شهرخبر

وزیر اول اسکاتلند:

«جانسون» مایه شرمساری دفتر نخست‌وزیری انگلیس است

«جانسون» مایه شرمساری دفتر نخست‌وزیری انگلیس است

وزیر اول اسکاتلند امروز در سخنانی تأکید کرد: «بوریس جانسون» مایه شرمساری دفتر نخست‌وزیری انگلیس است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از گاردین، «نیکلا استرجن» وزیر اول اسکاتلند امروز یکشنبه اعلام کرد که «بوریس جانسون» تنها نخست‌ وزیری است که با او کار کرده و «مایه شرمساری دفتر نخست‌وزیری» در انگلیس بوده است.

وزیر اول اسکاتلند در ادامه به شوخی گفت که هرگز فکر نمی‌ کرد روزی دلش برای دوران نخست‌ وزیری «ترزا می» (نخست وزیر اسبق انگلیس) هم تنگ شود.

او در یک رویداد در حاشیه ادینبرو گفت: من مخالف دیوید کامرون، ترزا می، و بوریس جانسون هستم، اما جانسون تنها کسی است که در واقع باعث آبروریزی شده است و هر چه زودتر از دفتر نخست‌وزیری برود، بهتر است.

«بوریس جانسون» پنج شنبه ۱۶ تیر ماه از سمت نخست وزیری انگلیس استعفا داد.

جانسون بالاخره کناره گیری خود از رهبری حزب محافظه کار را اعلام کرد و از رهبری این حزب خواست تا جانشینی برای وی انتخاب کند. نخست وزیر انگلیس در سخنرانی خود اعلام کرد که تا زمان تعیین جانشین وی به عنوان رهبر حزب محافظه کار در سمت خود باقی می ماند.

با اعلام استعفای رسمی جانسون از نخست وزیری انگلیس، حزب محافظه کار روند انتخاب جایگزین وی را کلید زد، روندی که ممکن است هفته ها و شاید ماه ها به طول بیانجامد.

استعفاهای پی در پی وزرای کابینه انگلیس، جانسون را مجبور به کناره گیری از قدرت کرد. موج استعفاهای در کابینه انگلیس پس از آن به راه افتاد که جانسون به دلیل سوء استفاده جنسی یکی از اعضا ارشد کابینه تحت فشار قرار گرفت. «کریس پینچر»، معاون رئیس حزب محافظه کار انگلیس و مسئول نظارت بر عملکرد نمایندگان محافظه کار در پارلمان این کشور اخیراً استعفای خود را به دلیل آزار و اذیت جنسی ارائه کرده است.

حزب حاکم انگلیس در ماه‌ های اخیر با یک رشته رسوایی‌ های جنسی مواجه شده است. در اواسط ماه می، یک نماینده مجلس به ظن تجاوز به عنف به طور موقت بازداشت شد.