شهرخبر

"طاعون نشخوارکنندگان کوچک" در البرز بلای جان حیات وحش شد!

"طاعون نشخوارکنندگان کوچک" در البرز بلای جان حیات وحش شد!

سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با شیوع دوباره طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) در زیستگاه‌های استان البرز، در روز ۲۹ مردادماه سال جاری این بیماری از سوی دامپزشکی استان البرز تأیید شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ غلامرضا ابدالی اظهار کرد: طبق آخرین آمار که در اوایل تیر ماه سال جاری در منطقه شکار ممنوع طالقان ارائه شد، میزان تلفات این بیماری در بین جمعیت کل و بز وحشی 6 رأس بود که اقدامات کنترلی و پیشگیرانه با همکاری دستگاه‌های مرتبط همچون دامپزشکی، امور عشایری، منابع طبیعی و گروه‌های کوهنوردی به خوبی انجام شد.

وی بیان کرد: پس از تأیید شیوع طاعون نشخوارکنندگان در زیستگاه‌های استان بلافاصله اقدامات کنترلی شامل خروج فوری دام‌های عشایر و دامداران از زیستگاه‌ها و مناطق آلوده و جلوگیری از تقابل دام‌های اهلی و وحشی در استان در حال انجام است.

سرپرست دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در حال حاضر با تأیید دامپزشکی، لاشه 104 رأس کل و بز وحشی تلف شده بر اثر بیماری طاعون جمع‌آوری شده و اقدامات لازم برای امحای لاشه‌ها انجام پذیرفته است.

ابدالی خاطرنشان کرد: این بیماری با نام اختصاری "PPR" یا "طاعون نشخوارکنندگان کوچک" نیز شناخته می‌شود که یک بیماری کشنده حاد با واگیری بسیار بالا است و نشخوارکنندگان کوچک و شترها را درگیر می‌کند. علائم این بیماری تب، ترشحات چشم و بینی، تورم دهان، اسهال همراه با سختی تنفس بوده که گاهی منجر به مرگ نیز می‌شود.

انتهای پیام/