شهرخبر

چیزی به تمام شدن روزهای بلند و کش‌دار تابستان نمانده است. امسال خیلی‌ها به دلیل سبک سنگین کردن هزینه‌های سفر و جور نبودن دخل و خرج از خیر مسافرت در گرم‌ترین فصل سال گذشتند، اما تفریح و گردشگری همیشه مترادف سفر رفتن نیست. خیلی وقت‌ها با صرف هزینه‌های کمتر می‌توان یک تور طبیعت گردی نیمروزه را جایگزین از شهر بیرون زدن کرد.

گلابدره

به گزارش همشهری آنلاین،‌ همین تهران خودمان فقط به دود و دم و سرب های رقصان در هوایش معروف نیست و هنوز هم مناطق طبیعی زیبایی دارد که می تواند شما را سر ذوق بیاورد. رود دره‌های شمیران از مناطق گردشگری شمال پایتخت هستند که به دلیل هوای خوش و خنک شان همیشه میزبان خوبی برای کسانی هستند که می‌خواهند خستگی کار روزانه و رخوت روزهای هفته را از تن و جان شان به در کنند.

بهترین پیشنهاد برای گردشگری کوتاه مدت در شمیران این است که یک کوله سبک از وسایل مورد نیاز روزانه‌تان را جمع کنید و راهی روددره های شمالی تهران شوید. طبیعت، انرژی و آرامش فوق‌العاده‌ای دارد که در هیچ یک از تفرجگاه‌های شهری نمی توانید آن را پیدا کنید. کافی است خودتان را به این رود دره‌ها برسانید و جسم و ذهن‌تان را به جریان طبیعت بسپارید، آن وقت همه آلودگی های محیط شهری را فقط طی چند ساعت پیاده‌روی و تنفس عمیق جبران می‌کنید. تفریح در رود دره‌ها حسابی حال‌تان را سر جایش می‌آورد و اوقات فرح‌بخشی در کنار دوستان و خانواده برای‌تان می‌سازد.

 رود دره گلابدره

گلابدره، نام رودی کوچک است که در همسایگی رود بزرگ‌تر دربند(تجریش) قرار دارد. درختان سیب گلاب اطراف این رودخانه باعث شده که این تفرجگاه طبیعی به گلابدره معروف شود. در ضمن گلابدره نام یکی از ییلاق‌های خوش آب و هوای شمال تهران است که می‌تواند محلی برای یک گردشگری کوتاه مدت باشد. این دره از دیرباز تا کنون محل ییلاق تهرانی ها بوده است. این دره از سمت غرب به محله امامزاده قاسم می‌رسد و یکی از محلات قدیمی شمال شرق شمیران به حساب می‌آید. مسیر کوهستانی این دره که از کنار رودخانه های فصلی می گذرد در تابستان پذیرای گردشگران زیادی می‌شود. بوستان گلابدره دارای امکانات رفاهی از جمله بوفه؛ جاده تندرستی، پیست دوچرخه سواری، آلاچیق، برکه و آبنما است. برای دسترسی به این امکانات گردشگری باید ابتدا به میدان تجریش بروید و از خیابان دربند وارد مسیر گلابدره شوید.

رود دره دربند

 معروف‌ترین رود دره تهران که پاتوق روزهای تعطیل بسیاری از تهرانی‌ها محسوب می‌شود رود دره دربند است. اگر می‌خواهید به طبیعت زیبای این رود دره برسید باید رستوران‌ها، قهوه‌خانه‌ها و غذاخوری‌های ابتدای راه را پشت سر بگذارید و به دل طبیعت بروید. بد نیست بدانید که رودخانه دربند روزگاری پر آب ترین رودخانه تهران بوده است. از میدان  تجریش، خیابان دربند و سپس با گذر از میدان سربند می‌توانید به این منطقه خوش آب و هوای ییلاقی برسید.

رود دره ولنجک

 با اینکه رودخانه ولنجک، رودخانه کوچک و کم آبی به حساب می‌آید، ولی ساماندهی اطراف این روددره باعث شده که تبدیل به تفرجگاهی برای شهروندان شود. البته معروف بودن این روددره به دلیل این ساماندهی نیست، بلکه ولنجک از قدیم یکی از مسیرهای معروف برای صعود به ارتفاعات توچال بوده و وجود امکاناتی مثل تله کابین باعث شهرت این منطقه تفریحی میان تهرانی‌ها شده است. شما به راحتی از مسیر بزرگراه چمران می توانید وارد مسیر رود دره ولنجک شوید.

رود دره درکه

 یکی دیگر از مشهورترین روددره های تهران، درکه است که طرفداران پروپاقرصی برای راهپیمایی در مسیر کوهستانی اش دارد. مسیر رودخانه درکه در بخشی به نام هفت‌حوض، به شکل پلکانی در می‌آید که از جاذبه‌های گردشگری این روددره شده‌است. رستوران‌ها و قهوه خانه‌هایی هم در نقاط مختلف این روددره پذیرای گردشگران هستند. برای دسترسی به این منطقه ییلاقی و آب و هوای فرحبخش آن باید از مسیر ولنجک وارد مسیر راهپیمایی این رود دره زیبا شوید.