شهرخبر

وزارت خارجه ترکیه خطاب به «ماکرون»:

گذشته استعماری فرانسه باعث اتهام زنی‌های پاریس به سایر کشورها است

گذشته استعماری فرانسه باعث اتهام زنی‌های پاریس به سایر کشورها است

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه امروز تصریح کرد: گذشته استعماری فرانسه باعث اتهام زنی‌های پاریس به سایر کشورها است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، وزارت امور خارجه ترکیه امروز شنبه با صدور بیانیه‌ای از اظهارات «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه علیه ترکیه و برخی کشورهای دیگر در جریان سفرش به الجزایر انتقاد کرد و از وی خواست تا به گذشته استعماری پاریس در آفریقا بیندیشد.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، «تانژو بیلگیج» (Tango Bilgic) سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در این خصوص اعلام کرد: اظهارات «امانوئل ماکرون» که کشور ما را همراه با برخی دیگر از کشورها در سفرش به الجزایر هدف قرار داده است، بسیار تاسف‌ بار است.

سخنگوی وزارت خارجه ترکیه در این خصوص ادامه داد که غیرقابل قبول است که «رئیس جمهور ماکرون که در خصوص گذشته استعماری [کشور] خود در آفریقا به ویژه الجزایر با موضوعاتی مواجه است، بخواهد از طریق اتهام زنی به سایر کشورها از جمله آنکارا، از گذشته استعماری خود نجات پیدا کند.

وی در این بازره اضافه کرد: آنکارا مشوق دوستی است، نه دشمنی، از شرکای راهبردی اتحادیه آفریقا به شمار می‌رود و روابط خود را با الجزایر و سایر کشورهای آفریقایی گسترش داده است. این روابط، مبتنی بر اعتماد و منافع متقابل است و به شیوه‌ای در حال توسعه است که به اراده کشورها احترام می گذارد.

«تانژو بیلگیج» در ادامه خاطر نشان کرد: اگر پاریس فکر می کند که واکنش‌ هایی علیه آن در قاره آفریقا وجود دارد، تقصیر کشور دیگری است، باید در گذشته استعماری و تلاش‌ های خود به دنبال علت آن بگردد و این روند را تصحیح کند. ادعا درباره اینکه این واکنش‌ ها به خاطر فعالیت کشورهای سومی است، به جای اینکه مشکلات گذشته خود را حل کند، نه تنها انکار یک پدیده اجتماعی و تاریخی است، بلکه نشانگر ذهنیت منحرف برخی از این سیاستمداران است.

گفتنی است که «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه در جریان سفر اخیر خود به الجزایر ادعا کرده بود که پاریس در معرض حملاتی از سوی شبکه های ترکیه‌ ای، چینی و روسی قرار دارد تا از این رو وجهه پاریس را مخدوش کنند!