شهرخبر

تجهیز مشترکان بدمصرف به کنتورهای هوشمند با قابلیت قطع از راه دور/ امسال هیچ خاموشی در بخش خانگی نداشتیم

تجهیز مشترکان بدمصرف به کنتورهای هوشمند با قابلیت قطع از راه دور/ امسال هیچ خاموشی در بخش خانگی نداشتیم

مدیرعامل شرکت توانیر از تجهیز مشترکان بدمصرف به کنتورهای هوشمند با قابلیت قطع از راه دور خبر داد و گفت: کمتر از دو درصد مشترکان برق کشور بسیار بدمصرف با صدور قبوض بالای ۱۵ میلیون تومانی هستند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، آرش کردی، مدیرعامل شرکت توانیر در نشستی خبری اظهار داشت: امسال مردم بسیاری در مصرف برق، مدیریت مصرف را در دستور کار خود قرار دادند و در تابستان سال جاری همکاری بسیار خوبی از سوی مردم صورت گرفت.

وی افزود: 100 درصد مناطق شهری و 99.7 مناطق روستایی ایران از نعمت برق برخوردارند، در حالی که در دنیا به طور متوسط 85 درصد جمعیت روستایی و 97.2 درصد مناطق شهری از نعمت برق پایدار برخوردارند.

مدیرعامل شرکت توانیر تصریح کرد: کل تولیدکنندگان برق 39 تا 40 هزار میلیارد تومان مطالبه از بخش دولتی دارند و علت آن ناترازی ناشی از قیمت گذاری برق است.

وی افزود: در دولت سیزدهم گام های موثری را به سمت قیمت نهایی برمی داریم البته به صورتی که تدریجی باشد و عدم فشار به اقشار آسیب پذیر مدنظر است.

وی افزود: دولت مابه التفاوت قیمت تکلیفی و نهایی را به عنوان بدهی خودش می پذیرد و به صورت های مختلف از جمله اوراق خزانه به تسویه این بدهی می پردازد.

کردی با بیان اینکه بانک ها هم از طلبکاران صنعت برق هستند، گفت: با اوراق سلف یا افزایش های تدریجی در قیمت های تکلیفی، تلاش می کنیم این بدهی ها را کاهش دهیم، البته دنبال عرضه برق در بورس هستیم که کارشناسان در حال نهایی سازی ساز و کار آن هستند.

وی ادامه داد: الان 80 درصد مبادلات برق در بازار عمده فروشی است و چون بخش های مختلفی را در قیمت گذاری برق شاهد هستیم، باید برای بورس، از صنایع شروع کنیم.

وی افزود: تامین برق صنایع بالای 2 مگاوات از ابتدای مهر وارد بورس خواهند شد.

مدیرعامل توانیر خاطر نشان کرد: قیمت تمام شده برق بدون سوخت در سال 1400 بالغ بر 307 تومان به ازای هر کیلووات ساعت بوده،در حالی که متوسط دریافتی از مشترکان 147 تومان بوده است، یعنی کمتر از نصف قیمت تمام شده از مردم دریافت شده است.

کردی در خصوص بدهی بانکی توانیر گفت: این رقم حدود 36 هزار میلیارد تومان است که تلاش می کنیم از روش های مختلف، پرداخت آنرا انجام دهیم.

مدیرعامل توانیر با بیان اینکه نوع قیمت گذاری بدین صورت است که با مصرف بیش از الگو تعرفه ها به صورت پلکانی افزایش می یابد، گفت: صدور قبوض بالای 15 میلیون تومانی زیر 2 درصد است و 75 تا 85 درصد مشترکان رعایت الگوی مصرف را دارند.

وی ادامه داد: امسال خیلی از کشورها تعرفه پیک بحرانی را تعیین کردند که بعضا قیمت برق تا 10 برابر افزایش می یافت تا مصرف برق خود را کنترل کنند.

کردی خاطر نشان کرد: پیرو بحران سوختی که در اروپا به وجود آمده، روش های مدیریت مصرف نیز به صورت های مختلف افزایش یافته است‌.

مدیرعامل توانیر با بیان اینکه اغلب مردم با صنعت برق همکاری دارند، گفت: از مجموع 39 میلیون و 500 هزار قبض صادره، 16 میلیون و 700 قبض مشمول پاداش خوش مصرفی شدند که 42 درصد مشترکان را شامل می شود.

وی افزود: در فصل گرم امسال، 800 میلیارد تومان مجموع پاداش خوش مصرفی است که به مشترکان پرداخت شده است.

مدیرعامل توانیر تصریح کرد: امسال هیچ خاموشی برنامه ریزی شده ای در بخش خانگی در کشور نداشتیم.

وی افزود : برنامه داریم مشترکان پرمصرف به کنتورهای مجهز شوند که از راه دور در صورت رشد بی رویه مصرف، برق آنها قطع خواهد شد، این کنتورها در حال نصب و راه اندازی برای بد مصرف ها هستند.

انتهای پیام/