شهرخبر

شناسایی ۵۰ هزار طرح نیمه تعطیل برای سرمایه گذاری و احیا

شناسایی 50 هزار طرح نیمه تعطیل برای سرمایه گذاری و احیا

مدیرعامل صندوق کارآفرینی با اشاره به شناسایی ۵۰ هزار طرح نیمه تعطیل برای سرمایه‌گذاری ، از امضای تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری برای یک هزار طرح به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم،صبح امروز در راستای سال " تولید, دانش بنیان  و اشتغال آفرین"تفاهم نامه بین پلتفرم های تأمین مالی جمعی و  صندوق کارآفرینی برای حمایت از کسب و کارهای خرد و کوچک و متوسط" منعقد شد.

نعمت الله رضایی، مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در این مراسم با اشاره به برنامه دولت برای ایجاد یک میلیون شغل در دولت سیزدهم گفت:باتوجه‌‌به تأکید ریاست محترم جمهور برای ایجاد یک میلیون شغل، صندوق کارآفرینی امید، حداکثر توان خود را برای راه‌اندازی و حمایت 100هزار طرح در دستورکار قرار داده است. در همین راستا، از این تعداد، تا به امروز، تعدادی طرح در کشور موردحمایت قرار گرفته که بیشترین آن‌ها خرد، کوچک و متوسط است.

مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید در ادامه، با اشاره به اینکه صندوق نهاد عمومی غیردولتی است و منابع دولتی ندارد و حوزۀ فعالیت آن کوچک‎مقیاس است، به ویژگی‌های طرح‌های خرد و کوچک، از جمله سرانۀ اشتغال پایین و زودبازده‌ و ناپایداربودن آن اشاره کرد و گفت: طرح‌هایی که دارای زنجیرۀ تولید کامل باشند، مثل صنعت فرش، (دارای زنجیرۀ کامل تولید، از جمله نخ‎ریسی، رنگ‌رزی و...) موردحمایت قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه هدف دولت رسیدن به رشد 8درصدی است گفت:بر اساس مطالعاتی که انجام شده است  برای رسیدن به رشد 8درصدی نیازمند 3هزار و 500همت سرمایه گذاری نیاز است تا بتوانیم به رشد 8درصد برسیم.اگر بخواهیم مقایسه کنیم بودجه کل کشور حدود 3هزار و 700 همت است. اگر بخواهیم به رشد 8درصدی برسیم باید به اندازه بودجه کل کشور سرمایه گذاری جدید صورت بگیرد.

 وی با بیان اینکه این صندوق با هدف ایجاد اشتغال و ارتقای تولید تسهیلات ارزان قیمت در اختیار طرح ها قرار می دهد گفت:50 هزار طرح نیمه تعطیل برای سرمایه‌گذاری شناسایی شده که تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری برای یک هزار طرح به ارزش 2 هزار میلیارد تومان انجام شده است.

رضایی با اشاره به اینکه  مشکل این واحدها سرمایه در گردش، مباحث بیمه‌ای و حقوقی است  گفت: تسهیلات بانکی به طرح های متوسط رو به بالا پرداخت می شود. در صورتی که مشکلات سرمایه در گردش آنها حل شود اشتغال و توسعه اقتصادی رخ می دهد.

وی با اشاره به بحث طرح نهضت احیا گفت:اگر از بین طرح های نیمه فعال, نیمه تعطیل و راکد به چرخه تولید باز گردد با 30درصد سرمایه گذاری می توانیم موفق شویم. 50هزار طرح نیمه تعطیل برای سرمایه‌گذاری شناسایی شده که تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری برای یک هزار طرح به ارزش 2هزار میلیارد تومان انجام شده است.

انتهای پیام/