شهرخبر
برچسب‌های مهم خبری:#پرسپولیس#مهدوی کیا#ایران#آمریکا

محمدحسین کنعانی زادگان: بهترین مهاجمی که مقابلش بازی کردم ریوالدو بود

بازیکن پرسپولیس بودم اما بستنی می فروختم/ وقتی علی کریمی و مهدوی کیا را دیدم تمام تنم می لرزید/ بعضی ها ناجوانمردانه به اسکوچیچ حمله کردند

مدافع تیم ملی ایران به خبرورزشی گفت: خیلی ها می گویند انگلیس، ولز و آمریکا در گروه ما هستند که تیم قدری هستند. من منکر این موضوع نمی شوم ولی ما هم ایران هستیم

محمدحسین کنعانی زادگان

امید یوسفیان؛ محمدحسین کنعانی زادگان مدافع ثابت تیم ملی دومین فصل حضورش را در فوتبال قطر و باشگاه الاهلی سپری می کند. با این حال کنعانی زادگان در دومین فصل حضورش در این باشگاه بازوبند کاپیتانی را بر بازو می بندد و این هفته موفق شد از روی نقطه پنالتی برای تیمش گلزنی کند. همین موضوع بهانه ای شد تا با محمد حسین تماس بگیریم و در خصوص شرایطش در فوتبال قطر، تیم ملی، جام جهانی صحبت کنیم. البته در ادامه مصاحبه به سراغ سوال های غیرفوتبالی هم رفتیم تا گفت و گو سر و شکل متفاوتی به خود بگیرد و برای مخاطب هم جذاب باشد. گفت و گوی اختصاصی خبرورزشی را با یکی از بهترین مدافعان حال حاضر فوتبال ایران در ادامه می خوانید:

شرایط در الاهلی چطور است؟

خداراشکر همه چیز خوب است. لیگ شروع شده و در دو بازی ابتدایی ۴ امتیاز گرفتیم که نتیجه ای خوب محسوب می شود. فعلا در رده های بالا قرار داریم و امیدوارم بتوانیم همین روند را تا پایان فصل ادامه بدهیم.

این هفته با بازوبند کاپیتانی موفق شدی گل هم بزنی . در این خصوص صحبت کن .

خب نظر سرمربی تیم این است که من کاپیتان باشم. خوشحالم که در تیمم بازوبند را می بندم. خب من پنالتی زن اول تیم هم هستم و در تمرینات خیلی تمرین پنالتی می کنم. خدا را شکر که پنالتی هم تبدیل به گل شد و توانستیم مقابل تیم قدرتمند الدحیل یک امتیاز بگیریم.

وضعیت شجاع چطور است. ظاهرا مصدومیتش کاملا برطرف شده و در هر دو بازی هم کنار تو بازی کرد.

بله؛ مصدومیت را پشت سر گذاشت و الان خوب تمرین می کند. در هر دو بازی به صورت کامل بازی کرد و روز به روز هم بهتر می شود. شجاع یکی از بهترین مدافعان ایران است و در سطح آسیا هم شناخته شده است. تجربه بازی در قطر را هم دارد و همین موضوع باعث شد تا مدیران الاهلی او را جذب کنند. از اینکه دوباره با شجاع در یک تیم باشگاهی همبازی شدم، خیلی خوشحالم. امیدوارم در کنار هم بتوانیم اتفاقات خوبی را در الاهلی و البته در تیم ملی رقم بزنیم و عملکرد مناسبی داشته باشیم. فکر می کنم همبازی شدن مجدد من و شجاع باعث هماهنگی بیشتر ما خواهد شد و این موضوع به تیم ملی هم کمک خواهد کرد. واقعیت این است که من و شجاع درک بسیار خوبی از بازی هم داریم و به قول معروف چشم بسته یکدیگر را پیدا می کنیم و دقیقا می دانیم چطور هم را پوشش دهیم.

لیگ ایران هم شروع شد و در اولین گام پرسپولیس موفق نشد از پس ذوب آهن بربیاید. بازی را دیدی؟

بله مگر می شود بازی های پرسپولیس را نبینم. به نظرم نمایش پرسپولیس در اولین بازی خوب بود و اگر بدشانسی نبود، حتما ۳ امتیاز را می گرفتند. پرسپولیس تیم بسیار خوبی دارد، کادرفنی این تیم عالی است و قطعا حرف های زیادی برای گفتن خواهد داشت و مدعی اصلی قهرمانی در این فصل خواهد بود.

بازیکن پرسپولیس بودم ولی بستنی می فروختم / وقتی علی کریمی و مهدوی کیا را دیدم همه تنم می لریزد/ بعضی ها ناجوانمردانه به اسکوچیچ حمله کردند

پرسپولیس تابستان شلوغی را پشت سر گذاشت. خریدهای این تیم را چطور می بینی؟

خریدهایی که کردند بازیکنان ملی پوش بودند که اصلا نیازی به تعریف من ندارند. همگی از دوستان و همبازیان من در تیم ملی هستند. خیلی از این بابت خوشحالم و امیدوارم همه این نفرات و اگر  بازیکنی قرار است  که بعدا اضافه شود، در پرسپولیس بدرخشند و در پایان فصل جام قهرمانی را به هواداران هدیه دهند. بازهم می گویم که پرسپولیس مدعی اصلی قهرمانی در این فصل است و از ته دلم آرزو می کنم جام قهرمانی در پایان فصل به تیم محبوبم برسد.

تو چند فصل در کنار سیدجلال بازی کردی. در خصوص ورود او به دنیای مربیگری چه نظری داری؟

بارها گفتم که چیزهای زیادی از سید جلال یادگرفتم و او بدون شک یکی از بهترین مدافعان تاریخ فوتبال ایران است. افتخاراتی که او بدست آورده، فوق العاده است و بعید می دانم کسی بتواند رکورد او را در قهرمانی هایی لیگ برتر بزند. من که فکر می کنم، سید به راحتی چند سال دیگر می توانست بازی کند، چون زندگی سالمی دارد و خیلی خوب تمرین می کرد. حالا هم که  وارد دنیای مربیگری هم شده، من شک ندارم در این راه موفق خواهد شد. سیدجلال قدرت رهبری بسیار بالایی دارد و همین موضوع قطعا به او در مربیگری هم کمک خواهد کرد. من معتقدم سید در آینده یکی از بهترین مربیان ایران خواهد شد.

در چند وقت اخیر حواشی زیادی حول تیم ملی ایجاد شد. در مورد استوری های بازیکنان در حمایت و یا برکناری اسکوچیچ چه صحبتی داری؟

واقعیت این است که اصلا نمی خواهم به این موضوع دامن بزنم و در موردش حرفی بزنم. تنها چیزی که می توانم بگویم این است که ما همگی سرباز ایران هستیم و جانمان را برای تیم ملی می دهیم.

بالاخره بعد از کش و قوس های فراوان اسکوچیچ در تیم ملی ماندنی شد. در این مورد نظرت چیست؟

من فکر می کنم ماندن اسکوچیچ بهترین تصمیم بود. به نظرم انتقادها از اسکوچیچ بی رحمانه و بعضا ناجوانمردانه است. او بهترین گزینه برای هدایت تیم ملی در جام جهانی است. من  می دانم چقدر زحمت می کشد و چه کارهایی برای موفقیت تیم ملی انجام می دهد. اسکوچیچ وقتی مربی تیم ملی شد که کسی جرات این کار را نداشت. یادمان نرود که در چه شرایطی از مرحله اول مقدماتی صعود کردیم و به چه راحتی راهی جام جهانی شدیم. نتایج اسکوچیچ با تیم ملی فوق العاده بوده و نباید به خاطر یک باخت در بازی دوستانه اسکوچیچ را بکوبند.با این حال بازهم می گویم من به عنوان بازیکن، سرباز کشورم هستم و تنها هدف ما موفقیت تیم ملی است نه چیز دیگری.

خیلی ها  معتقدند با توجه به روند آماده سازی تیم ملی ، باخت مقابل تیم قدرتمندی مثل  انگلیس حتمی است و در واقع ما در جام جهانی شانسی نداریم. نظر تو در این رابطه چیست؟

به طور کلی منفی نگری را دوست ندارم. من همیشه مثبت فکر می کنم و همه چیز را مثبت می بینم و به چیزهای منفی فکر نمی کنم. خیلی ها می گویند انگلیس، ولز و آمریکا در گروه ما هستند که تیم قدری هستند. من منکر این موضوع نمی شوم ولی ما هم ایران هستیم و تمام تلاش خودمان را خواهیم کرد تا با صعود از این گروه راهی مرحله بعدی شویم. در جام جهانی قبلی هم ما مقابل تیم‌های بزرگی مثل پرتغال و اسپانیا بازی کردیم و برای ما فرقی نمی کند جلوی چه تیمی بازی کنیم. شک نکنید با تمام قوا در جام جهانی حاضر خواهیم شد و این موضوع را نشان خواهیم داد. خودم برای  بازی مقابل انگلیس لحظه شماری می کنم. بازی خیلی سختی است. بازی اول است و آنها می آیند که بهترین عملکرد را داشته باشند تا در بازی اول امتیاز بگیرند و ما هم همینطور. آنها شناختی از ما ندارند و ما هم همینطور. امیدوارم با بهترین امکانات و آماده سازی به جام جهانی برسیم و به همه دنیا نشان دهیم چه قدرتی داریم.

بازیکن پرسپولیس بودم ولی بستنی می فروختم / وقتی علی کریمی و مهدوی کیا را دیدم همه تنم می لریزد/ بعضی ها ناجوانمردانه به اسکوچیچ حمله کردند

می خواهم از سوالات فوتبالی فاصله بگیرم و چند سوال غیرفوتبالی و البته شخصی از تو بپرسم. موافقی؟

خدا به خیر کند. اگر ما را وارد حاشیه نمی کنی، بپرس. (با خنده )

زندگی در قطر و در آن گرما سخت نیست؟

خب از نظر آب و هوایی شما درست می گویی و خیلی سخت است. هرچند همه جا کولر و سیستم خنک کننده هوا دارد. ولی انصافا از لحاظ امکانات کشور بسیار پیشرفته ای است و هرچیزی که بخواهی فراهم است. ضمن اینکه دوری از خانواده که سخت ترین بخش کار است، دیگر جزیی از شغل ما محسوب می شود و باید با آن کنار بیاییم. هرچند کار بسیار دشواری است. البته این را هم بگویم که چون من بچه جنوب هستم، عربی را خوب متوجه می شوم. به همین دلیل در اینجا راحت تر می توانم ارتباط برقرار کنم و از این لحاظ برای من خوب است.

قصد ازدواج نداری؟

خب هر آدمی دوست دارد که تشکیل خانواده بدهد و من هم جدا از بقیه نیستم. با این حال باید قبول کنیم ازدواج مسئولیت بسیار سنگینی است و اصلا کار راحتی نخواهد بود. من تمام فکر و وقتم برای فوتبال است و واقعا فرصت فکر کردن روی موضوعات دیگر را ندارم. به همین خاطر فعلا فقط به فوتبال فکر می کنم و اصلا در فکر ازدواج نیستم. حالا تا بعد باید ببینیم چه پیش خواهد آمد و چه چیزهایی در زندگی آدم رخ خواهد داد.

حسین چقدر برای ظاهر و تیپ خودت وقت می گذاری و چقدر هزینه می کنی؟

خب به نظرم ظاهر خیلی مهم است و من به تیپ و لباسم خیلی اهمییت می دهم. من همیشه به این  فکر می کنم که باید هرجا که می روم بهترین لباس ها را بپوشم و ظاهری آراسته و خوب داشته باشم. همیشه دوست دارم از لباس های برند استفاده کنم و از این کار لذت می برم. البته این به معنی آن نیست که پول عجیب و غریبی برای تیپ خودم خرج کنم.

کلا در زندگی آدم ولخرجی هستی؟

ولخرج نیستم و همیشه حواسم به پولی که خرج می کنم هست. با این حال خوب خرج می کنم و سعی می کنم علاوه بر کمک کردن به اطرافیانم، برای خودم هم خوب خرج کنم.

خارج از فوتبال بیزنس خاصی را انجام می دهی؟

بیزنس خاصی که فکرش را بکنید نه ولی خب اگر فرصتی برای سرمایه گذاری در ملک بدست بیاورم، سعی می کنم انجام دهم.

بازیکن پرسپولیس بودم ولی بستنی می فروختم / وقتی علی کریمی و مهدوی کیا را دیدم همه تنم می لریزد/ بعضی ها ناجوانمردانه به اسکوچیچ حمله کردند

اگر فوتبالیست نمی شدی چه کاری انجام می دادی؟

نمی دانم واقعا چون اصلا به آن فکر نکردم. همیشه عاشق فوتبال بودم و از بچگی فوتبال بازی می کردم. هیچوقت شغل دیگری را مدنظر نداشتم و همواره در فکر فوتبالیست شدن بودم. پدرم در شهرمان کفاش بود، من کفاشی بلد نیستم ولی شاید فوتبالیست نمی شدم، به سراغ شغل پدری ام می رفتم و کفاش می شدم.

بعد از فوتبالت شغل خاصی را مدنظر داری و یا اینکه می خواهی در فوتبال بمانی و مربیگری کنی؟

خب منی که سال هاست در فوتبال هستم و از بچگی عاشق فوتبال بودم، نمی توانم به راحتی از فوتبال دل بکنم. واقعا به این مسائل فکر نکردم و به نظرم باید هرکاری خودش پیش بیاید. نمی دانم در آینده چه اتفاقاتی رخ می دهد ولی من عاشق کارهای هیجان انگیز هستم و دوست دارم بعد از فوتبالم هم یک کار هیجان انگیز انجام دهم. مثلا شهربازی را خیلی دوست دارم و خیلی دلم می خواهد در آینده صاحب یک شهربازی باشم.

حسین دست پختت چطور است؟

حرفش را نزن که خیلی تعریفی ندارد. البته یکسری چیزهای معمولی را بلدم ولی خب اصلا فرصتی برای آشپزی ندارم.

در اوقات بیکاری چه کارهایی انجام می دهی؟

خب من اکثرا در خانه هستم. بعضی اوقات برای خوردن غذا و یا خرید بیرون می روم. وقتی هم که خانه هستم بیشتر در فضای مجازی می چرخم ، فوتبال و یا فیلم می بینم.

در دوران اول حضورت در پرسپولیس و وقتی که خیلی جوان بودی ، مجبور بودی برای پول در آوردن کار هم بکنی. اگر دوست داری در خصوص آن روزها هم صحبت کن.

 بله خب من ۱۸ یا ۱۹ سال داشتم که پرسپولیس آمدم. به هرحال من از شهرستان به تهران آمده بودم و پولی هم نداشتم. باشگاه هم که پول زیادی به من نمی داد و قراردادم خیلی پایین بود. به همین خاطر مجبور بودم به صورت پاره وقت و زمان هایی که تمرین نداشتم ، کار کنم. یک بستنی فروشی در نزدیکی محل سکونتم وجود داشت که من آنجا کار می کردم و بستنی می فروختم. یادم نمی رود که خدابیامرز هادی نوروزی خیلی از روزها دنبالم می آمد و با هم سر تمرین می رفتیم. حتی هادی و یکی دیگر از بچه های با تجربه تیم، غذایی که باشگاه به اعضای تیم می داد را به من می دادند و از سهم خودشان می گذشتند. با این حال باید کار می کردم تا بتوانم یک درآمد حداقلی داشته باشم. من هیچ وقت گذشته خودم را فراموش نکردم و یادم نمی رود چه روزهای سختی را گذراندم تا به اینجا رسیدم.

بازیکن پرسپولیس بودم ولی بستنی می فروختم / وقتی علی کریمی و مهدوی کیا را دیدم همه تنم می لریزد/ بعضی ها ناجوانمردانه به اسکوچیچ حمله کردند

اگر اشتباه نکنم در آن تیم با علی کریمی و مهدی مهدوی کیا همبازی بودی. درست است؟

بله آقا مهدی و علی آقا بودند. هادی خدابیامرز بود و کلی بازیکن مطرح در آن تیم داشتیم. هیچ وقت روز اولی که علی کریمی و مهدی مهدوی کیا را سر تمرین دیدم، یادم نمی رود. خب این دو عزیز سوپراستارهای فوتبال ایران بودند و هر کسی آرزو داشت فقط از نزدیک آن ها را ببیند. شاید باورتان نشود ولی روزی که علی آقا و آقا مهدی را دیدم، تمام تنم داشت می لرزید و اصلا نمی توانستم حرف بزنم. آن ها افتخار فوتبال ایران هستند و امیدوارم هرجا که هستند سلامت و موفق باشند.

بهترین مهاجمی که مقابلش بازی کردی چه کسی بود؟

 خب من مقابل مهاجمان بسیار خوبی بازی کردم ولی یادم می آید وقتی در تیم ملی نوجوانان یا جوانان بودیم، یکبار در یک بازی دوستانه مقابل یکی از تیم های باشگاهی ازبکستان بازی کردیم که ریوالدو را در اختیار داشت. واقعا مهاجم باکلاسی بود و اصلا نوع کنترل توپ و یا ضربه زدنش با بقیه فرق داشت. ضمن اینکه در این بین باید به عبدالرزاق حمدالله هم اشاره کنم که در تیم النصر حضور داشت و با پرسپولیس در مقابلش بازی کردم. او هم فوق العاده بود و عالی بازی می کرد.

بهترین همبازی که در این سال ها داشتی چه کسی بود؟

 سیدجلال حسینی و شجاع خلیل زاده بهترین بودند و از بازی کردن کنارشان لذت بردم و می برم.