شهرخبر

صرفه جویی ۳۱ میلیون لیتر بنزین در سال با بهره برداری از شاخه غربی بزرگراه یادگار امام

صرفه جویی 31 میلیون لیتر بنزین در سال با بهره برداری از شاخه غربی بزرگراه یادگار امام

مشاور معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران گفت: بهره برداری از شاخه غربی بزرگراه یادگار امام سبب کاهش 8.5 کیلومتری طول سفرهای دورن شهری شده و ضمن صرفه جویی سالانه 31 میلیون لیتر بنزین، از انتشار 17 هزارتن آلاینده هم جلوگیری می شود.

مهدی صداقتی مشاور معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری برنا، درباره جزئیات پروژه تکمیل یادگار امام (ره)، اظهار کرد: پروژه ای که امروز شاهد آغاز عملیات اجرایی آن بودیم شاخه غربی ادامه بزرگراه یادگار امام(ره) است که از میدان شهیدان(جی) آغاز شده و پس از عبور از اراضی پادگان جی در تراز منهای یک(زیرگذر) تا غرب میدان فتح و سپس از طریق بزرگراه فتح تا تقاطع بلوار بهار و نهایتا بزرگراه شهید بروجردی ادامه می یابد.

وی اتصال بزرگراه یادگار امام(ره) به آزادراه تهران- ساوه را نتیجه تکمیل و بهره برداری از شاخه غربی ادامه این بزرگراه تا میدان فتح، تقاطع بزرگراه فتح با بلوار بهار و در نهایت بلوار بهار و فازهای یک و 2 بزرگراه شهید بروجردی دانست و خاطرنشان کرد: بهره برداری از این مسیر پیوسته بزرگراهی در پهنه غربی پایتخت، سبب کاهش 8.5 کیلومتری طول سفرهای دورن شهری شده و ضمن صرفه جویی سالانه 31 میلیون لیتر بنزین، از انتشار 17 هزارتن آلاینده در شهر تهران نیز جلوگیری خواهد کرد.

صداقتی، میدان و پادگان جی را نقطه آغاز این پروژه بزرگراهی دانست و یادآور شد: شاخه غربی بزرگراه یادگار امام(ره) پس از عبور از اراضی وزارت دفاع و ارتش و نیز سوله های وزارت آموزش و پرورش، در غرب میدان فتح به بزرگراه فتح متصل شده و سپس از طریق بلوار بهار به سمت جنوب ادامه مسیر می دهد. این معبر بهم پیوسته بزرگراهی در نهایت به پروژه احداث بزرگراه شهید بروجردی می رسد تا از طریق این محور در حال احداث در جنوب غرب پایتخت، به بزرگراه آزادگان و آزادراه تهران- ساوه دسترسی یابد.

مشاور معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، با نام بردن از بزرگراه شهید بروجردی به عنوان یک پروژه مستقل که تکمیل کننده بخشی از شاخه غربی ادامه بزرگراه یادگار امام(ره) است از پیشرفت 77 درصدی فاز نخست این پروژه بزرگراهی در جنوب غرب پایتخت خبر داد و گفت: در تلاشیم تا  فاز نخست بزرگراه شهید بروجردی شامل بخش حدفاصل بزرگراه آزادگان تا میدان جانبازان تا پایان سال تحویل شهروندان شود. این در حالی است که فاز دوم پروژه که از میدان جانبازان آغاز شده و تا بلوار 45 متری بهار ادامه می یابد در برنامه اجرایی سال 1402 قرار دارد.

صداقتی در ادامه، تکمیل امتداد بزرگراه یادگار امام(ره) و فازهای یک و دو بزرگراه شهید بروجردی را نیازمند 3 سال زمان دانست و با بیان آنکه بخشی از چشم انداز بهره برداری از این مسیر بهم پیوسته بزرگراهی تا پایان سال تحقق می یابد، ابراز امیدواری کرد تا انتهای سال 1402 نیز بخش های دیگری از آن زیر بار ترافیک برود.

وی معارضان ملکی این ابرپروژه بزرگراهی را شامل اراضی وزارت دفاع، ارتش و وزارت آموزش و پرورش دانست و در پاسخ به این سوال که آیا مشکل معارضین ملکی حل شده است؟ گفت: مذاکرات اولیه با نهادهای مذکور انجام و توافقاتی حاصل شده است که همزمان با اجرای کار، عملیاتی خواهد شد.

صداقتی درباره هزینه تکمیل پروژه شاخه غربی ادامه بزرگراه یادگار امام(ره) تصریح کرد: برآورد اولیه اجرای پروژه، هزار و 600 میلیارد تومان است که البته شامل هزینه‌های لازم برای تملک معارضین نیست.

وی با اشاره به اینکه پروژه ادامه یادگار امام(ره) براساس طرح جامع حمل و نقل شهر تهران اجرایی شده است، درباره تاثیر بهره برداری از این پروژه در ساماندهی و کاهش ترافیک گفت: توسعه بزرگراه یادگار امام(ره)، زمینه ساز برقراری ارتباط بزرگراهی شمال غرب و جنوب غرب پایتخت بوده و به این ترتیب پهنه غربی پایتخت همانند آنچه با احداث ادامه بزرگراه امام علی(ع) در پهنه شرقی پایتخت صورت پذیرفته است، شاهد توسعه یک مسیر بزرگراهی ممتد از شمال تا جنوب خواهد بود.

انتهای پیام/