شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#اوکراین#آلمان

نگاه اندیشکده‌های آلمانی به آینده جنگ اوکراین

عابد اکبری
نگاه اندیشکده‌های آلمانی به آینده جنگ اوکراین

در بررسی آثار و پژوهش‌های پنج اندیشکده نخست آلمان مشاهده شد آلمانی‌ها ابعاد جنگ اوکراین را صرف‌نظر از سمت‌وسوی آتی آن یعنی «آینده جنگ اوکراین» بررسی کرده‌اند.

می‌توان گفت باتوجه‌به گستردگی موضوعاتی که آلمانی‌ها بیکباره با وقوع جنگ با آن مواجه شدند، فرصت پیش‌بینی نتیجه جنگ را به‌طور علنی نداشته‌اند، اما درواقع، این‌که اندیشکده‌های آلمانی کمتر به گمانه‌زنی درمورد آینده جنگ اوکراین پرداخته‌اند، سه علت مهم دارد: نخست، دوستی دیرین آلمانی‌ها با رهبران روسیه هرگونه اظهارنظر آلمان در حمایت از اوکراین را عاری از صداقت می‌نمایاند (برای رفع این مورد، رهبران جدید آلمان با اتهام‌زنی به شخص آنجلا مرکل درمورد مسئولیت افزایش روابط با روسیه و چین، فضای تنفسی برای همراهی با صدای حامیان اوکراین در اروپا یافته‌اند)؛ دوم، چالش‌های مهم ملی ناشی از وابستگی به روسیه اجازه نمی‌دهد آلمان بی‌پرده زشتی اقدام جنگ‌طلبانه روسیه را به روی آن بیاورد؛ سوم، آلمان نگاهی عمیق به آینده اتحادیه اروپا و پیامدهای جنگ برای اتحادیه در مقابله با دیگر قدرت‌های رقیب در تنظیم نظم بین‌المللی آتی دارد که مانع از تمرکز بر فقط یک محور و حدس درمورد آن است (به‌طور ضمنی آلمان روسیه را پیروز نبرد می‌داند و وضوح این پیش‌فرض در تحلیل‌های آلمانی بسیار بالا است)؛ چهارم، از دید آلمانی‌ها، آینده جنگ مسئله‌ای است که به تصمیم روسیه و اوکراین برمی‌گردد و آن‌ها نقشی حداقلی برای خود در این موضوع قائل هستند (آلمانی‌ها معترفند ما کاری برای جنگ نمی‌توانیم انجام دهیم، پس کاری برای خود انجام دهیم)؛ پنجم، جنگ با همه خشونت و وحشت‌آفرینی آن، موضوع و تحولی درحال تکوین برای آلمان است، به‌این‌معنا که اگرچه مردمانی در میدان نبردی درحال تنازع برای بقا هستند، اما راه‌حل نهایی با گذر از فرایند تحریم، مذاکره، دیدار و توافق حاصل می‌شود.

مطالعات آلمانی‌ها درمورد این جنگ، بیشتر بر بایسته‌ها و ضرورت‌های مترتب بر اوکراین، اروپا و جهان متمرکز است. در ادامه به هریک از این موارد پرداخته‌ایم.

اوکراین

وضعیت اجتماعی، نظامی و سیاسی آتی اوکراین

نامزد ابدی عضویت در اتحادیه اروپا

تشدید وابستگی اوکراین به اتحادیه اروپا

پذیرش سرنوشت یا روسیه‌نوشت برای اوکراین

آینده اروپا

قطب‌نمای استراتژیک (نقشه راهی برای اتحادیه اروپا به عنوان یک بازیگر امنیتی)

ضرورت دستورالعمل های روشن برای نظم امنیتی آینده در اروپا

ناتو و امنیت اعضای اتحادیه اروپا

 • بنابراین، افزایش بودجه نظامی در ناتو ازطرف شولتز و مکرون اشتباه و به‌دور از منافع اتحادیه ارزیابی می‌شود.
 • تغییر قوانین پیوستن به اتحادیه اروپا در پرتوی رقابت‌های جهانی

  افزایش هزینه‌های همسایگی جنوبی (ایران، سوریه، مالی، لیبی، خلیج فارس) برای اروپا

  تأثیر جنگ بر اصلاحات مالیِ (fiscal reform)‌ اروپا

  امنیت غذایی و تأثیرات اقتصادی جنگ اوکراین برای اروپا به‌لحاظ کشاورزی

 • واکنش‌ها و اقدامات اروپا برای تولید محصولات کشاورزی، سایر نقاط جهان را نیز تحت تاثیر قرار خواهد داد. صادرات کمتر از اروپا ممکن است اثرات متفاوتی داشته باشد: در کوتاه مدت، می تواند منجر به افزایش قیمت ها و کمبود مواد غذایی، به ویژه در آفریقا شود. اما ممکن است برای کشورهایی که صادرات اروپایی کمتر از قیمت بازار جهانی را تجربه کرده اند، فرصتی برای افزایش تولید داخلی باشد.
 • ضعیف‌تر شدن ارزش‌های جامعه مدنی در اروپا پس از جنگ اوکراین

  آینده جهان

  تأثیر جنگ اوکراین بر آینده اقتصاد جهانی

 • پیامدهای سیاست اقتصادی برای اتحادیه اروپا: اتحادیه اروپا به طور سنتی مدافع چندجانبه گرایی و بازارهای باز بوده است. با این حال، تحولات جهانی در پنج سال گذشته نشان داده است که وابستگی‌های متقابل حاصل، که در ابتدا از نظر اقتصادی سودمند هستند، می‌توانند به سرعت به وابستگی‌های حیاتی تبدیل شوند، در صورتی که از آنها بهره‌برداری سیاسی شود یا حداقل اتحادیه اروپا را در برابر باج‌گیری آسیب‌پذیر کند. وابستگی تک تک کشورهای عضو مانند آلمان به گاز روسیه نمونه فعلی و دراماتیک آن است
 • آینده روابط اتحادیه اروپا و چین در پرتوی جنگ اوکراین

 • چین احتمالاً تلاش های خود را برای تأمین انرژی خود از منابعی که کمتر مستعد درگیری های ژئوپلیتیکی هستند، مانند قراردادهای بلندمدت با کشورهای همفکری که می توانند سوخت را از طریق مسیر زمینی تحویل دهند، تسریع خواهد کرد. قرارداد گازی اخیر با روسیه در حال حاضر یک گام در این مسیر است. فشار قوی تر برای تحول سبز و سرمایه گذاری انبوه در تمام منابع انرژی اولیه غیرفسیلی موجود و همچنین در هیدروژن سبز به عنوان یک منبع انرژی ثانویه کلیدی، نتیجه دیگری خواهد بود؛
 • راهی برای خروج چین از تردید و دودلی در «وضعیت اوکراین» این است که سرانجام «نقش سازنده‌ای» را که بارها وعده داده است عملی کند. نه این‌که میانجی مستقیم بین دو طرف باشد، بلکه با وزن اقتصادی خود بر روسیه برای پایان دادن به جنگ یا حداقل مذاکره برای آتش‌بسِ قابل اعتماد فشار آورد؛
 • با انجام این کار، چین ممکن است همچنان بتواند نقشی را که برای خود در قرن بیست و یکم ادعا می‌کند، ایفا کند: نقش یک ابرقدرت جهانی که مایل است به مسئولیت‌های همراه با این نقش عمل کند.
 • راهبرد حفظ وضع موجود در تنگه تایوان

  نفوذ رو به رشد روسیه در آفریقا:

  *کارشناس مسائل اروپا

  311311