شهرخبر

سازمان بازرسی کل کشور ورود پساب‌های آلوده به اراضی کشاورزی را پیگیری می‌کند

سازمان بازرسی کل کشور ورود پساب‌های آلوده به اراضی کشاورزی را پیگیری می‌کند

وصول گزارش‌هایی مبنی بر آبیاری مزارع کشاورزی جنوب تهران با پساب آلوده، موجب شد تا رئیس سازمان بازرسی کل کشور با فراخواندن بازرسان مربوطه به تصفیه‌خانه جنوب تهران برود و وضعیت تصفیه فاضلاب را مورد ارزیابی و پایش قرار دهد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ ذبیح‌الله خدائیان، رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ساعت ابتدایی روز جمعه (28 مرداد ماه) بازدیدی قریب به سه ساعته از بخش‌های مختلف تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب پایتخت داشت.

بازدید رئیس سازمان بازرسی کل کشور از واحدهای فنی و فرآیندی تصفیه‌خانه آغاز و در ادامه واحد بازیافت گاز متان و تولید برق هم مورد بازدید قرار گرفت.

خدائیان همچنین وضعیت کانال‌های رهاسازی آب تصفیه‌شده برای مزارع دشت ورامین و نهر فیروزآباد را بررسی کرد.

کارگاه ساخت فازهای هفت و هشت تصفیه‌خانه جنوب تهران نیز از سوی رئیس سازمان بازرسی و بازرسان مورد بازدید قرار گرفت.

در جریان این بازدید محمدرضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران و عباسعلی مصرزاده، مدیرعامل فاضلاب تهران توضیحاتی را پیرامون روند تصفیه فاضلاب بیان کردند.

خدائیان در ادامه این بازدید و در پی وصول گزارش‌هایی مبنی بر آبیاری برخی اراضی کشاورزی با پساب‌ آلوده، در راستای تأمین امنیت غذایی مردم و حقوق عامه، بازدید میدانی از یکی از کانال‌های اصلی انجام داد و دستوراتی را خطاب به بازرس کل استان تهران و بازرسان امور جهادکشاورزی و نیرو صادر کرد.

همچنین مقرر شد؛ در جلسه‌ای با حضور مقامات دستگاه‌های متولی در سازمان بازرسی کل کشور، بررسی‌های بیشتر پیرامون تکمیل فازهای تصفیه‌خانه و وضعیت آن صورت گیرد.

خدائیان در حاشیه این بازدید با اشاره به اقدامات خوبی که در راستای تصفیه فاضلاب خانگی در این تصفیه‌خانه صورت می‌گیرد، بر توسعه هرچه سریع‌تر فازهای نیمه‌کاره آن تأکید و اعلام کرد که سازمان بازرسی با ورود به این موضوع، دستگاه‌های متولی را به منظور تکمیل این فرآیند پای کار خواهد آورد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه زمان زیادی از آغاز پروژه فازهای هفت و هشت این تصفیه‌خانه گذشته ولی هنوز تکمیل نشده است از ورود جدی سازمان بازرسی به پروژه‌های ناتمام در دوره تحول و تعالی خبر داد و اظهار کرد: مدت تعیین شده برای اتمام این طرح سپری‌شده ولی هنوز کمتر از ده درصد پیشرفت داشته که لازم است سازمان برنامه و بودجه، آبفای تهران و بانک‌های عامل اقدامات لازم را هرچه سریع‌تر نسبت به تأمین اعتبار و اجرای کامل این پروژه انجام دهند.

وی اظهار کرد: به دلیل عدم تکمیل این پروژه بخشی از فاضلاب تصفیه نشده وارد رودخانه می‌شود؛ هرچند هم اکنون به لحاظ کم‌آبی، این مقدار آبی که تصفیه نشده رها می‌شود زیاد نیست ولی در فصول پرآب حجم آن زیاد است لذا در این زمینه باید اقدامات لازم و با قید فوریت انجام و بازرسان مربوطه سازمان بازرسی روند اجرا را مورد بررسی قرار خواهند داد.

خدائیان همچنین خواستار اجرای هرچه سریع‌تر طرح تصفیه روان‌آب‌های تهران شد و تصریح کرد: تصفیه‌خانه تهران صرفاً تصفیه فاضلاب خانگی را انجام می‌دهد در حالیکه روان‌آب‌ها هم آلودگی خاص خود را دارند که باید مد نظر قرار گیرند.

وی ادامه داد: بر اساس گزارش ارائه شده توسط کارشناسان با اجرای این طرح میلیون‌ها متر مکعب آب در سال جمع‌آوری و تصفیه می‌شود که در توسعه اراضی کشاورزی و سرمایه‌گذاری در اراضی پایین دست تهران نقش مهمی خواهد داشت.

رئیس سازمان بازرسی از وزرای جهاد کشاورزی و بهداشت خواست همکاری لازم را در راستای نظارت بر فاضلاب‌ها در جهت کاهش آلودگی روان‌آب‌ها و پیشگیری از آلودگی آب و تهدید بهداشت عمومی مورد توجه قرار دهند.

وی با بیان اینکه تأمین امنیت غذایی مردم از تأکیدات مهم رئیس قوه قضائیه و یکی از اولویت‌های اساسی و مهم سازمان بازرسی است، تصریح کرد که پیگیری‌های لازم برای جلوگیری از ورود پساب‌های آلوده به مزارع کشاورزی هر چند ناچیز هم باشد، با دعوت از مسئولان دستگاه‌ها صورت خواهد گرفت.

مهدی بهادر، مدیرکل حوزه ریاست، افشین سهراب‌خان، بازرس‌کل استان تهران، غلامرضا آذری، بازرس امور جهاد کشاورزی و محیط زیست، محمدحسن امیری، بازرس کل امور نیرو و ارتباطات و بازرسان مربوطه نیز در این بازدید حضور داشتند.

انتهای پیام/