شهرخبر

کوتاهی در برگزاری شفاف کنکور / وزارت علوم و سازمان سنجش تذکر کتبی گرفتند

غلامعباس ترکی معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور، به وزارت علوم و سازمان سنجش تذکر کتبی داد.

کوتاهی در برگزاری شفاف کنکور / وزارت علوم و سازمان سنجش تذکر کتبی گرفتند

به گزارش سلام نو به نقل از فارس، معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور از تذکر کتبی به وزارت علوم و سازمان سنجش برای برخی سوء تدبیرها و کوتاهی ها در برگزاری شفاف و شایسته کنکور و نیندیشیدن تمهیدات پیشگیرانه لازم خبر داد.

غلامعباس ترکی، معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور گفت:‌ دادستانی کل و دادستان‌ها به گزارش ها و شکایات در زمینه برگزاری کنکور سراسری سال جاری به دقت رسیدگی و با تخلفات به طور قاطع برخورد می‌کند.

وی ادامه داد: دادستانی کل و دادسراهای سراسر کشور در راستای تکالیف نظارتی و قانونی خود و به منظور صیانت از عدالت آموزشی و حفظ حقوق دانش آموزان و متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها و اطمینان بخشی به مردم عزیز به ویژه شرکت کنندگان در کنکور سراسری سال جاری برخورد قاطع با تخلفات و جرایم مرتبط را در دستور کار خود دارد.

شکایت به دادستانی درباره کیفیت برگزاری کنکور

ترکی در این زمینه اظهار کرد: در زمینه کیفیت برگزاری کنکور سراسری امسال،گزارشات و شکایاتی به دادستانی واصل شده و در برخی دادسراهای پرونده هایی برای رسیدگی به مواردی از تخلف و تقلب، باز شده و در حال رسیدگی است.

معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستانی کل کشور افزود: در همین ارتباط به طور مکتوب به وزارت علوم و سازمان سنجش برای برخی سو تدبیرها و کوتاهی ها در برگزاری شفاف و شایسته کنکور و نیندیشیدن تمهیدات پیشگیرانه لازم در این زمینه تذکر جدی،دادیم.

این مقام مسئول بیان کرد:‌ اما در مجموع پیگیری ها و بررسی های، به عمل آمده و محتویات پرونده های مطروحه در دادسراهای برخی شهرستان ها حاکی از تقلب و تخفات فراگیر در کنکور سراسری ندارد.
اگرچه همانند سنوات گذشته، تخلفات و جرایمی در قالب انواع مختلف تقلب با استفاده از تلفن همراه یا ابزارهای پیشرفته ارتباطی رخ داده که متخلفان عمدتا شناسایی شده اند و دستگاه قضایی با تشکیل پرونده در دادسراها، رسیدگی و برخورد قاطع قانونی را به عمل خواهد آورد.

وی گفت: همچنین ساز و کارهای لازم از سوی وزارت علوم و سازمان سنجش به عنوان متولی اصلی موضوع برای شناسایی متخلفین پیش بینی شده که در صورتیکه فردی با تقلب و به ظاهر توانسته باشد در آزمون سراسری پذیرفته شود با بررسی های فنی آماری و تخصصی، کشف مغایرت های مشهود و فاحش در سوابق تحصیلی و آزمونی، آزمون مجدد برخی دروس تخصصی و سایر روشها و شیوه های تخصصی، متقلبین شناسایی و ضمن برخورد قانونی از تحصیل محروم می‌شوند.