شهرخبر

بازنگری آیین‌نامه استخدامی اعضای هیات علمی و کارکنان وزارت علوم

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تأکید بر ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: آیین نامه اجرایی و استخدامی اعضای هیات علمی و کارکنان این وزارتخانه در حال بازنگری است.

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) :

 

به گزارش نامه‌نیوز، محمدعلی زلفی گل روز جمعه در دیدار با روسای جدید و قدیم دانشگاه های استان کرمان ضمن گرامیداشت هفته دولت افزود: در این آئین نامه جدید سعی شده میزان بهره وری در سیستم بالا برود تا هر کدام از اعضای هیات علمی به میزان تلاشی که انجام می دهند و اثر بخش بوده از خدمات مادی و معنوی آن بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه جامعه فرهیخته دانشگاهی دارای سه رکن اساسی است، اظهار داشت: کم توجهی به هر کدام از این ارکان سبب کاهش بهره وری در سیستم  می شود.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به شیوه های تدریس اساتید اشاره و تصریح کرد: شیوه های استادی، روش ارزشیابی، تعامل با دانشجو، شیوه تالیف کتب درسی و تعلم و تربیت برای اساتید تازه استخدام در نظر گرفته می شود.

وی افزود: شیوه استاد محوری که برای دانشجویان در نظر گرفته شده، اختیاری بوده و دانشجو نخبه می تواند هر را استادی را انتخاب و تحقیقات خود را ادامه دهند.

وی با بیان اینکه باید از تجربیات مدیران قبل استفاده کرد، مدیران گذشته را معدن تجربه دانست و افزود: در دانشگاه ها باید از نظر فرهنگ برای سایر بخش ها الگو باشیم چنانچه وحدت از نان شب واجب تر است. 

زلفی گل بر هدف گذاری ۳۰ درصدی مهارت محوری در دانشگاه های فنی و حرفه ای و علمی و کاربردی کشور تاکید کرد و گفت: دانشگاه های فنی و حرفه ای و علمی و کاربردی کشور در برنامه توسعه ششم ۳۰ درصد مهارت محور برنامه ریزی شده که در حال حاضر این رقم ۱۶ درصد است. 

وی به انتخاب رشته در کنکور سراسری اشاره کرد و اظهار داشت: رشته های علوم انسانی و علوم پایه ما مظلوم واقع شده و انتخاب رشته های ریاضی و فیزیک کاهش یافته است.

استفاده از ظرفیت های صنایع مس کرمان در ارتباط با دانشگاه 

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به بازدید سال های قبل خود از کارخانه مس کرمان اشاره کرد و گفت: از ظرفیت های صنایع مس در ارتباط با دانشگاه باید استفاده کرد. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود به انتخاب استاندار کرمان اشاره و تصریح کرد: در دولت آیت الله رییسی اتفاق خوبی برای کرمان رقم خورد که یکی از آنها موضوع انتخاب استاندار دانشگاهی کرمان بود که یک فرصت بسیار مغتنم است.

وی همچنین ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم افضلی پور افزود: در همه دانشگاه تاکید شده تالار افتخارات شکل بگیرد تا کارنامه علمی افتخارات دانشجویان و اعضای هیات علمی در حوزه های ملی و بین المللی و جشنواره ها در این تالار گذاشته شود. 

وی ادامه داد: برای نوشتن کتاب ها نیز بحث های فرهنگی و اسطوره های ملی باید استفاده شود.

وی به اربعین حسینی اشاره کرد و گفت: اربعین یکی از رزمایش های موثر جمهوری اسلامی بوده لذا به بهترین نحو باید انجام شود.

وی افزود: یکی از مولفه های قدرت هوشمند بحث اربعین است که امیدواریم معاونت های فرهنگی به رزمایش اربعین توجه کنند تا این مهم به بهترین نحو انجام شود.