنند.

رئیس نظام پزشکی تهران بزرگ هم در خصوص مشکلات پزشکان گفت: پزشکان بعد از تخصص باید برای گذراندن طرح در مناطق محروم کار کنند. بعد از آن ممکن است سرباز شوند و اگر این روند سریع طی شود، پزشکان مرد حداقل با ۳۵ سال سن می‌توانند مطب بزنند و در این سن دیگر اجازه تأسیس مطب در شهرهای بزرگ را نمی‌دهند. این قوانین از سال ۱۳۶۳ وجود دارد و این نشان می‌دهد که چقدر در این زمینه عقب هستیم و تنها انتظار داریم، پزشکان مهاجرت نکنند.

وی افزود: نگرانی وزارت بهداشت، خالی شدن شهرستان‌ها از پزشک است. با این حال توسل به اجبار، راه درستی برای نگهداشت پزشکان در شهرستان‌ها نیست، بلکه باید دستمزد خوبی به پزشکان در شهرستان‌ها داده شود.

دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز با اشاره به نبود متقاضی در رشته جراحی قلب و اینکه امسال تنها دو فارغ‌التحصیل متخصص اطفال داشتیم، افزود: باید دوران تحصیل برای اخذ تخصص را کوتاه کنیم تا پزشکان به دلیل روند فرسایشی، اقدام به مهاجرت نکنند.