شهرخبر

هشدار درباره ظهور عوامل تروریستی در لبنان

هشدار درباره ظهور عوامل تروریستی در لبنان

نیروهای امنیتی لبنان هشدار می‌دهند که در سایه تشدید بحران مالی و معیشتی این کشور ممکن است خطر ظهور عوامل تروریستی در مناطق مختلف ایجاد شود.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، بعد از دستگیری یک گروهک تروریستی وابسته به داعش در منطقه نبطیه -بنت جبیل لبنان، رسانه‌های لبنانی گزارش دادند که هم‌زمان با فشارهای مالی و معیشتی هشدارهای امنیتی در خصوص ظهور عوامل تروریستی در مناطق مختلف تشدید شده است.

یک مرجع امنیتی در این زمینه در گفتگو با روزنامه الجمهوریه اعلام کرد که وضعیت امنیتی لبنان بسیار حساس است و نیروهای امنیتی تلاش دارند از سوء استفاده هسته‌های تروریستی از بحران مالی و اقتصادی لبنان جهت ایجاد ناامنی در این کشور جلوگیری کنند.

این منبع لبنانی افزود، نیروهای امنیتی به طور کامل اوضاع کشور را تحت کنترل دارند و فرماندهی ارتش و سرویس‌های امنیتی بر هوشیاری کامل جهت مقابله با توطئه‌های تروریستی تاکید می‌کنند. نیروهای امنیتی و نظامی لبنان وظیفه خود را در برقراری امنیت و مبارزه با تروریسم به خوبی انجام می‌دهند.

منبع مذکور تاکید کرد، دستگیری عناصر وابسته به داعش در مناطق مختلف لبنان اتفاقی است که تقریبا به شکل روزانه رخ می‌دهد و این امر بیانگر آن است که ارتش و سرویس امنیتی لبنان هشیار هستند.

روز گذشته نیروهای امنیتی لبنان موفق به دستگیری یک گروهک وابسته به داعش شدند که قبلا در یکی از روستاهای مرزی در جنوب سوریه در صفوف این گروه تروریستی می جنگیدند.

پایگاه خبری « لبنان 24 » گزارش داد: نیروهای اداره کل امنیت کشور در « نبطیه - دفتر بنت جبیل » یک گروهک وابسته به داعش را که پیشتر در سوریه جنگیده و به صورت غیرقانونی به لبنان نقل مکان کردند، دستگیر کردند. این گروه وابسته به داعش در یکی از روستاهای مرزی در جنوب لبنان ساکن شده بود و منطقه را زیر نظر داشت.

به نوشته « لبنان 24 » این گروهک تروریستی با هدف تامین مالی، شبکه‌ای را برای توزیع ارزهای تقلبی و مواد مخدر راه اندازی و مدیریت می‌کرد که تحقیقات برای کشف سایر افراد مرتبط با این گروهک و اهداف آنها توسط مراجع ذی‌صلاح قضایی ادامه دارد.

 

از بیش از دو سال گذشته هشدارهایی درباره تحرکات گروه تروریستی داعش برای جذب جوانان لبنانی در شمال این کشور مطرح می‌شود. از همان زمان مهاجرت مشکوک جوانان لبنانی به خارج از این کشور به ویژه از مرزهای عراق و سوریه به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده و نهادهای مربوطه مهاجرت این افراد را به فقر و بیکاری در لبنان ربط می‌دهند.

بر همین اساس منابع امنیتی لبنان نگرانند اتفاقی که بین سال‌های 2013 تا 2015 و با نفوذ داعش در میان جوانان لبنانی رخ داد این بار نیز تکرار شود. همچنین روشن است که سرویس‌های امنیتی لبنان دقیقا نمی‌دانند که کدام یک از جوانان با هدف پیوستن به تروریست‌های داعش از این کشور خارج می‌شوند. از طرف دیگر جوانان لبنانی که برای اولین بار جذب داعش می‌شوند، از آنجایی که پیش‌تر هیچ سابقه‌ای نداشته‌اند به راحتی می‌توانند به عنوان ابزارهایی برای انجام عملیات‌های مختلف این گروه تروریستی مورد استفاده قرار بگیرند.

انتهای پیام/