شهرخبر

روایت رسانه آلمانی از خشونت دولتی یونان علیه پناهندگان

روایت رسانه آلمانی از خشونت دولتی یونان علیه پناهندگان

یک رسانه آلمانی در گزارشی به خشونت دولتی یونان علیه پناهجویان و تلاش برای تخلیه کمپ‌ها با خشونت پلیس و بر خاف میل پناهندگان اشاره کرد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه "تاگس سایتونگ" آلمان در مطلبی به خشونت دولتی علیه پناهندگان در آتن، پایتخت یونان پرداخته و نوشت: صدها مهاجر از جمعه گذشته در اعتراض به تخلیه محل اقامت خود در منطقه الئوناس آتن تظاهرات کرده اند. در آن روز مدیریت این کمپ انتقال حدود 700 نفر از ساکنان آن را آغاز کرده و در دستور کار قرار داد. پس از اینکه برخی از پناهندگان از سوار شدن به اتوبوس امتناع کردند، اداره کمپ با پلیس تماس گرفت. هنگامی که ساکنان تلاش کردند تا کمپ را محاصره کنند ، تعداد زیادی از نیروهای پلیس به منطقه و مهاجران حمله کردند.

میریام، یکی از فعالان گروه همبستگی با مهاجران، در سخنانی گفت: خشونت شدیدی وجود داشت. او یکی از شش حامی مهاجران بود که در آن روز دستگیر شدند. وی تخمین می زند که حدود 40 زن و کودک در این عملیات زخمی شده اند . فیلم‌های ویدئویی نشان می‌دهد که افسران پلیس با سپر، گاز اشک‌آور و باتوم پناهندگان را دور می کردند.

نوتیس میتاراکیس، وزیر مهاجرت، در توییتر نوشت که تخلیه الئوناس ضروری است زیرا این منطقه در حال مدرن سازی بوده و در اردوگاه های دیگر فضا وجود دارد.

از زمان درگیری‌های آخر هفته، تقریباً 300 ساکن باقی مانده این اردوگاه همراه با گروه‌های چپ، وکلای دستگیرشدگان و مددکاران اجتماعی سابق اردوگاه دست به تظاهرات زده‌اند. آنها در بیانیه ای دولت راستگرای یونان و کوستاس باکوگیانیس، شهردار آتن را به برخوردهای جنایتکارانه با پناهندگان متهم کردند. آنها اعلام کردند پس از اینکه مجبور شدند در چاله های جهنمی موریا و آمیگدالزا زندگی کنند، جایی برای اقامت در الیانوس پیدا کرده اند.

موریا و آمیگدالزا دو مورد از مراکز بازداشتی در یونان هستند که توسط اتحادیه اروپا تأمین مالی می شود، جایی که دولت معمولاً پناهندگان تازه وارد را حبس می کند. پس از آزادی، آنها اغلب به حال خود رها می شوند و مجبورند در خیابان زندگی کنند. از سال 2016، یونان به ازای هر پناهنده در این کشور بیش از هر کشور دیگری در جهان کمک بین المللی دریافت کرده است.

به گفته بسیاری از ساکنان، شرایط در الئوناس بهتر از جاهای دیگر است. هیچ کمپ دیگری در منطقه به گونه ای نیست که ساکنان بتوانند به راحتی به مرکز شهر برسند.

اما در پایان ژوئن، دولت اجازه داد قراردادهای کاری مددکاران اجتماعی این کمپ منقضی شود. در اوایل ماه اوت، همه سازمان‌های غیردولتی که در کمپ کار می‌کردند از ورود منع شدند. بر اساس بیانیه یک نهاد حقوق بشری موسوم به Elea، این اقدامی است که دولت برای بیرون راندن پناهندگان از آتن ،برای پنهان کردن آنها در مکان های دور افتاده و بی خانمان کردن بسیاری از آنها و حتی دستگیری غیر قانونی برخی از آنها استفاده می کند. بر اساس این بیانیه تنها از سال 2016 در مجموع حدود 12000 پناهنده در این کمپ زندگی کرده اند و حدود 2500 داوطلب در آنجا مشارکت داشته اند.

پناهندگانی که پروسه های پناهندگی آن ها رد شده یا فاقد مدارک بودند نیز در الئوناس زندگی می کنند. آنها اکنون می ترسند که در صورت ترک اردوگاه با اخراج یا بی خانمانی مواجه شوند.

پلیس فعلا عقب نشینی کرده است. انتقال بعدی پناهجویان توسط مدیریت کمپ برای سه شنبه هفته آینده در نظر گرفته شده است. ساکنان می ترسند که پلیس دوباره تلاش کند تا با خشونت این کار را اجرا کند.

تخلیه این کمپ پیامد برخی اقدامات این چنینی دیگر برای بستن اقامتگاه های پناهندگان در آتن و برخی مناطق دیگر یونان اتفاق افتاده است.

در سال 2022، تقریباً 8000 پناهجو از طریق دریا و زمین به یونان رسیده اند که تقریباً دو برابر کل سال قبل است. بیشتر ورودی ها از فلسطین، افغانستان، سومالی، سیرالئون و سوریه هستند. یونان متکی بر سیاست وحشیانه روزافزون و آشکار روند اخراج ها در دریای اژه و مرز زمینی با ترکیه است. در گزارشی مربوط به اواسط ماه اوت، یک نهاد حقوق بشری از تشدید خشونت علیه پناهندگان در منطقه صحبت کرد. بر اساس گزارش سازمان ملل، از ژانویه تاکنون 101 پناهنده در این منطقه شرق مدیترانه جان خود را از دست داده اند.

هفته نامه اشپیگل هم چندی پیش در گزارشی با اشاره به رفتارهای غیرقانونی گارد ساحلی یونان با پناهجویان در سایه سکوت اتحادیه اروپا، این گونه رفتارها را جنایتی از طرف تمام اروپا ارزیابی کرد.

یونان اخیرا اقدامات بسیار سختگیرانه‌ای را برای مقابله با هجوم پناهندگان در این کشور در پیش گرفته است.

چندی پیش یونان در پی افزایش تلاش‌های مهاجران غیرقانونی برای ورود به این کشور از طریق جزایر دریای اژه و مرز زمینی با ترکیه اعلام کرد به آنان اجازه نخواهد داد تا از طریق مرزهای دریایی یا زمینی وارد یونان بشوند.

از این کشور مدیترانه‌ای به عنوان خط مقدم بحران مهاجرت اروپا در سال‌های 2015 و 2016 میلادی نام می‌برند، زمانی‌که یک میلیون پناهجوی گریخته از جنگ و فقر از سوریه، عراق و افغانستان وارد یونان شدند.

انتهای پیام/