شهرخبر

قاچاق محصولات کشاورزی در انتهای کانتینرهای یخچالی/کشف دهها پالت محصولات زراعی قاچاق توسط گمرک

قاچاق محصولات کشاورزی در انتهای کانتینرهای یخچالی/کشف دهها پالت محصولات زراعی قاچاق توسط گمرک

از ابتدای ماه جاری تاکنون در موارد مختلف، سبزیجات و میوه جات زراعی اظهار نشده در انتهای کانتینرهای یخچالی تحت کالای دیگری در رویه های صادرات و ترانزیت از گمرک شهید باهنر به مقاصد مختلف جاسازی و اختفا شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سعیدی ناظر گمرکات استان هرمزگان و مدیر کل گمرک شهید رجایی در خصوص کشف های متوالی قاچاق گوجه فرنگی زراعی در گمرک شهید باهنر گفت : از ابتدای مرداد ماه امسال تاکنون،  حدود 90  تن گوجه فرنگی زراعی اظهار نشده  و 5 تن گوجه فرنگی اظهار شده تحت عنوان گوجه فرنگی گلخانه ای، توسط  همکاران زحمتکش امور بندری گمرک شهید باهنر کشف شده است .

وی هدف از فعل قاچاق اینگونه کالاها را  عدم پرداخت عوارض 60000 ریال ، عدم پرداخت مالیات از اظهار کالا (  پیاز 135 دلار که بجای گوجه فرنگی زراعی هر تن 450 دلار ) و عوارض کمتر عوارض آب مجازی ردیف بودجه 1401 دانست.

مدیر کل گمرک شهید رجایی گفت: از آنجائیکه گوجه فرنگی زراعی مشمول عوارض هر کیلوگرم 60000 ریال بوده و مرجع تشخیص نوع گلخانه ای و زراعی بودن گوجه فرنگی های اظهارشده در سامانه جامع گمرکی جهاد کشاورزی است ، عده ای سودجو بعلت داشتن امکانات سردخانه ای و انبار سورتینگ کالا ، اظهارنامه های خود را با کارت های اغلب اجاره ای و معروف به یکبار مصرف در سامانه جامع گمرکی ثبت مینمایند و از جهتی برای اختفا و جاسازی کالا تمام اقدامات را در کانتینر های یخچالی انجام داده و در گمرکات مرزی و اجرائی گوجه فرنگی زراعی را تحت کد کالای  ( تعرفه کالا ) گوجه فرنگی گلخانه ای که هیچگونه عوارضی ندارد و لزوما مشمول  مجوز قرنطینه نباتی می باشد  اظهار مینمایند و یا به گونه ای دیگر  بجای اظهار گوجه فرنگی که مشمول بررسی نماینده جهاد کشاورزی است و مشمول کنترل های گمرکی در اماکن گمرکی ( مطابق ماده 38 قانون امور گمرکی ) می‌باشد  تحت کالای دیگر که حساسیت کمتری دارد همانند ( پیاز ، خربزه ، کلم و کاهو و .... ) اقدام مینمایند.

به تجربه دیده می‌شود چون در این کانتینرهای یخچالی از حد متعارف و استاندارد بارگیری بیشتر کالا حمل می‌شود احراز این تخلف بدون امکانات روز و دیجیتال امری است دشوار که همکاران زحمتکش امور بندری گمرک شهید باهنر  با پذیرش این سختی و با صداقت و ایفای منشور گمرکی مواردی همانند این کشفیات اخیر که فقط از اول مردادماه 4 مورد  ( یعنی کمتر از 20 روز ) ؛ در چندین اظهارنامه و چندین کانتینر های یخچالی در حالی که کالاهای مثل پیاز و خربزه و خیار سبز را در کنار گوجه فرنگی بارگیری نموده اند که بوی گوجه فرنگی را در کانتینر خنثی کند و پرسنل گمرک را با نیت متقلبانه فریب بدهد ولی توانسته اند این خدمت ملی را به مردم و عرصه اقتصاد هدیه نمایند.

سعیدی در خصوص کشفیات اخیر گفت:  آخرین کشفیات مربوط به 20 و 22 مرداد  ماه 1401 بود که  شامل حدودا 32  پالت گوجه فرنگی به وزن حدود 30 تن به ارزش تقریبا 15 هزار دلار  اعلام شده است .

 همچنین کشف سیب سبز خارجی حدود 20 تن در رویه ترانزیت با سیب قرمز از نوع آلوده ایرانی و فاقد مصرف به ارزش تقریبی 24 هزار دلار از مقصد ترکیه به امارات در طول مسیر به صورت‌ ماهرانه جابه جا و اختفا شده است،  که همکاران گرامی گمرک شهید باهنر  این مورد را در شرایط بسیار سخت و حرفه ای  کشف کردند.

عباسی مسئول امور بندری گمرک شهیدباهنر اذعان داشت: موارد مختلفی از این کشفیات در گمرک شهید باهنر اتفاق می افتد که متاسفانه در حق اظهارکنندگان که قانونا اقدام به کالاهای صادراتی می کنند مناسب نیست.

انتهای پیام/