شهرخبر

تایوان پهپاد برخاسته از ساحل چین را سرنگون کرد

تایوان پهپاد برخاسته از ساحل چین را سرنگون کرد

ارتش تایوان یک پهپاد غیرنظامی ناشناس را که از جزیره کوچکی در نزدیکی ساحل چین وارد فضای هوایی‌ این کشور شده بود، سرنگون کرد.

به گزارش مشرق به خبرگزاری رویترز این اقدام تایوان پس از آن صورت می‌گیرد که دولت این کشور درباره اقدامات جدید سخت در رویارویی با افزایش چنین دخالت‌هایی هشدار داده بود.

پکن تایوان را جزء قلمرو خودش می‌شمارد، تمرین‌های نظامی در اطراف این جزیره را از ماه پیش در واکنش به دیدار نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شروع کرده است.

دولت تایوان وعده داده است که تنش‌ها با چین را تحریک یا تشدید کند، اما به خصوص از موارد مکرر پرواز پهپادهای چینی بر فراز جزایر تحت کنترل تایوان در نزدیکی ساحل چین به خشم آمده است.

فرماندهی دفاعی «کینمن»، گروهی از جزایر تحت کنترل تایوان که در برابر شهرهای شیامن و گوانگ‌ژو قرار دارد، در بیانیه‌ای اعلام کرد این پهپاد اندکی پس از میانه روز (ساعت ۰۴۰۰ به  وقت گرینیچ) وارد فضای هوایی بالای جزیره «لاین» شده است.

بر اساس این بیانیه، نیروهای مستقر در این جزیره تلاش کردند با هشدار این پهپاد را دور کنند که تاثیری نداشت، بنابراین آن را سرنگون کردند و باقیمانده پهپاد به دریا افتاد.

تایوان برای نخستین بار در روز سه‌شنبه مدت کوتاهی پس از اخطار رئیس‌جمهور این کشور درباره «اقدامات متقابل قوی» در برابر آنچه تحریکات چین نامید، به سوی یک پهپاد دیگر گلوله‌های هشدار شلیک کرد.

منبع: ایسنا