به گزارش اکوایران؛ در روز های اخیر که شاخص کل بورس تهران نزولی بود، شاخص هم وزن با افزایش تراز روزانه خود نشان داد که در معاملات این هفته، سهام های سبک‌تر بازار مثبت بوده اند. در بین سهام های سنگین بورس تهران، سهم شپدیس در دو روز معاملاتی اخیر بیشترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل بازار داشت. این رشد قیمتی شپدیس در ده روزه ابتدایی شهریور ماه در حالی اتفاق افتاد که دیگر نماد های صنعت فرآورده های نفتی منفی بودند. تأثیر پتانسیل های بنیادی شپدیس را نمی توان در شکل گیری جریان پول حقیقی به این سهم نادیده گرفت البته سهم های زیادی در بازار با عملکرد بنیادی قدرتمند وجود دارند که در صف فروش سهامداران خرد درحال نزول قیمت هستند. در گزارش های هفتگی سهام های برتر برای رشد در هفته آینده اکوایران، دوهفته اخیر نماد شپدیس سیگنال شد و پس از آن رشد 12.7 درصدی در این نماد شکل گرفت.

خالص جریان ورود و خروج پول حقیقی

خالص جریان پول حقیقی در 20 روز معاملاتی اخیر نماد شپدیس به مثبت 57.6 میلیارد تومان رسیده است. نماد شپدیس امروز علاوه بر تأثیر مثبت 699 واحدی که بر شاخص کل بورس تهران داشت، با خالص 6.94 میلیارد تومانی جریان پول حقیقی مواجه بود. روند جریان پول حقیقی در این نماد به شکلی بوده است که درصورت شکست روند صعودی قیمت شپدیس، احتمال خروج شدید سهامداران خردی که بازدهی کوتاه مدت خود را کسب کرده اند بالا رفته که این یک تهدید برای بازدهی کوتاه مدت این سهم به شمار می رود. با این وجود در 21 روز معاملاتی اخیر تنها شش روز خالص جریان پول حقیقی در این نماد منفی بوده و پانزده روز معاملاتی این متغیر مثبت بوده است.

جریان پول حقیقی شپدیس 06.09

 فروش ماهانه پتروشیمی پردیس از ابتدای سال 1400

شرکت پتروشیمی پردیس با انتشار گزارش فروش مرداد ماه خود در سامانه کدال نشان داد که در 5 ماهه ابتدایی سال جاری توانسته است 20 هزار و 194 میلیارد تومان فروش داشته باشد. این شرکت در 5 ماهه سال 1400 توانسته بود 8هزار و 343 میلیارد تومان فروش کند که 142 درصد کمتر از مدت مشابه در سال جاری است. فروش مرداد ماه شپدیس 4 هزار و 453 میلیارد تومان بوده که نسبت به مرداد سال قبل 77.5 درصد افزایش یافته است. بیشترین رشد فروش ماهانه را نیز خرداد ماه امسال با افزایش 187 درصدی به نسبت خرداد 1400 به ثبت رسانده است. متوسط فروش ماهانه شپدیس در سال قبل 2 هزار و 250 میلیارد تومان بوده که در 5 ماهه امسال با رشد 80 درصدی به 4 هزار و 39 میلیارد تومان رسیده است. رشد فروش ماهانه شپدیس در کنار تغییرات به وجود آمده در نرخ کرک اسپرد باعث شده تا تحلیل گران بازار سرمایه رشد قابل توجهی را در روند سودآوری این شرکت پیش بینی کنند.

فروش ماهانه شپدیس 06.09

بازدهی نماد شپدیس در سال جاری

نماد شپدیس در سال جاری بازدهی مناسبی را به دست آورده است. این سهام با وجود رشد قیمتی که در اسفندماه سال قبل داشت، فروردین امسال را نیز با روند رو به رشد آغاز کرد. قیمت سهام شپدیس در فروردین ماه امسال 13.3 درصد افزایش یافت و در انتهای فروردین ماه وارد اصلاح قیمتی شد. این اصلاح قیمتی، روند معاملاتی اردیبهشت ماه و خرداد ماه این نماد را در بر گرفت و رشد شاخص کل در اردیبهشت ماه فقط از شیب نزولی اصلاح قیمتی در این ماه کاست. در تیر و مرداد گذشته نماد شپدیس در گیر جابجای سهامداران خود بود و در یک کانال افقی نوسان می کرد اما در انتهای مرداد ماه همان طور که در گزارش های قبلی گفته بودیم، جذب پول حقیقی به این نماد افزایش یافت و شهریور ماه را با شکل گیری یک روند صعودی آغاز کرد. قیمت نماد شپدیس در هفت روز معاملاتی ابتدای شهریور ماه 12.7 درصد افزایش یافته و امروز نهم شهریور ماه با 2.31 درصد رشد در قیمت 19 هزار و 460 تومان بسته شد. بازدهی قیمتی این سهام از ابتدای سال جاری به 23.4 درصد رسیده است.

بازدهی شپدیس 06.09