شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#ایران#تهران#روسیه

دیپلمات روس: نگرانی‌های غرب درباره تاسیسات هسته‌ای ایران بی اساس است

دیپلمات روس: نگرانی‌های غرب درباره تاسیسات هسته‌ای ایران بی اساس است

نماینده دائم روسیه در آژانس با اشاره به عدم اعتماد مقامات تهران به مواضع غیرصادقانه کشورهای غربی، تاکید کرد: اکثر نگرانی‌های غربی‌ها درباره تاسیسات هسته‌ای ایران بی اساس است و در حال حاضر هیچ فعالیت هسته‌ای غیرمجازی در این تأسیسات انجام نمی‌شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، "میخائیل اولیانوف"، نماینده دائم فدراسیون روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین، از جمله در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه اختصاصی با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو، اعلام کرد که بسیاری از نگرانی‌های کشورهای غربی در خصوص وجود ذرات اورانیوم یافت شده در سایت‌های هسته‌ای ایران قبل از سال 2003 کاملاً بی پایه و اساس است. وی تاکید کرد، «در حال حاضر هیچ گونه فعالیت هسته‌ای غیرمجاز در این تأسیسات انجام نمی‌شود».

نماینده روسیه در وین نتیجه گیری کرد: «این موضوع دیگر همه را خسته کرده و آزار دهنده شده است. علاوه بر این، بسیاری از نگرانی‌هایی که همکاران غربی ما در خصوص آنها صحبت می کنند، اگر بخواهم با یک اصطلاح  روسی بگویم: "حتی ارزش تخم مرغ پرت کردن را هم ندارند". تمام این مسائل مربوط به گذشته و مدتها قبل بود و در حال حاضر هیچ فعالیت هسته‌ای غیرمجاز در تاسیسات ایران انجام نمی‌شود.»

این دیپلمات روس یادآور شد: «ایران باید تا حدی که لازم است به سؤالات اساسی آژانس پاسخ دهد تا واقعاً تصمیم درباره حذف این موضوع از دستور کار شورای حکام این سازمان گرفته شود».

اولیانوف تاکید کرد که مقامات تهران به شرکای غربی که در مذاکرات وین شرکت دارند و اعضای شورای حکام آژانس هستند ،اعتماد ندارد. وی افزود: «البته واقعاً دلایل موجهی برای چنین بی اعتمادی وجود دارد، برای اینکه کشورهای غربی در زمان صدام حسین در رابطه با عراق و در مورد پرونده شیمیایی سوریه نیز "موضع گیری کاملاً ناصادقانه و غیرواقعی" اتخاذ کرده بودند و ثابت کردند که قابل اطمینان نیستند. متاسفانه این یک سلاح قدرتمند در دست کشورهای غربی است.»

این دیپلمات بلندپایه روس در پایان گفت: «به همین دلیل برای طرف ایرانی مهم است که تضمین‌هایی را از طرف همه شرکت‌کنندگان در برجام دریافت کند که اگر تهران توضیحات مورد نیاز آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را داده و رافائل گروسی، مدیرکل آن یک گزارش رضایت‌بخشی در این زمینه ارائه دهد، پس از آن، کشورهای غربی دیگر به‌طور مصنوعی این موضوع را در شورای حکام آژانس مطرح نکنند.»

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در حال بررسی ذرات اورانیوم یافت شده در سه تاسیسات هسته‌ای ایران است. سازمان‌ها و آژانس‌های اطلاعاتی آمریکا بارها اعلام کرده‌اند که جمهوری اسلامی تا سال 2003 به طور فعال در زمینه توسعه برنامه ساخت سلاح هستهای اقداماتی کرده بود.

پیش از این، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از مقامات تهران خواسته بود تا با آژانس همکاری کامل داشته باشد و توضیح دهند که آثار اورانیوم از کجا در تاسیسات هسته‌ای پیدا شده است، ولی جمهوری اسلامی این درخواست را نپذیرفت.

چند روز قبل، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران گفت تا زمانی که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این پرونده را نبندد، هرگونه توافقی "بی معنی" خواهد بود.

انتهای پیام/