شهرخبر

واکنش کشورها و شخصیت‌های سیاسی به حوادث جاری عراق

واکنش کشورها و شخصیت‌های سیاسی به حوادث جاری عراق

ایرنا نوشت: حوادث جاری عراق که در جریان آن تاکنون ۲۰ تن کشته و ۳۵۰ نفردیگر زخمی شدند، با واکنش مختلف کشورهای مختلف را در پی داشته و از معترضان خواستند که از خشونت دوری کنند و به رهبران آن‌ها توصیه کرند که مشکلات را روی میز مذاکرات حل و فصل کنند.

این حوادث به دنبال کناره‌گیری مقتدی صدر از فعالیت‌های سیاسی در عراق، تجمع‌کنندگان طرفدار جریان صدر به کاخ ریاست جمهوری در منطقه سبز بغداد یورش بردند و ساعاتی بعد و پس از تسلط نیروهای امنیتی بر کاخ ریاست جمهوری ، طرفداران مقتدی صدر عقب نشینی از منطبه سبز بغداد را آغاز کردند.

سازمان ملل متحد

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل با ابراز نگرانی درباره تحولات عراق، خواستار آرامش و خویشتنداری همه طرف ها شد.

دبیر کل سازمان ملل عصر دوشنبه به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد با نگرانی اعتراضات امروز عراق را پیگیری می کند و خواستار خویشتنداری و آرامش است.

گوترش در این بیانیه با اشاره به گزارش ها درباره تعداد مجروحان و کشته شدگان، از تمامی طرف های مرتبط خواست که اقدامات فوری برای کاهش تنش و آرام کردن اوضاع و پرهیز از خشونت اتخاذ کنند.

دبیر کل سازمان ملل از طرف های عراقی و نیروهای تاثیرگذار خواست بدون هیچ تاخیری اختلافاتشان را کنار بگذارند و وارد گفتگویی فراگیر، جامع و مسالمت آمیز در مسیری سازنده شوند.

آمریکا

وزارت امور خارجه آمریکا مدعی شد که گزارش ها در مورد تخلیه کارکنان سفارت این کشور در بغداد نادرست است و خبر رسانه ها را که فیلم آن نیز منتشر شد ، تکذیب کرد.

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت که گزارش‌ها مبنی بر آغاز خروج کارکنان آمریکایی از سفارت نادرست است.

این مقام آمریکایی در ادامه افزود: تضمین امنیت کارکنان دولت، شهروندان و امنیت تأسیسات آمریکا بالاترین اولویت ما است.

انگلیس

کاردار سفارت انگلیس در بغداد اعلام کرد که نگران حوادث جاری در عراق به ویژه پس از آن هستیم که اخباری از کشته شدن قربانیان به گوش می رسد.

این مرکز دیپلماتیک بدون اشاره به نقش انگلیس در بحران آفرینی در عراق مدعی شد ته باید مسالمت‌آمیز بودن تظاهرات حفظ شده و این کشور به خشونت کشیده نشود.

کاردار سفارت انگلیس همچنین اعلام کرده است که معترضان نباید به ساختمانهای دولتی وارد شوند.

کانادا

سفارت کانادا در بغداد نیز اعلام کرد گفت: ما از درگیری‌هایی که امروز در سراسر عراق رخ داد بسیار نگران هستیم. وضعیت در عراق بسیار خطرناک است و می‌تواند به سرعت از کنترل خارج شود.
این سفارتخانه طی بیانیه‌ای تاکید کرد: «ما از همه طرف‌ها می‌خواهیم که گام‌های سریعی برای تنش‌زدایی از وضعیت سیاسی و حل اختلافات از طریق مذاکره بردارند.

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا نیز اظهار داشت: «ما از همه طرف‌های عراقی می‌خواهیم که حداکثر خویشتن‌داری را از خود نشان دهند».

فرانسه

وزارت امور خارجه فرانسه با صدور بیانیه‌ای از رویدادهای جاری در بغداد و تعدادی از استان‌های عراق عمیقاً» ابراز نگرانی کرد.
در بیانیه پاریس آمده است: «ما از طرف‌های عراقی می‌خواهیم که حداکثر خویشتن‌داری را به‌کار گیرند.

هلند

منابع محلی عراقی دوشنبه شب از تخلیه سفارت هلند در منطقه سبز بغداد خبر دادند.

این منابع خبری با اعلام این خبر افزودند که کارکنان سفارت هلند پس از تخلیه به سفارت آلمان منتقل شدند.

ترکیه

وزارت خارجه ترکیه بامداد سه‌شنبه با صدور بیانیه‌ای درباره این خشونت‌ها گفت: «تحولات بغداد، تهدیدی برای ثبات، وحدت و امنیت عراق است».
آنکارا ضمن ابراز نگرانی از گسترش این درگیری‌ها از بغداد به سراسر عراق، اظهار داشت: ما از همه طرف‌های عراقی می‌خواهیم که خویشتن‌داری کنند و اختلافات را از طریق گفتگو حل کنند.


کویت

خبرگزاری رسمی کویت دوشنبه شب گزارش داد که این کشور از اتباع خود در عراق خواسته تا ایت کشور را ترک کنند.

براساس گزارش کونا همچنین از شهروندان کویتی که تمایل به سفر به عراق دارند نیز تقاضا شده تا سفر خود را به تعویق بیندازند.

الجزایر

وزارت امورخارجه الجزایر از تمام طرفهای درگیر در عراق دعوت کرد که زبان گفت وگو و منافع کشور عراق را بر مسائل دیگر ارجحیت دهند.

الجزایر همبستگی خود را با دولت و مردم عراق اعلام و ابراز امیدواری کرد که این کشور بتواند مرحله کنونی را پشت سر بگذارد.

مصر

عبدالفتاح السیسی رییس جمهوری مصر در تماس تلفنی با برهم صالح همتای عراقی خود اعلام کرد که رهبران مصر بطور ویژه، تحولات عراق را دنبال می‌کنند، کشوری که روابط برادرانه با قاهره دارد.

وی افزود: دولت مصر حامی امنیت و ثبات ملت عراق است.

السیسی در این تماس تلفنی ابراز امیدواری کرد که عراق بتواند از این بحران را از طریق گقت وگو و با تحقق ثبات و امنیت و رفاه برای ملت خود عبور کند.

نخست وزیر عراق

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق گفت که نیروهای امنیتی مسئول حفاظت از جان معترضان هستند.

وی دستور داد که نیروهای امنیتی از فشنگ جنگی و شلیک به معترضان خودداری کنند.

الکاظمی همچنین گفته است که نیروهای امنیتی مسوول حفاظت از معترضان هستند و هرگونه بروز خلافی در این مورد پیگرد قانونی دارد.
وی همچنین اعلام کرده که تحقیقات فوری در مورد حوادث جاری در منطقه سبز بغداد و منشا شلیک به معترضان گشوده شود، مقصران این حادثه مشخص و مجازات شوند.

الحشد الشعبی

فالح الفیاض رییس سازمان الحشد الشعبی عراق دوشنبه شب درخصوص تحولات کشورش گفت: با مردم عراق عهد می بندیم که از روند سیاسی کشور دفاع و آن را در چارچوب نهادهای قانون اساسی حفظ کنیم.

الفیاض از مردم عراق خواست که از روند دمکراتیک در کشورشان عبور نکنند.

هادی العامری

هادی العامری رییس ائتلاف الفتح در پارلمان عراق دوشنبه شب از تمام طرف‌ها خواست که سلاح خود را بر زمین بگذارند.

وی خواستار توقف استفاده از سلاح برای حل بحران کشورش شد.

رییس ائتلاف الفتح خطاب به تمام مردم عراق گفت، خواستار آرامش هستیم و از فرزندانم از تمام طرف ها می خواهم که استفاده از سلاح را پایان دهند.

العامری اضافه کرد: سلاح راه‌حل نیست و تنها راه پایان دادن به مشکلات میان برادران، گفت وگو و تفاهم است.

رییس مجلس عراق

محمد الحلبوسی رییس مجلس عراق دوشنبه شب درخصوص حوادث جاری در منطقه سبز بغداد گفت که شرایط کنونی کشور خطر بزرگی را هشدار می‌دهد که نمی‌توان در برابر آن سکوت کرد.

الحلبوسی تصریح کرد: این حوادث بدون اقدام افراد باخرد و صاحب نفوذ مذهبی، سیاسی، اجتماعی و شیوخ عشایر تشدید خواهد شد.

وی همچنین نسبت به ریخته شدن خون مردم بیگناه با استفاده از سلاح از سوی هر گروهی که باشد و ناآرامی و هرج و مرج هشدار داد.

الحلبوسی اظهار کرد: از تمام طرفها خالصانه و صادقانه می‌خواهیم اتش فتنه انگیزی را برای حفظ حاکمیت کشور و ثبات آن و کشیده نشدن حوادث به رویارویی همه طرفها که موجب زیان تمامی ملت شود، پایان دهند و به توافق برسند.

رییس اقلیم کردستان عراق

نیچروان بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق دوشنبه شب خطاب به نیروهای امنیتی گفت که آنها باید با احتیاط رفتار کنند.

بارزانی افزود: از تمام طرف ها می خواهیم که خویشتنداری کرده و اجازه ندهند شرایط از کنترل بیشتر خارج شود.

وی گفت: تظاهرات مسالمت‌آمیز حقی است که در قانون اساسی عراق آمده اما تشدید تنش و به تعطیلی کشاندن نهادهای دولتی هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد.

وی بار دیگر خطاب به نیروهای امنیتی عراقی خاطرنشان کرد که آنها نباید اجازه دهند، تظاهرات بهانه‌ای برای افزایش ناآرامی‌ها و بغرنج شدن اوضاع شود.

بارزانی افزود: اوضاع کشور مستلزم نهایت خرد و صراحت است تا با گفت و گوی ملی و مسئولانه و همکاری همه اجازه نداد، امور از کنترل خارج نشود.

رییس سابق اقلیم کردستان عراق

مسعود بارزانی رئیس حزب دمکراتیک کردستان عراق و رییس سابق اقلیم نیز در این باره گفت که امیدوارم همگی مسؤولیت پذیر باشند و خویشتنداری خود را حفظ کنند.

وی ابراز امیدواری کرد که برای حل مشکلات و درگیری‌ها به زبان زور، سلاح و خشونت متوسل نشد.

بارزانی همچنین از همگان خواست که برای یافتن راه‌حلی که برای ملت عراق خوبی به ارمغان آورد و منافع کلی کشور را تامین کند، خردورزی کنند.

311311