شهرخبر

روبل دیجیتال راه‌اندازی می‌شود

روبل دیجیتال راه‌اندازی می‌شود

بر اساس مقاله ای که در آن بانک مرکزی روسیه اولویت های سیاست پولی خود را برای دوره ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۵ شرح می دهد، این بانک مرکزی قصد دارد دو سال آینده اجرای جامع روبل دیجیتال را آغاز کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بانک مرکزی روسیه ارز دیجیتال روبل را در ۲ سال آینده معرفی می کند؛ بانک مرکزی فدراسیون روسیه (CBR) اخیرا پیش نویس سندی را منتشر کرده است که مسیرهای اصلی سیاست پولی خود را در سه سال آینده مشخص می کند. این مقاله نشان می‌دهد که یکی از اهداف کلیدی آن، معرفی نسخه دیجیتالی ارز ملی فیات، روبل، خواهد بود.

در سال ۲۰۲۴، بانک روسیه شروع به اتصال تدریجی همه موسسات اعتباری به پلتفرم روبل دیجیتال و افزایش تعداد گزینه های پرداخت و تراکنش های موجود با استفاده از قراردادهای هوشمند خواهد کرد.

در حالی که اجرای کامل روبل دیجیتال تا دو سال دیگر آغاز می شود، برخی از ویژگی های آن مانند حالت آفلاین و همچنین اتصال سازمان های مالی غیربانکی و صرافی ها در سال ۲۰۲۵ پیش بینی می شود.

روبل دیجیتال راه‌اندازی می‌شود

CBR تاکید کرد رویکرد مرحله‌ای به سمت معرفی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) به فعالان بازار اجازه می‌دهد تا با شرایط جدید سازگار شوند. این بانک همچنین خاطرنشان کرد که در صورت نیاز، ممکن است محدودیت‌های خاصی اعمال شود، مانند محدود کردن مقدار روبل دیجیتالی که می‌توان در یک کیف پول نگه داشت یا تعیین حداکثر مقدار قابل انتقال با هر تراکنش.

منتقدان هشدار داده اند که ارز دیجیتال بانک مرکزی به طور بالقوه می تواند ثبات سیستم بانکی را تهدید کند، اما بانک روسیه انتظار خروج گسترده وجوه از سپرده های بانکی را ندارد زیرا موسسات مالی سنتی با ارائه بهره مناسب و برنامه های پاداش سرمایه جذب می کنند.

بانک مرکزی روسیه افزود: برای بانک‌های روسیه، روبل دیجیتال باید به عنوان "یک انگیزه اضافی برای افزایش جذابیت حساب‌های بانکی" باشد.

CBR همچنین آماده می شود تا آزمایشات خود را با تراکنش های واقعی و کاربران در آوریل سال آینده، زودتر از برنامه ریزی اولیه آغاز کند.

۲۲۳۲۲۷