شهرخبر

صدور ۵ میلیون کارت ملی هوشمند تا چند ماه آینده

صدور 5 میلیون کارت ملی هوشمند تا چند ماه آینده

رئیس سازمان ثبت احوال با اشاره به اینکه پیش از آغاز به کار دولت سیزدهم ۱۰ میلیون نفر از هموطنان هنوز کارت خود را دریافت نکرده بودند، گفت: با اقدامات انجام شده تا به امروز ۵ میلیون نفر کارت خود را دریافت و مابقی نیز چند ماه آینده کارت خود را می‌گیرند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ مراسم رونمایی از درگاه خدمات الکترونیکی سازمان ثبت احوال صبح امروز با حضور احمد وحیدی وزیر کشور، هاشم کارگر معاون وزیر کشور و رئیس سازمان ثبت احوال کشور برگزار شد.

به گفته کارگر، در راستای برنامه‌ها و سیاست‌های سازمان ثبت احوال کشور، ایجاد درگاه خدمات الکترونیکی سازمان ثبت احوال کشور (سهیم) با ارائه 10 خدمت به عموم مردم در راستای کاهش مراجعات و تعامل بیشتر و دوسویه با مردم و همچنین سازمانی تمام الکترونیک و غیرحضوری راه‌اندازی شده است.

وی تصریح کرد: همچنین بر اساس سیاست‌ها و برنامه‌های دولت سیزدهم در جهت ساماندهی افراد فاقد شناسنامه و تاکیدات رئیس جمهور و وزیر کشور در این خصوص، ضمن ایجاد زیرساخت‌های لازم برای شناسایی و ساماندهی این افراد برای افرادی که فاقد شناسنامه هستند یک کارت و یک کد شناسایی صادر خواهد شد تا وضعیت تابعیت آنها مشخص شود.

کارگر با اشاره به اهم برنامه‌های سازمان ثبت احوال کشور در دولت سیزدهم گفت: راه‌اندازی مجدد تولید انبوه و صدور کارت هوشمند ملی،‌ از دی ماه 1400 با بهره‌گیری از توان داخلی برای 10 میلیون از متقاضیانی که علی‌رغم ثبت‌نام و پرداخت هزینه بیش از دو سال و نیم در صف انتظار بودند به طوری که از اواخر دی ماه سال گذشته تاکنون حدود 5 میلیون کارت ملی صادر و تحویل متقاضیان شده است.

رئیس سازمان ثبت احوال کشور تصریح کرد: صدور کارت هوشمند ملی ایرانیان، خارج از کشور و اخذ درخواست برخط کارت ملی از اواخر اسفندماه سال گذشته در نمایندگی‌های فرانکفورت و وین، کوالالامپور و در حال حاضر نیز هماهنگی‌های لازم با وزارت امور خارجه جهت توسعه آن در بیست نمایندگی دیگر در حال انجام است.

وی گفت: تولید و ارائه نرخ باروری در سال 1400 برای نخستین بار مبتنی بر داده‌های ثبتی موجود در پایگاه اطلاعات جمعیت کشور، ایجاد و تخصیص شناسنامه واحد برای ایرانیان فاقد شناسنامه با مهیا کردن زیرساخت‌های لازم و تخصیص شناسنامه برای افراد دارای پرونده در سازمان ثبت احوال کشور، ایجاد زیرساخت‌های لازم برای اختصاص شناسنامه و صدور کارت برای اتباع خارجی در راستای شناسایی و نظم‌دهی اتباع خارج از کشور و ایجاد پایگاه اطلاعاتی مربوط به آنها و همچنین ارائه سرویس‌های هویتی در راستای مردمی سازی یارانه‌ها به دستگاه‌های مرتبط بخش دیگر از برنامه‌های سازمان ثبت احوال در دولت سیزدهم محسوب می‌شود.

انتهای پیام/