شهرخبر

افزایش جمعیت دانش‌آموزان اتباع/ کمبود معلم در شهرستان‌های تهران

افزایش جمعیت دانش‌آموزان اتباع/ کمبود معلم در شهرستان‌های تهران

در جلسه شورای آموزش و پرورش استان تهران به موضوع افزایش جمعیت دانش‌آموزان اتباع و کمبود معلم و مدرسه در شهرستان‌های تهران اشاره شد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش در شورای آموزش و پرورش استان تهران اظهار کرد: با توجه به تعداد ورودی مدارس، معلمان شاغل و بازنشسته و ورودی دانشگاه فرهنگیان باید توجه دقیق‌تری به موضوع توزیع نیروی انسانی داشت.

وزیر آموزش و پرورش افزود: کثرت جمعیت دانش‌آموزی در استان تهران باعث می‌شود دامنه امواج هر اقدامی در این استان، همه کشور را فرا گیرد، لذا می‌توان این استان را برای ساماندهی نیروی انسانی به عنوان یک الگوی مدیریتی جهادی ویژه معرفی کرد.

نوری، ضمن اشاره به فعالیت‌های دولت در خصوص روند اجرای قانون رتبه‌بندی افزود: آغاز اجرای قانون رتبه‌بندی معلمان یکی از فعالیت‌های مهم صورت گرفته در دولت سیزدهم است که به مرحله عمل رسیده و هدف از انجام آن، حفظ شأن و مقام شامخ معلم و ارتقای جایگاه و صلاحیت معلمان و افزایش رضایت شغلی آنان است.

اقدامات جهادی در آموزش و پرورش

وی تاکید کرد: اقدامات جهادی در آموزش و پرورش انجام شده، که دارای ثمرات ارزشمندی برای همگان است از جمله این اقدامات می‌توان به توجه ویژه برای حضور بازماندگان از تحصیل در چرخه آموزش، بیمه معلمان، توسعه فضاهای آموزشی برای رسیدن به سرانه مناسب آموزشی کشور، تشکیل کارگروه‌های تخصصی برای تعیین تکلیف املاک آموزش و پرورش اشاره کرد.

نوری یکی از وظایف اصلی آموزش و پرورش را توجه به تعلیم و تربیت چند ساحتی و برنامه داشتن برای تمامی ساحت‌های 6 گانه دانست و خاطرنشان کرد: برای انجام پروژه عظیم بازگشایی مدارس در مهرماه باید ضمن ثبت‌نام و کلاس‌بندی‌های لازم تا اول شهریور، تمهیدات بهینه برای افزایش روحیه نشاط و شادی در بین دانش‌آموزان را به طور موثر فراهم کرد.

استفاده از بخش خصوصی برای جبران کمبودها

محسن منصوری، استاندار تهران در این جلسه ضمن اشاره به اهمیت جایگاه آموزش و پرورش گفت: در تلاشیم تا کاستی‌ها را شناسایی و بهبود بخشیم و باید با تلاش و همدلی بیشتر موانع را رفع کنیم.

رئیس شورای آموزش و پرورش استان تهران گفت: کمبودها و کاستی‌ها نافی رشد و پیشرفتی که داشتیم نیست و می‌توان با استفاده از بخش خصوصی و سایر ظرفیت‌های موجود تا حد زیادی این کمبودها را جبران کرد.

وی با اشاره به اینکه اگر به آمار و ارقام دقت کنیم، واضح است که از ابتدای انقلاب تاکنون در همه شاخص‌ها رشد خوبی داشتیم، افزود: درست است که در تهران محدودیت‌ها و کاستی‌هایی داریم ولی با کمک فرهنگیان و خیرین مدرسه‌ساز اقدامات خوبی از جمله بازسازی و مقاوم سازی مدارس انجام شده است.

منصوری، ضمن تقدیر از تلاش‌های بخش خیرین مدرسه‌ساز گفت: قسمتی از بودجه مورد نیاز بخش دولتی برای نوسازی مدارس این استان در سفر رئیس جمهور تصویب و اعتبار اولیه آن را گرفته‌ایم و مابقی را نیز می‌توانیم از طریق مولدسازی تامین کنیم.

رشد جمعیت دانش‌آموزان اتباع

استاندار تهران ضمن استناد به بیانات رهبر انقلاب تأکید کرد: هیچ کودکی (ایرانی و اتباع) نباید از تحصیل بازبماند و باید در مدارس ثبت‌نام شوند و به این قضیه علاوه بر بُعد سیاسی باید از بُعد اجتماعی، آموزشی و تربیتی نگاه کرد؛ بنابراین با اتخاذ برنامه مناسب با توجه به افزایش دانش‌آموزان اتباع، مقدمات لازم برای ارائه بهتر خدمات آموزشی را فراهم کنیم.

مسعود بهرامی مدیرکل آموزش و پرورششهرستان‌های استان تهران، با بیان اینکه چالش‌ها نافی ظرفیت‌ها و اتفاقات خوب نیست، گفت: افزایش جمعیت دانش‌آموزی، کمبود نیروی انسانی متخصص و تراکم بالای فضاهای آموزشی به عنوان اساسی‌ترین چالش و مشکل در آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران است.

کمبود شدید مدرسه در 4 منطقه

وی ادامه داد: در سال تحصیلی آینده، یک هزار و 400 کلاس درس اضافه خواهیم کرد و تراز نیروی انسانی در حدود 600 نفر به دلیل بازنشستگی و نقل انتقالات کم خواهد شد.

مدیرکل آموزش و پرورش شهرستان‌های استان تهران افزود: سرانه فضای آموزشی یک چالش بسیار مهم در کل کشور است و ما به خصوص در چهار منطقه بهارستان، قدس، پاکدشت و رباط کریم با این معضل شدید روبرو هستیم.

 بهرامی، در مورد مسئله اتباع خارجی عنوان کرد: توفیق بیش‌ترین میزبانی از دانش‌آموزان اتباع مربوط به شهرستان‌های استان تهران است و این مسئله افزایش تراکم جمعیت دانش‌آموزی این استان را تشدید کرده است.

انتهای پیام/