شهرخبر

مرتضوی: دور دوم سفرهای استانی بزودی آغاز می‌شود/ پیگیر اجرای ۱۰۰ درصدی مصوبات هستیم

مرتضوی: دور دوم سفرهای استانی بزودی آغاز می‌شود/ پیگیر اجرای 100 درصدی مصوبات هستیم

معاون اجرایی رئیس‌جمهور گفت: تمام قد به اجرای ۱۰۰ درصدی مصوبات سفرهای استانی معتقد هستیم و اگر مشکلی در اجرای یک مصوبه وجود داشته باشد، حتما موضوع را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، سید صولت مرتضوی معاون اجرایی رییس‌جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری در نشست خبری با اصحاب رسانه، طی سخنانی ضمن تسلیت ایام عزاداری اهل‌بیت(ع) اظهار داشت: هفته دولت به‌نام شهیدان رجایی و باهنر مزین است؛ این هفته را به تمام خادمان ملت تبریک می‌گویم. 

وی افزود: راهبرد دولت با رسانه، ارتباط مطلوب و حداکثری است و دولت خود را پاسخگو می‌داند؛ اساس تفکر این دولت، اعتلای ارزش‌های انقلاب اسلامی و اتکا به مردم و حل مشکلات جامعه با همکاری خود مردم است. دولت، دولت مردمی است و معتقد است امور را باید با همکاری مردم تمشیت کرد. کارآمدی، پرکاری، پاکدستی، روحیه انقلابی و صادق الوعد بودن از ویژگیهای این دولت است. 

معاون اجرایی رییس‌جمهور گفت: تعامل عزتمندانه در چارچوب سیاست‌های عزت، حکمت و مصلحت با دنیا، توکل به خدا، اتکا به ظرفیت‌های داخلی کشور، استفاده از نظرات کارشناسان و نخبگان واقتصاد دولتی و عدم شرطی شدن اقتصاد از ویژگیهای دولت سیزدهم است. در امر واکسیناسیون و تولید واکسن به خودکفایی رسیدیم  و دولت به خلق پول و استقراض اتکا نکرد و ارز ترجیحی را به تبعیت از قانون مورد توجه قرار داد و به قانون عمل کرد. در امر دیپلماسی و سیاست منطقه‌ای این دولت و شخص رییس‌جمهور ارتباطات وسیعی با کشورهای دنیا برقرار کردند.

مرتضوی بیان کرد: این دولت 31 سفر استانی و 7 سفر موضوعی را در کمتر از یکسالگی انجام داد و با ظرفیت کارشناسی وارد کارزار شد. دولت قبل از سفر برنامه‌ریزی را آغاز کرد که مبتنی بر نظام مسائل، مشکلات و شاخص‌های توسعه‌ای استان بود. شخص رییس‌جمهور با نمایندگان و خود مردم دیدار و گفت‌وگو داشتند و از دیدگاه و نظرات نخبگانی استفاده می‌کردند. هم‌چنین ایشان به صورت سرزده از مواردی که با مشکل روبرو شده بود، سرکشی می‌کردند.

وی در ادامه گفت: بعد از سفرها نیز کارهای کارشناسی و جلسات پیگیری مصوبات ادامه داشت و برنامه‌ها نهایی می‌شد و به تأیید رییس‌جمهور می‌رسید و به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ می‌شد.

معاون اجرایی رییس‌جمهور عنوان کرد: سفرهای استانی با کیفیت مطلوب آغاز شد و البته سیاست‌گذاری آقای رییس‌جمهور رفع تنگناها و گره گشایی از طرح‌های متوقف و نیمه‌تمام بود. به ندرت و در حد ضرورت به طرح‌های پیشرفت فیزیکی اختصاص اعتبار دادیم و عمده طرحها با پیشرفت فیزیکی بالای 50 درصد بودند. مجموعا 910 فقره توافقنامه با دستگاههای اجرایی در 31 استان داشتیم و مجموع طرحها حدود 5030 طرح عمرانی و تعداد قابل توجهی طرح‌های اقتصادی و هم‌چنین به موضوع مسکن نیز در سفرهای استانی دنبال شد.

مرتضوی خاطر نشان کرد: منابع این طرح‌ها از چند محل پیش‌بینی شد، یکی منابع عمومی، منابع داخلی دستگاه‌ها و از حمله فروش املاک، منابع استانی و از محل رسالت اجتماعی نفت طرح‌های خوبی کمک و از محل‌های متعددی تامین منابع انجام گرفت. 17 استانی که در سال 1400 سفر داشتیم، بیش از 100 درصد از محل منابع عمومی تخصیص اعتبار شد و تا امروز بیش از 52 هزار میلیارد تومان تامین منابع شده و تا اواخر شهریور هم از منابع عمومی تخصیص دیگری خواهیم داشت که بتوانیم بین 25 الی 20 هزار میلیارد تومان دیگر تخصیص دهیم. 

وی افزود: مصوبات سفر استانی دولت تقریبا 4 ساله است و پیش‌بینی داریم با تمهیداتی که به عمل امده، بتوانیم به این وعده عمل کنیم و چیزی از تعهدات باقی نماند. سازمان برنامه و بودجه 50 درصد منابع را پرداخت کند و از محل تهاتر نفت 35 درصد و مابقی از منابع دیگر تأمین خواهد شد. 

معاون اجرایی رییس‌جمهور تصریح کرد: 1700 طرح در حوزه زیربنایی، 675 طرح در حوزه آب و خاک و کشاورزی ، 472 طرح در حوزه بهداشت و بیش از 100 طرح در حوزه زیرساخت صنعت و معدن و 900 طرح در حوزه اشتغال محصول سفرهای استانی دولت است. هم‌چنین تسهیلاتی برای برون‌رفت طرح‌های نیمه‌تمام در نظر گرفتیم و 70 هزار میلیارد تومان تسهیلات ازدواج در 21 استان پیش بینی شده و تعهدات سال 1400 کاملا انجام شده است. 

وی هم‌چنین اظهار داشت: دور دوم سفرهای بعد از یک دوره تنفس و ابلاغ تمامی مصوبات در آینده نزدیک آغاز خواهد شد و رویکردمان نیز متفاوت خواهد بود و ان‌شاءالله با فروکش ویروس کرونا، پیشنهاد است از حضور رییس‌جمهور در احتمالات عمومی بیشتر انجام بگیرد و این نکته که دوره سفر طولانی‌تر شود تا در شهرهای بیشتری حضور داشته باشند و رویکرد اصلی نظارت و پیگیری مصوبات سفرهای دور اول خواهد بود. بیش از 98 از مصوبات اجرا شده و یا در دست اجرا و یا در دست پیگیری هستند؛ برخی مصوبات نیاز به پیگیری مجدد دارند که ما نتیجه را به اطلاع مردم خواهیم رساند. 

مرتضوی هم‌چنین در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم، درباره تدابیر معاونت اجرایی برای اجرای کامل مصوبات سفرهای استانی گفت: معاونت اجرایی وظیفه خود را اجرای مصوبات می‌داند و مصوبات ما با کار کارشناسی انتخاب شده و متناسب با منابع و امکان تحقق در نظر گرفته شده است. مصوبات پس از ابلاغ پیگیری می‌شود و ما هم سامانه داریم و هم به‌صورت میدانی از نزدیک موضوع را دنبال خواهیم کرد؛ هم‌چنین از دستگاه‌های اجرایی دعوت می‌کنیم تا مسأله شود.

وی ادامه داد: تمام قد به اجرای 100 درصدی مصوبات معتقد هستیم و اگر مشکلی در اجرای یک مصوبه وجود داشته باشد، حتما موضوع را به اطلاع مردم خواهیم رساند.

انتهای پیام/