شهرخبر

در یک شرکت‌ دانش بنیان؛

پوشاک ضدتعریق طراحی و تولید شد

پوشاک ضدتعریق طراحی و تولید شد

پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به طراحی پوشاکی شده‌اند که خاصیت ضدتعریق دارد. این پوشاک دارای سوپر جاذب ضد بوی عرق است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، جمعی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف از سال ۱۳۹۸ در یک شرکت دانش بنیان فعالیت خود را در زمینه پوشاک پیشرفته آغاز کرده‌اند. این شرکت که عضو پارک علم و فناوری دانشگاه و توسعه‌دهنده و عرضه‌کننده پوشاک ضدتعریق برای نخستین بار در کشور است.

بیش از ۴ درصد مردم در دنیا و به ویژه در ایران دچار معضل تعریق بیش از حد یا هایپرهیدروزیس هستند. رد تعریق و بوی عرق همواره موجب دوری این افراد از اجتماع می‌شود و این موضوع علاوه بر تاثیر در میزان اعتماد به نفس افراد باعث بروز بیماری‌های پوستی نیز می‌شود. برای حل این معضل روش‌های مختلفی وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به تزریق بوتاکس به ناحیه زیربغل یا جراحی غدد اشاره کرد که این روش‌ها بسیار تهاجمی هستند و در عملکرد طبیعی بدن اختلال ایجاد می‌کنند.

پژوهشگران دانشگاه شریف با «طراحی پوشاک ضدتعریق» به دنبال روشی رفتند تا علاوه بر این که به عنوان روش غیرتهاجمی مانعی برای تعریق نباشد، ‌بلکه موجب می‌شود فرد به صورت طبیعی عرق کند. قابل ذکر است که نمونه‌های داخلی به صورت غیر تکنولوژیک هستند و صرفا از پلاستیک برای ممانعت نشت عرق استفاده می‌کنند که باعث کاهش طول عمر پوشاک، گرمای شدید و بو گرفتن پلاستیک در بلند مدت می‌شود.

قسمت داخلی پارچه کوال فابریک پوشاک، که با بدن در ارتباط است آبدوست بوده و باعث جذب عرق می‌شود و لایه بیرون لباس آب‌گریز است و مانع از نشت عرق به لباس اصلی می‌گردد. همچنین این نوع پارچه تنفس‌پذیری بالایی دارد و هوا و بخار آب از آن به راحتی عبور می‌کند و فرد احساس گرما نمی‌کند. در طراحی این پارچه به خاصیت آنتی‌باکتریال بودن آن توجه شده است. در لایه داخلی این نوع پوشاک‌ نیز سوپر جاذب‌هایی وجود دارد که بوی عرق را جذب می‌کند.

گفتنی است تمام مواد مصرفی به کار رفته در این پوشاک تولید داخل است. همچنین این محصول دانش‌بنیان به مرحله تجاری سازی رسیده و در حال حاضر شرایط صادرات به کشورهای حاشیه خلیج فارس مهیا شده است که با تحقق آن شاهد ارزآوری برای کشور خواهیم بود.