شهرخبر

کنترل موج هفتم کرونا در آسایشگاه کهریزک/ راه‌اندازی مرکز تحقیقات آلزایمر در آینده نزدیک

کنترل موج هفتم کرونا در آسایشگاه کهریزک/ راه‌اندازی مرکز تحقیقات آلزایمر در آینده نزدیک

مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک با اشاره به اقدامات و تمهیدات انجام شده از سوی این مجموعه برای کنترل ویروس کرونا در موج هفتم گفت: تا به امروز درصد فوتی‌ها در این مجموعه ۱.۶ اعلام شده و توانسته‌ایم در موج هفتم نیز بر این بیماری غلبه کنیم.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، حسین نحوی‌نژاد امروز در حاشیه بازدید محمدعلی محسنی بندپی عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و همچنین نماینده مردم چالوس نوشهر در مجلس از آسایشگاه کهریزک اظهار کرد: آسایشگاه کهریزک دارای 42 هکتار مساحت است و در آذرماه 50 سالگی این مجموعه را برگزار می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه 926 پرسنل در مجموعه آسایشگاه کهریزک تهران فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: تعدادی از این افراد (65 نفر)‌ در همین مجموعه و در واحدهای مسکونی پیش‌بینی شده زندگی می‌کنند.

مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک تصریح کرد: ما در این مجموعه مرکز روزانه داریم و این کار بدون اینکه بهزیستی الزام کرده باشد فعال شده است. علاوه بر اینکه قریب به اتفاق نیروهای آسایشگاه کهریزک بیمه و بر اساس قانون وزارت کار حقوق دریافت می‌کنند.

نحوی‌نژاد با اشاره به اینکه در سال‌ها‌ی گذشته 85 درصداز هزینه‌های آسایشگاه کهریزک توسط خیرین و کمک‌های آنها تامین شده است، گفت: البته در حال حاضر ما با چالش‌ها و مشکلاتی در حوزه تامین منابع روبرو هستیم. ضمن اینکه درمانگاهی تحت عنوان جوادالائمه در افسریه راه‌اندازی شده است که بخش‌های جراحی مربوط به مددجویان را انجام می‌دهد.

وی با بیان اینکه 1470 مددجو در این مجموعه بستری داریم، گفت: در کنار این افراد 325 نفر از سالمندان در قالب طرح مراقبت در منزل خدمات دریافت می‌کنند و بر اساس آمار تا پایان تیرماه تعداد مددجویان گیرنده خدمات از سوی آسایشگاه به یک هزار و 778 نفر رسیده است.

مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک با اشاره به اقدامات انجام شده از سوی آسایشگاه کهریزک در زمان شیوع ویروس کرونا گفت: با برنامه‌ریزی و تمهیداتی که انجام شده است توانسته‌ایم شرایط خوبی را در این مجموعه رقم بزنیم به طوریکه در موج اول درصد فوتی‌ها 13 درصد، موج دوم 12.7 درصد، موج سوم 7.4 درصد، موج چهارم 5.8 درصد، موج پنجم 8.5 درصد، موج ششم 2.2 درصد و موج امروز تا به امروز 1.6 درصد بوده است.

نحوی‌نژاد ادامه داد: متوسط هزینه های نگهداری هر مددجو در آسایشگاه کهریزک 9 میلیون و 800 هزار تومان محاسبه شده که البته 800 نیکوکار با حضور در آسایشگاه کهریزک نسبت به استحمام مددجویان اقدام می‌کنند که در صورتیکه این افراد حضور پیدا نکنند هزینه نگهداری هر مددجو به 11 میلیون تومان در ماه خواهد رسید.

وی از محسنی بندپی عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس و رئیس فراکسیون سالمندان مجلس شورای اسلامی درخواست کرد تا نسبت به رفع مشکلات و چالش‌های این مجموعه اقدام کند.

مدیر آسایشگاه خیریه کهریزک درباره مشکلات و چالش‌های این آسایشگاه گفت: آمار یارانه‌هایی که کهریزک دریافت می‌کند با آمار یارانه‌های بهزیستی مغایرت دارد و با توجه به اینکه آسایشگاه کهریزک محلی مناسب و آبرومند جهت نگهداری گروهی از جامعه را دارد به نظر می‌رسد که باید پرداخت یارانه‌ها در این بخش به صددرصد برسد.

نحوی‌نژاد گفت: همچنین بر اساس اعلام سازمان بهزیستی رقم ریالی نگهداری مددجویان 10 میلیون تومان در ماه محاسبه شده است که از این رقم تنها 2 میلیون تومان از سوی سازمان بهزیستی به مراکز پرداخت می‌شود و این امر می‌توان منجر به ورشکستگی مراکز نگهداری شود.

وی همچنین با اشاره به برنامه‌ریزی آسایشگاه کهریزک در آینده نزدیک جهت راه‌اندازی مرکز تحقیقات آلزایمر تصریح کرد: لازمه این کار راه‌اندازی طب سالمندی است و این مجموعه ظرفیت این کار را دارد و انتظار داریم مجلس شورای اسلامی در این بخش آسایشگاه کهریزک را همراهی کند.

انتهای پیام/