شهرخبر

شهرجردی:برای کسب دومین مدال کشورهای اسلامی مصمم بودم/ در کاتای تیمی حریف عوامل بیرونی نشدیم

شهرجردی:برای کسب دومین مدال کشورهای اسلامی مصمم بودم/ در کاتای تیمی حریف عوامل بیرونی نشدیم

ملی‌پوش کاتای کشورمان گفت: برای کسب دومین مدال در مسابقات کشورهای اسلامی خیلی مصمم بودم و خدا را شکر موفق به کسب مدال نقره شدم.

ابوالفضل شهرجردی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، در خصوص سطح مسابقات کاتای کشورهای اسلامی اظهار داشت: دومین حضور در مسابقات کشورهای اسلامی را پشت سر گذاشتم و شناخت خیلی خوبی از حریفان اصلی خود داشتم. دوره گذشته در این مسابقات به مدال برنز رسیده بودم و خیلی برای کسب دومین مدال مصمم بودم.  خوشختانه توانستیم برنامه‌ریزی که داشتیم را در مسابقات تمام و کمال پیاده کنم.

وی افزود: در دو دور ابتدایی با اختلاف از سد رقبای خود از جمله کاتاروی آذربایجانی و قهرمان دوره گذشته مسابقات و نماینده اندونزی که در قهرمانی آسیا از او شکست خورده بودم، گذشتم و فینالیست شدم. در دیدار فینال نیز با علی صوفو اوغلو دارنده مدال برنز المپیک توکیو، دو برنز جهان و قهرمان اروپا از ترکیه رقابت کردم. در این مسابقه نیز با وجود میزبان بودن حریف، تمام تلاش خود را انجام دادم، اما متاسفانه نشد که قهرمانی را کسب کنم ولی بابت این مدال خدا را شاکر هستم. بعد از قهرمانی آسیا که توانستم عنوان سومی را کسب کنم، یک مقدار حال و هوای کاتای انفرادی را تغییر دادم و به مدال و موفقیت نزدیک‌تر کردم.

ملی‌پوش کاتای ایران در خصوص قضاوت دیدار نهایی گفت: داوری مسابقات کاملاً مشکل داشت و از نحوه داوری تا سیستم امتیازدهی دچار مشکل بود، اما تا به حال با صوفو اوغلو به صورت رودررو مسابقه نداده بودم. در گذشته در برخی مسابقات کاراته وان همگروه شده بودیم، اما رودررو مسابقه نداده بودم. کاتارو ترکیه‌ای واقعا بازیکن خوب و شش دانگی است. از طرفی در داوری کاتا شناخت بازیکن بسیار تاثیرگذار است و دست و دل داوران برای امتیاز دادن به سمت کاتارویی خواهد رفت که بیشتر در چشم باشد.

شهرجردی با تاکید بر نیاز به حمایت بیشتر کاتا از سوی فدراسیون تصریح کرد: کاتای ما در بخش انفرادی و تیمی نیاز به حمایت و اهمیت ویژه‌تر دارد. تا یک جایی کاتا خود را ثابت می‌کند و از یک جایی به بعد نیاز به حمایت دارد. باید بپذیریم در حال حاضر کاتا ترکیه حمایت لازم را می‌بینید و نتایج آنها نشان دهنده همین موضوع است. ترکیه در کاتا دو بازیکن المپیکی داشت و صوفو اوغلو نیز به مدال برنز دست یافت.  این نشان دهنده یک برنامه‌ریزی بلند مدت است.  البته اگر بخواهیم منصفانه نگاه کنیم، فدراسیون کاراته در این دوره به کاتا اهمیت خوبی داد، اما احساس می‌کنم برای اینکه کاتا بتواند از این هم موفق باشد نیاز به نگاه ویژه‌تر دارد.

وی در خصوص توقعات بیشتر از کاتای تیمی گفت: به واسطه کسب مدال برنز جهان انتظارات بیشتری نه تنها از سوی جامعه کاراته بلکه از طرف خودمان وجود داشت، اما متاسفانه در مسابقاتی با این سطح سازماندهی مناسبی وجود نداشت. در مسابقات استانی ما امتیازات با تبلت ثبت می‌شود، اما نمی‌دانم در این مسابقات چه اتفاقی افتاد که بعد از اجرای کاتای ما در مرحله گروهی نمره اعلام نشد. در ادامه و پس از 15 دقیقه امتیازات به صورت دستی و روی کاغذ اعلام شد که این موضوع شک و شبهه ایجاد کرد.

دارنده مدال برنز آسیا تصریح کرد: سر داور مسابقات نمرات را روی کاغذ از داوران می‌گرفت و در ادامه نمرات را جای دیگری می‌برد و به دور از چشم بازیکن و به دور از سیستم تصمیم می‌گرفت. وقتی دلیل این موضوع را پرسیدیم، گفتند سیستم خراب است. بعد از 10 دقیقه از آخرین اجرای کاتا به شیوه خیلی مسخره و با جمع کردن تیم‌ها، نتایج را اعلام کردند. فیلم اجرای کاتای ما وجود دارد و به مراتب در قونیه عملکرد بهتری از قهرمانی آسیا داشتیم که به مدال نقره رسیدیم.  تنها تیمی هستیم که اختلاف‌مان با تیم کاتا ژاپن 6 دهم است، اما اینگونه امتیازدهی و سیستم دستی در مسابقات باعث ایجاد شک و شبهه شد.

شهرجردی تاکید کرد: از فاطمه بغلانی‌پور سرمربی تیم کاتای بانوان می‌توانید در خصوص عملکرد تیم ما نسبت به تیم‌های دیگر سوال بپرسید. همه این اتفاقاتی در حالی افتاد که در روز اول مسابقات و بخش انفرادی تمام امتیازات با تبلت رو تابلو ثبت شد و فینالیست شدم، اما در روز دوم نمی‌دانم چه اتفاقی افتاد که نمرات دستی وارد شد و تابلو اسکوربرد خراب شد. جالب این است که در مرحله رپه شارژ مشکل برطرف شد و این موضوع داستان‌دار است. از عملکرد تیم صد در صد راضی هستم، اما به واسطه این اتفاقات از نتایجی که به دست آمد اصلاً راضی نیستم. ما حریف عوامل بیرونی نشدیم، درحالی که حقمان حضور در دیدار فینال بود.

وی در پایان گفت: نکته جالب اینکه بعد از یک هفته از پایان مسابقات، اسپورت دیتا نمراتی را اعلام کرده است که این نمرات کاملاً متفاوت از نمراتی است که ثبت شد. در بخش تیمی نمرات روی اسکوربرد ثبت نشد، اما در بخش انفرادی امتیاز 25.2 دور اول من، 24 ثبت شده است. در دور دوم نیز 25.4 ثبت و در سایت 24.2 اعلام شده است و متاسفانه وقتی آدم این چیزها را می‌بیند متوجه می‌شود که در تیمی نیز در نتایج دست برده شده است. با این شرایط چه تضمینی وجود دارد امتیازات با تیم دیگر جا به جا نشده باشد. وقتی این اتفاقات در مسابقات در این سطح می‌افتد دیگر نمی‌توانیم بگویم چرا کاراته المپیکی نمی‌ماند. 


انتهای پیام/