شهرخبر

برنامه دولت برای پرتاب ماهواره سنگین‌تر تا پایان سال

برنامه دولت برای پرتاب ماهواره سنگین‌تر تا پایان سال

کرمان- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: با تلاش متخصصان کشور تا پایان سال توانایی ارسال ماهواره‌هایی با وزن ۱۰۰ کیلوگرم در مدارهای لئو را خواهیم داشت.

به گزارش ایرنا، عیسی زارع‌پور روز جمعه در نشست شورای اداری شهرستان راور در شمال کرمان افزود: امیدواریم تا پایان دولت نیز به توان ارسال ماهواره‌هایی با وزن ۵۰۰ کیلوگرم به این مدارها برسیم.

وی افزود: با وجود آنکه چرخه صنعت فضایی از ساخت و پرتاب ماهواره تا دریافت داده‌های فضایی در داخل کشور تکمیل شده است اما هنوز در ابتدای راه هستیم؛ ما تا مدار ۵۰۰ کیلومتری می‌توانیم ماهواره‌هایی با وزن ۵۰ کیلوگرم ارسال کنیم که درحال ارتقای این وضعیت هستیم.

زارع پور با اشاره به توفیقات دولت سیزدهم در حوزه صنعت فضایی نیز گفت: بعد از یک دهه سال گذشته نشست شورای عالی فضایی با حضور رییس جمهور برگزار شد که تصمیم های بسیار خوبی در آن گرفته شد.

وی بیان کرد: آثار این اتفاق را شاهد هستیم از جمله توانمندی تزریق ماهواره‌های سبک در مدارهای لئو که یکی از نتایج آن بر مدار قرار گرفتن ماهواره نور ۲ با پرتابگر بومی بود که هم‌اکنون در مرحله عملیاتی قرار دارد و تصاویری با دقت ۱۰ متر را ارسال می‌کند.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه همکارهای بین‌المللی خوبی هم در حوزه فضایی آغاز کرده‌ایم گفت: شاهد بودید که هفته گذشته ماهواره خیام با موفقیت در مدار قرار گرفت.

وی افزود: اینکه صنعت فضایی ما با صنعت فضایی کشورهای تراز اول دنیا گره خورده است مایه خوشحالی است و در همین راستا توافق شده ماهواره‌های خیام ۲، خیام ۳ و خیام ۴ بر پایه همین همکاری‌های بین‌المللی در داخل ایران تولید شود.
زارع پور با بیان اینکه با وجود تمام توفیقات به دست آمده، مشکلاتی هم در کشور وجود دارد ادامه داد: دولت به دنبال این است که مشکلات ریشه‌ای کشور را با کار جهادی و شبانه‌روزی عالمانه مبتنی بر برنامه حل کند.

وی همچنین با اشاره به اینکه در دولت سیزدهم حدود ۲ هزار روستا به شبکه ملی اطلاعات متصل شده گفت: تا پایان سال حداقل تعداد روستاهای متصل در شهرستان راور به ۹۰ درصد می رسد و تا پایان شهریور ۱۴۰۲ نیز تمامی روستاهای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان به شبکه ملی اطلاعات متصل می شوند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات که به نمایندگی از رییس جمهور به شهر راور سفر کرده است، پیش از شرکت در این جلسه از تعدادی از پروژه‌های عمرانی این شهرستان بازدید کرد و سپس در دیداری چهره به چهره با مردم این شهرستان از نزدیک در جریان مشکلات و درخواست‌های مردمی قرار گرفت.
زارع‌پور در بخش دیگری از برنامه سفر به شهرستان راور در منزل خانواده شهید غلامرضا گلستانی حضور یافت و ضمن ابلاغ سلام و درود رییس جمهور از ایثارگری‌ها، صبر و بردباری خانواده شهدا قدردانی کرد.

اخبار مرتبط با سفر استانی دولت سیزدهم به استان کرمان را از طریق پرونده ذیل دنبال کنید:

دیار کریمان میزبان سی و یکمین سفر استانی رییس جمهور