شهرخبر

سید حسن نصرالله:

امام خمینی (ره) بزرگترین الهام‌بخش حزب الله در عصر کنونی است/ پیروزی سال ۲۰۰۰ مقاومت به پروژه «اسرائیل بزرگ» پایان داد

.

سخنرانی دبیر کل حزب الله لبنان به مناسبت پایان جشنهای چهلمین سالگرد تأسیس این جنبش آغاز شد و تأکید کرد که امام خمینی (ره) بزرگترین الهام‌بخش حزب الله در عصر کنونی است.

به گزارش مشرق، سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان شامگاه امروز دوشنبه به مناسبت پایان جشنهای چهلمین سالگرد تأسیس این جنبش سخنرانی کرد.

نصرالله در آغاز سخنرانی خود چهل سالگی حزب الله را تبریک گفت و تأکید کرد، ارتباط عمیقی بین فعالیت مقاومت پیش از سال 1982 و ما بعد آن وجود دارد و از جنبشها، احزاب، علما و رهبران فکری، جهادی و میدانی قدردانی می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه نیروهای حزب الله دنباله‌رو امام خمینی (ره) و سیره ایشان هستند و ایشان را بزرگترین الهام‌بخش حزب الله در عصر کنونی دانست، به مسئله جنگ مقاومت با دشمن صهیونیستی پرداخت و گفت: مشارکت در جنگ با رژیم صهیونیستی از دستاوردهای حزب الله است.

پیروزی سال ۲۰۰۰، به پروژه اسرائیل بزرگ پایان بخشید

دبیر کل حزب الله با بیان اینکه پیروزی سال ۲۰۰۰، به پروژه اسرائیل بزرگ پایان بخشید و ارتش غیر قابل شکست را سرنگون کرد، تصریح کرد: به جهان و همه در لبنان، منطقه و جهان تأکید می‌کنیم که مسیر جهادی ما، یکی از مهمترین نتایج جهاد امام موسی صدر است.

نصرالله با اشاره به اینکه آخرین دستاورد ایستادگی در جنگ ۳۳ روزه، ورود مقاومت به خط بازپسگیری حقوق نفتی و گازی لبنان است، خاطر نشان کرد: هیچ کس تصور نکند که حملات تبلیغاتی، هیاهو، توهین و اکاذیب می‌تواند عزم این مقاومت را در هم شکند.

وی با بیان اینکه حزب الله به سمت ارتقای ساختار و تونمندی نظامی خود در حرکت است تا با پیشرفت در زمینه سلاح و تکنولوژی همگام شود، ادامه داد: معادله ارتش-ملت-مقاومت، معادله ثابتی است. به هر حال پیروزی سال ۲۰۰۶، یکی از مهمترین دستاوردهای مقاومت در مسیر طولانی آن است. این جنگ، قواعد درگیری با دشمن صهیونیستی را تغییر داد.

دبیر کل حزب الله با بیان اینکه این جنبش در مرحله بعدی، حضور، آمادگی و ارتقای ساختار خود را حفظ خواهد کرد، گفت: طی ۴۰ سال گذشته روابط مستحکمی با گروههای مقاومت فلسطین برقرار کردیم و به این مسئله ادامه خواهیم داد. لذا همه باید به انقلاب مردم فلسطین کمک کنند. همچنین به مسئله آوارگان فلسطینی پرداختیم و از آنان حمایت کردیم و بر بازگشت آبرومندانه آنان به کشور فلسطین تأکید کردیم.

وی با اشاره به مخالفت حزب الله با عادی‌سازی روابط با رژیم نژادپرست و متوحش صهیونیستی، خاطر نشان کرد: این طبیعت دشمن است. امروز در جنگ با عادیسازی قرار دادیم. آنان بر روی نسل جوان حساب باز کرده‌اند و می‌گویند که آنان متعلق به نسل اینترنت هستند.  اما ما به این جوان لبنانی شطرنج باز ۱۵ ساله افتخار میکنیم و بر روی او حساب باز کرده‌ایم. این مسئله، نوعی مقاومت است.

نصرالله با بیان اینکه حزب الله همیشه از سوریه حمایت کرده و خواهد کرد، ادامه داد: سوریه بخش مهمی از محور مقاومت است و  کشوری است که در برابر اسرائیل تسلیم نشد. در جنگ جهانی علیه سوریه هم در کنار سوریه بودیم و در آن مشارکت داشتیم. ما در کنار سران، ارتش و ملت سوریه قرار داشتیم و در پیروزی بزرگی که حاصل شد، سهیم بودیم. روز به روز، درستی تصمیم ما برای رفتن به آن، مشخص شد.

فشارهای آمریکا مانع بازگشت آوارگان سوری شده است

دبیر کل حزب الله با اشاره به حمایت از بازگشت آبرومندانه و امن آوارگان سوری به کشورشان، تصریح کرد: فشارهای سیاسی آمریکا باعث شده است که تا این لحظه پیشرفتی در این زمینه صورت نگیرد. ما همیشه در کنار مردم مظلوم منطقه از جمله یمن، عراق، افغانستان قرار داشته‌ایم و در مرحله بعدی هم ادامه خواهد داشت؛ زیرا کلمه حق را باید گفت. اگر یک بار دیگر هم عراق مورد تعرضی مانند تعرض داعش قرار گیرد و از ما درخواست کمک شود، تردید نخواهیم کرد.

وی با بیان اینکه حزب الله طی ۴۰ سال گذشته، روابط مستحکمی با جمهوری اسلامی ایران داشته و از حزب الله و سایر گروههای مقاومت حمایت کرده است، خاطر نشان کرد: ما در تشکیل محور مقاومت سهیم بودیم. ما بخشی از این محور بوده و خواهیم بود. ما بر روی محور مقاومت برای مقابله با طرحهای توسعه طلبانه حساب باز کرده‌ایم.

آمریکا به دنبال جنگ حزب الله با ارتش لبنان است

نصرالله در بخش دیگری از سخنان خود به مسائل داخلی لبنان پرداخت و خطاب به جریان المستقبل گفت: ما در پی جنگ داخلی نیستیم. البته برخی هستند که به دنبال جنگ داخلی در لبنان هستند. ما طی ۴۰ سال گذشته به دنبال امنیت لبنان بوده‌ایم و از هر تلاشی که در پی درگیری ما با ارتش بود، دوری کردیم. این یک طرح علنی و دائمی آمریکاست که حزب الله با ارتش و نیروهای امنیتی لبنان درگیر شود. این آرزوی آنان است. اما فرماندهان حزب الله و ارتش این مسئله را نپذیرفتند.

دبیر کل حزب الله با اشاره به اینکه حزب الله در پی همزیستی با سایر اقشار مردم لبنان بر مبنای عدالت است، ادامه داد: در کشور حساسیتهای فرقه‌ای بسیاری وجود دارد. طی چهل سال گذشته روابط بسیاری با گروههای لبنانی داشته‌ایم و این روابط و همپیمانیها را حفظ خواهیم کرد. ما در انتخابات هم از تجارب گذشته استفاده کردیم. به وعده‌هایمان هم عمل کردیم. ما به روابط خود با جنبش امل ادامه خواهیم داد.

وی با تأکید بر اینکه حزب الله همیشه برای بررسی راهبرد دفاعی، اعلام آمادگی کرده و هیچ گاه از بررسی آن شانه خالی نکرده است، خاطر نشان کرد: تلاش برای آزادی اراضی اشغالی لبنان، یک مسئولیت ملی است. مسئولیت ما در مرحله آینده، تثبیت معادلات بازدارندگی است. تهدیدهای اسرائیل هم درباره تعیین مرزهای دریایی، هیچ ارزشی ندارد.