شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#روسیه#اوکراین#وزیر خارجه

واکنش لاوروف به اعتراف همتای آلمانی درباره ضدیت با روسیه

واکنش لاوروف به اعتراف همتای آلمانی درباره ضدیت با روسیه به هر قیمتی

وزیر خارجه روسیه به اظهارات همتای آلمانی خود که گفته بود اوکراین در هر شرایطی حتی بدون توجه به وضعیت مردم خودش اولویت است، واکنش نشان داد.

به گزارش مشرق، «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه به اظهارات همتای آلمانی خود که گفته بود بی‌اعتنا به هر چیزی حتی وضعیت مردم کشورش در هر شرایطی به تحریم روسیه و حمایت از اوکراین ادامه‌ می‌دهد، واکنش نشان داد. 

لاوروف گفت: وسواس روس‌هراسی (مقامات غربی) خود را در همه چیز نشان می‌دهد. دیروز، بائربوک وزیر خارجه آلمان گفت که بله، مردم ما رنج می‌برند، اما باید رنج ببرند، زیرا ما در هر حال از اوکراین حمایت خوهیم کرد. یک اعتراف عالی، فقط اعترافی عالی!

پیش‌تر و در ادامه سیاست سران اروپا در حمایت از تحریم انرژی روسیه به هر قیمتی، وزیر خارجه آلمان گفت اوکراین در هر شرایطی اولویت وی است و مهم نیست آلمان‌ها چه فکری می‌کنند یا زندگی‌شان چقدر سخت می‌شود. وی چهارشنبه (۳۱ اوت) در کنفرانسی در پراگ گفت که حتی اگر آلمان‌ها به دلیل قیمت بالای انرژی برای اعتراض به خیابان بیایند، برلین باید با حفظ تحریم‌ها علیه روسیه، به حمایت از اوکراین ادامه دهد. 

این مقام ارشد آلمانی اظهار داشت: ما اکنون زمستان را پیش رو داریم، زمانی که به عنوان سیاستمداران دموکراتیک مورد چالش قرار خواهیم گرفت. مردم به خیابان خواهند رفت و گفت نمی‌توانیم بهای انرژی خود را بپردازیم. و من (در پاسخ) خواهم گفت بله می‌دانم، با اقدامات اجتماعی به شما کمک خواهیم کرد. اما نمی‌خواهم بگویم باشه پس ما تحریم‌ها علیه روسیه را متوقف می‌کنیم. 

وی بار دیگر تاکید کرد: ما در کنار اوکراین خواهیم ایستاد و این یعنی تحریم‌ها در زمستان هم باقی خواهد بود. حتی اگر کار را برای سیاستمداران بسیار سخت کند. 

اخیراً «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه گفت که مردم معمولی اروپا مجبور به پرداخت بهای سیاست‌های غیرمعقول رهبران خود در ارتباط با روسیه هستند، در حالی که متحدان آمریکایی بروکسل از منابع عایدی انرژی ثروتمند می‌شوند. 

پسکوف سه‌شنبه (۳۰ اوت) در گفت‌وگو با خبرنگاران توضیح داد: متاسفانه، قدم به قدم بروکسل و کشورهای اروپایی فقدان مطلق عقل خود را نشان می‌دهند. این در انگیزه‌های ضد روسی، فوران نفرت نسبت به کشور ما و در اقدامات کاملاً غیرمنطقی و حتی پوچ در حوزه انرژی که باید هزینه آن را مردم کشورهای اروپایی-اتحادیه اروپا، انگلیس و غیره پرداخت کنند اما مثلاً برای شرکت‌های آمریکایی سودآوری را ممکن می‌کند، نمایان شده است.

در پی جنگ اوکراین، اتحادیه اروپا به صورت جمعی و کشورهای این بلوک به صورت فردی در ماه‌های اخیر اقداماتی را اتخاذ کرده‌اند تا وابستگی به نفت، گاز و زغال سنگ روسیه را کاهش دهند. این اقدامات باعث سر به فلک گذاشتن قیمت انرژی در غرب شده و این اتحادیه را با توجه به نزدیک بودن زمستان تهدید می‌کند. ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه سیاست اروپایی‌ها را «خودکشی» توصیف کرده است.

منبع: فارس