شهرخبر

پایان مأموریت ۵ هفته‌ای پزشکان بدون مرز در مناطق زلزله‌زده افغانستان

پایان مأموریت 5 هفته‌ای پزشکان بدون مرز در مناطق زلزله‌زده افغانستان

پزشکان بدون مرز پس از ۵ هفته به مأموریت خود برای رسیدگی به مناطق زلزله‌زده در ولایت‌های خوست و پکتیکا واقع در شرق افغانستان پایان داد.

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، پزشکان بدون مرز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد این نهاد پس از 5 هفته حضور در مناطق زلزله‌زده ولایت‌های خوست و پکتیکا در شرق افغانستان، به مأموریت خود پایان داد.

بر اساس این اطلاعیه، پزشکان بدون مرز پس از ایجاد یک درمانگاه موقت در شهرستان «برمل» ولایت پکتیکا برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان و درمان 1380 بیمار، مناطق زلزله‌زده را ترک کردند.

زلزله 5.9 ریشتری در شرق افغانستان بیش از هزار و 300 کشته و بیش از 6 هزار مصدوم برجا گذاشت.  همچنین هزاران خانه به طور کامل ویران یا به شدت آسیب دید. شهرستان «سپیره» خوست و شهرستان «گیان» و «برمل» پکتیکا بیشترین آسیب را متحمل شدند.

دکتر «توفیق» عضو تیم واکنش اضطراری پزشکان بدون مرز گفت: در بدو ورود دیدیم که وضعیت نامطمئن است. خانواده‌ها تقریباً همه چیز را از دست داده بودند و زیر آسمان زندگی می‌کردند. متوجه شدیم که نزدیک‌ترین مراکز مراقبت‌های بهداشتی تقریباً 150 کیلومتر با ما فاصله دارند.

«گائتان دروسارت» نماینده پزشکان بدون مرز در افغانستان با توضیح درباره پایان مأموریت این نهاد گفت: تصمیم به تعطیلی فعالیت‌هایمان پس از چند هفته با توجه به ماهیت اضطراری واکنش ما و این واقعیت که سازمان‌های دیگر در حال افزایش فعالیت‌های خود در برمل بودند، گرفته شد. اما دسترسی به مراقبت های بهداشتی در این منطقه باید به طور طولانی مدت و پایدار بهبود یابد.

تیم‌های پزشکان بدون مرز در حال حاضر در لشکرگاه، قندوز، قندهار، خوست و کابل خدمات مختلفی از جمله مراقبت‌های مربوط به بارداری، سوء تغذیه، و مراقبت از تروما و درمان بیماری‌هایی مانند سل و سرخک ارائه می‌دهند.

انتهای پیام/.