شهرخبر

پیامد برنامه جاسوسی اسرائیل؛ مدیر عامل و ۱۰۰ کارمند «ان اس او» بیکار شدند

پیامد برنامه جاسوسی اسرائیل؛ مدیر عامل و 100 کارمند «ان اس او» بیکار شدند

مدیر عامل شرکت اسرائیلی «ان اس او» به همراه ۱۰۰ نفر از کارمندانش از کار بیکار شدند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه هاآرتص در گزارشی در این رابطه نوشت: مجموعه (ان اس او) که سازنده اصلی برنامه جاسوسی اسرائیلی پگاسوس است، امروز یک شنبه اعلام کرد، شالیو هالیو مدیر عامل این شرکت از مقام خود استعفا و یارون شوهات به عنوان سرپرست این شرکت منصوب شد.

یک منبع آگاه در این شرکت هم تاکید کرد حدود 100 نفر از کارمندان این شرکت  که تقریبا 17 درصد از کل کارمندان آن محسوب می‌شوند، نیز تعدیل شدند و تا زمان انتخاب مدیر عامل جدید نیز این شرکت توسط سرپرست اداره خواهد شد.

این شرکت اسرائیلی از طریق برنامه جاسوسی‌اش که توسط تل‌آویو به شماری از رژیم‌ها و دولت‌ها فروخته شده، از رهبران کشورها، شخصیت‌های سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و... جاسوسی کرده و باعث شکل‌گیری رسوایی بزرگی در یان زمینه شده بود و در حال حاضر چند پرونده مفتوحه در این زمینه در دادگاه‌های مختلف دارد.

با وجود آنکه مسئولین شرکت ادعا می‌کنند این برنامه جاسوسی را برای شناسایی و دستگیری تروریست‌ها و مجرمان ساخته‌اند اما بسیاری از منابع آگاه در رژیم‌های مختلف دیکتاتوری از جمله رژیم‌های دیکتاتوری منطقه در گفتگو با رسانه‌ها اعتراف می‌کنند، تل‌آویو این برنامه جاسوسی را برای پیگرد مخالفان این رژیم ها به آنها فروخته است.

آمارهای رسمی و مستند که توسط 17 رسانه معتبر جهانی منتشر شده است، نشان می‌دهند که برنامه پگاسوس دست کم از 180 روزنامه نگار، 600 شخصیت سیاسی، 85 فعالی حقوق بشر و 65 صاحب شرکت جاسوسی کرده است.

به اعتراف مسئولین این شرکت، برنامه جاسوسی آنها به کشورها فروخته می‌شده و از اینرو برای فروش آن نیازمند کسب اجازه از مسئولین سیاسی و امنیتی اسرائیلی بود و بعد از دریافت این مجوز این معامله انجام می‌گرفته است.

انتهای پیام/*