شهرخبر

تسویه ۶۸ هزار میلیارد تومان بدهی دولت قبل در سال جاری

تسویه ۶۸ هزار میلیارد تومان بدهی دولت قبل در سال جاری

خزانه‌داری کل کشور از تسویه ۶۸ هزار میلیارد تومان برای تسویه اصل و سود اوراق سال‌های گذشته خبر داد و اعلام کرد: در جریان برگزاری حراج و اخذ سفارش‌های خرید اوراق ۳۶۲۸ میلیارد تومان اوراق در سیزدهمین هفته عرضه منتهی به ۲۶ مردادماه امسال فروخته شد.

به گزارش خبرگزاری برنا از وزارت امور اقتصادی و دارایی، در ادامه اقدامات برای تامین مالی اقتصاد کشور با هدف کاهش تبعات تورمی، خزانه‌داری کل کشور در سال جاری نسبت به انتشار و عرضه اوراق بهادار دولتی با استفاده از روش‌های مختلف از جمله انتشار اسناد خزانه اسلامی و برگزاری سیزده هفته عرضه اوراق بدهی میان بانک‌ها، موسسات اعتباری غیربانکی و نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه (از قبیل صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تأمین مالی) و یک مرحله پذیره‌نویسی اوراق از طریق کارگزاری بانک مرکزی و سیستم مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اقدام کرد.

برحسب تصمیمات اتخاذ شده در راستای تامین مالی بهینه، سیزدهمین هفته عرضه اوراق بدهی برگزار شد که پس از اخذ سفارش‌های خرید اوراق از متقاضیان یادشده در سامانه‌های بازار بین‌بانکی کارگزاری بانک مرکزی و مظنه‌یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران مجموعاً مبلغ ۳۶۲۸ میلیارد تومان اوراق به صورت نقدی  به فروش رسید.

 از ابتدای سال ۱۴۰۱ تا کنون در مجموع ۳۰ هزار و ۲۰۷ میلیارد تومان از طریق انتشار اوراق نقدی، (حدود ۳۸ درصد از طریق بازار پول و ۶۲ درصد از طریق بازار سرمایه) تامین مالی شده است.

پرداخت ۶۷ هزار و ۹۷۰ میلیارد تومان برای تسویه اصل و سود اوراق

علاوه بر مبالغ فوق‌الذکر مبلغ ۳۵ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی نیز، منتشر شده که به مرور توسط دستگاه‌های اجرایی به گیرندگان واگذار خواهد شد. با احتساب اسناد خزانه اسلامی، مجموع عملکرد انتشار (اعم از نقدی و غیرنقدی) تا تاریخ فوق‌الذکر معادل ۶۵.۲۰۷ میلیارد تومان است.

در مقابل مبلغ تامین شده از طریق انتشار اوراق نقدی در سال ۱۴۰۱ به مبلغ ۳۰ هزار و ۲۰۷ میلیارد تومان، مبلغ ۶۷ هزار و ۹۷۰ میلیارد تومان توسط خزانه‌داری کل کشور برای تسویه اصل و سود اوراق در سال جاری پرداخت شده است که بر همین اساس مجموع نقدینگی جذب شده توسط دولت از طریق انتشار اوراق نقدی منفی است. 

علاوه بر مبالغ منتشره اوراق مالی اسلامی (از جمله اوراق مرابحه عام و اسناد خزانه اسلامی) به مبلغ ۷۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان از ابتدای سال تاکنون، تا پایان سال جاری نیز نسبت به انتشار مبلغ ۴۵ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی اقدامات لازم صورت می‌یابد.

ظرفیت‌های قانونی سال ۱۴۰۱ برای انتشار اوراق مالی اسلامی توسط دولت مبلغ ۱۱۸ هزار میلیارد تومان است.

انتهای پیام